09.04.2019

Ekologia w nieruchomościach zaczyna się u podstaw

ZOBACZ WIĘCEJ

Zarządzanie

7 zasad efektywnego zarządzania zużyciem mediów w Twoim obiekcie

Jakie działania i rozwiązania możemy wdrożyć, aby mieć wpływ na wysokość opłat za zużyte media w przedsiębiorstwie? Warto pamiętać, aby optymalizować zużycie nie tylko energii elektrycznej, ale wszystkich mediów.

MVGM kupuje biznes JLL

MVGM kupuje biznes JLL związany z zarządzaniem nieruchomościami w krajach Europy kontynentalnej. Firmy nawiązują jednocześnie partnerswo strategiczne.

Szkolenie Real Estate Management - relacja (zdjęcia)

Za nami już IX edycja Szkolenia Real Estate Management, która odbyła się 22–23 maja w Krakowie w hotelu Qubus. W tym roku temat przewodni brzmiał „Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi – wyznania jutra i dziś”.

Nowy system papieru toaletowego Tork Mid-size bez gilzy

Przedsiębiorstwa dążą do ograniczania ilości odpadów i emisji dwutlenku węgla. Tork Mid-size bez gilzy, pozwala zmniejszyć ślad węglowy w porównaniu z tradycyjnym papierem toaletowym o 11%.

Myślenie o ekologii staje się standardem. Większość firm aktywnie dąży do zmniejszenia negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko. Każdy nowy projekt musi być wyposażony w kilka sprawdzonych ekologicznych rozwiązań.

 

Zacznij od optymalizacji tego, co posiadasz

Optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni jest obecnie kluczowe dla najemców biur. W przeszłości koncentrowano się przede wszystkim na prostych wytycznych, takich jak liczba mkw. na każde biurko, ale aktualnie środowisko pracy musi dostosowywać się do rosnących oczekiwań pracowników. Możliwość pracy zdalnej zachęca do zmieniania otoczenia w zależności od potrzeb i nastroju, dlatego rozwiązania biurowe powinny być elastyczne i zapewniać dostęp do funkcjonalnej przestrzeni dopasowanej do wykonywanych zadań. Home office, brak przypisanych na stałe biurek oraz wzrost zainteresowania powierzchnią co-workingową wspomagają efektywne wykorzystywanie przestrzeni biurowej. Warto o tym pamiętać, gdy firma się rozrasta i nasze potrzeby biznesowe wykraczają poza mkw. w istniejących obiektach. Wtedy optymalizacja wymaganej dodatkowej przestrzeni zminimalizuje również wpływ ekspansji naszej działalności na środowisko.

Oszczędność się opłaca

Obecnie w Polsce pojawia się coraz więcej rozwiązań ekologicznych. Lista jest długa, ale zaczyna się od koncepcji zredukowania emisji dwutlenku węgla. Najczęstsze innowacje technologiczne, które pozwalają nam oszczędzać zasoby naturalne obejmują, m.in. zbieranie wody do jej ponownego wykorzystania, odzyskiwanie ciepła, które powstaje w danej przestrzeni np. do podgrzewania wody, a także generowanie własnej energii elektrycznej – jeśli tylko powierzchnia dachu pozwala na wykorzystanie paneli fotowoltaicznych czy energii geotermalnej. Eksperci CBRE wskazują także na konieczność stosowania izolacji cieplnej budynku powyżej minimalnego standardu wymaganego przez przepisy. Co więcej, przemyślana konstrukcja może ograniczyć zapotrzebowanie na energię, co zazwyczaj przekłada się również na niższe rachunki za prąd. The Edge, projekt znajdujący się w Amsterdamie, nazywany najbardziej zielonym budynkiem na świecie, dzięki panelom słonecznym wytwarza więcej energii elektrycznej niż wykorzystuje. W Polsce natomiast na tle pozostałych wyróżniają się rozwiązania wdrożone przez Skanska. Jednym z nich jest panel perowskitowy, który firma wraz z  Saule Technologies zainstalowała na fasadzie biurowca Spark .

- Polski rynek nieruchomości komercyjnych szybko przechodzi na bardziej ekologiczne rozwiązania, nie tylko z obawy o środowisko, lecz także ze względu na rozwój technologii oraz czynniki finansowe. Jednak największy wpływ na przyszłość ma sam rynek  oraz coraz bardziej świadomi najemcy. W rezultacie prawie każdy nowo wybudowany budynek komercyjny w kraju posiada certyfikat ekologiczny spełniający wysokie standardy. Mimo że Polska nie jest liderem rozwiązań ekologicznych, jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia poziomu bardziej dojrzałych rynków - skomentował Jonathan Steer, Dyrektor działu Doradztwa Budowlanego CBRE.

Czas i lokalizacja również mają znaczenie

Rozwiązania ekologiczne nie zawsze muszą być niezwykle kreatywne, czy innowacyjne. Czasami wystarczy dobrze zlokalizowany budynek. Pracownicy firm, których biura znajdują się obok węzłów komunikacyjnych, chętniej rezygnują z samochodów na rzecz transportu publicznego.

Jednak nie tylko sektor biurowy idzie na przód. Przemysł również wdraża przyjazne środowisku rozwiązania, które usprawniają cały proces biznesowy. Odpowiadając na potrzeby rynku, CBRE dostarcza usługi z zakresu Supply Chain Advisory, zajmujące się badaniem łańcucha dostaw w celu optymalizacji procesu „podwykonawca -> producent/podmiot kompletujący -> klient” oraz czasu dostawy. Usługa ta w połączeniu z nowoczesnymi technologiami optymalizuje także popyt na nieruchomości, często ograniczając do niezbędnego minimum potrzebę posiadania tradycyjnych magazynów przeładunkowych.