02.01.2019

Well-being w pracy

ZOBACZ WIĘCEJ

Zarządzanie

Konkurs Top Woman in Real Estate rusza z nowymi kategoriami

Już wkrótce druga edycja konkursu Top Woman in Real Estate. Zgłoszenia można wysyłać do 25 lutego poprzez stronę topwoman.pl. Uroczysta Gala odbędzie się już w maju.

Co przyniesie rok 2019? Prognoza i plany firmy ESPES

Zgodnie z prognozami ekspertów, w roku 2019 będzie rozwijał się trend Proptech, czyli wkraczanie nowych technologii do świata nieruchomości w celu usprawnienia przeróżnych obszarów.

Well-being w pracy

Jak sprawić, by biurowe wnętrze pozytywnie wpływało na samopoczucie i efektywność pracowników? Ważne są nie tylko odpowiednie oświetlenie, jakość powietrza, akustyka czy temperatura, ale też udogodnienia, które usprawniają funkcjonowanie w firmie.

Jak stworzyć idealną przestrzeń do pracy? Przyjazna akustyka podniesie produktywność

Siedziba firmy jest obecnie nie tylko przestrzenią do pracy, ale także wizytówką przedsiębiorstwa.

Jak sprawić, by biurowe wnętrze pozytywnie wpływało na samopoczucie i efektywność pracowników? Ważne są nie tylko odpowiednie oświetlenie, jakość powietrza, akustyka czy temperatura, ale też udogodnienia, które usprawniają funkcjonowanie w firmie.

Dobrze zorganizowana przestrzeń zapewni optymalne warunki do osiągnięcia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

Te i podobne zagadnienia poruszone zostały na tegorocznej edycji targów Orgatec 2018, które uznawane są za jedno z najważniejszych wydarzeń w branży wyposażenia wnętrz biurowych. W tym roku targi przebiegały pod hasłem culture@work i dobitnie pokazały, że najnowsze technologie, meble, oświetlenie i usługi koncentrują się na jednym: jak sprzyjać współpracy, kreatywnemu myśleniu i zapewniać najlepsze warunki do rozwijania wizjonerskich idei bez uszczerbku na zdrowiu pracowników. Akustyka, elastyczność rozwiązań, ich mobilność czy rozwiązania typu sit & stand to tematy, które zdominowały rozważania o biurach przyszłości. Film o najnowszych tendencjach, który został nakręcony podczas Orgatec, w pigułce ujmuje prognozowane trendy:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=137&v=ihwxpES-N50

Tematy poruszone na targach Orgatec składają się na szersze zagadnienie, jakim jest idea well-being. Geneza tej koncepcji sięga początku lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to World Health Organization zdefiniowała tzw. sick building syndrome, czyli zespół różnych dolegliwości (takich jak bóle głowy, omdlenia i mdłości) spowodowanych długotrwałym przebywaniem w danym budynku. Wtedy to nastąpił przełom, dzięki któremu uważniej zaczęto przyglądać się warunkom panującym w biurowcach. One to bowiem w zasadniczy sposób decydują o naszym zdrowiu i nastawieniu do pracy. Pytanie, jak w oparciu o narzędzia architektoniczne wpływać pozytywnie na postawę pracowników, zmniejszać ich stres i motywować? Projektanci i producenci mebli z roku na rok proponują coraz ciekawsze rozwiązania.

Sposób na biuro

Tym, co wymiernie poprawia well-being w biurze, są różnego typu kabiny akustyczne: dają możliwość wyboru, zapewniają osobistą przestrzeń, podnoszą komfort nasz i naszych współpracowników, izolują od męczących dźwięków i bodźców z zewnątrz. – Każdy z nas w trakcie pracy wykonuje obowiązki, z którymi wiążą się rozmaite czynności i zadania, jak np. rozmowa telefoniczna, wideokonferencja, spotkanie z klientem czy kolegami z zespołu. Żeby można je było wykonać właściwie, potrzebne jest miejsce, w którym nie będziemy przeszkadzać sobie nawzajem, gdzie w komfortowych warunkach przenegocjujemy warunki umowy czy poprowadzimy wideokonferencję w obcym języku - mówi Zuzanna Mikołajczyk, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. - Tutaj z pomocą przychodzą nasze rozwiązania Hush. Jednym z moich ulubionych jest nowość Hush Meet L, kabina, w której dzięki możliwości zainstalowania niezależnej klimatyzacji możemy dowolnie regulować temperaturę pomieszczenia, co ma ogromne znaczenie przy spotkaniach w gronie 6 czy 8 osób. W przypadku tego produktu wyzwaniem była kwestia gromadzącej się z klimatyzacji wody. Rozwiązaliśmy to w bardzo praktyczny a zarazem ekologiczny sposób. Mianowicie w połączeniu z wertykalną ścianą stworzyliśmy system zamknięty, w którym skroplona woda nawadnia rośliny - tłumaczy. Co ważne, proponowane na rynku rozwiązania akustyczne świetnie odpowiadają również na takie potrzeby współczesnych biur, jak mobilność i elastyczność. W cenie są dziś rozwiązania, które szybko dostosowują się do indywidualnych potrzeb pracowników i dynamicznej pracy w zespołach. Systemy pojawiające się coraz liczniej na rynku są łatwe do przestawienia, przesunięcia, dostosowania do zastanej przestrzeni. Nie krępują, nie ograniczają, dają możliwość wyboru. 

Biurowy „flow”

- Na rynek wyposażenia wnętrz biurowych z powodzeniem wchodzą marki do tej pory kojarzone wyłącznie z przestrzeniami prywatnymi – zaznacza architekt Justyna Smolec. - Meble zyskują organiczne, miękkie kształty, a skórzane tapicerki zostają wypierane przez tkaniny o grubym splocie. Bez wątpienia wnętrza biurowe stają się coraz bardziej przytulne i udomowione - wyjaśnia. Biomorficzne elementy nie pozostają bez wpływu na naszą psychikę. We wnętrzach ciepłych i nastrojowych jesteśmy bardziej rozluźnieni, czujemy się bezpieczni i swobodni. Jeśli do tego możemy zoptymalizować przestrzeń i wybrać uniwersalny design z możliwością personalizacji – sukces jest po naszej stronie.


Orgatec 2018 potwierdził, że formy mebli, podobnie jak ich kolorystyka, podążają za ludzkimi emocjami. Zarówno tegoroczne premiery, jak i ekspozycje wielu marek odsłoniły niespotykaną dotąd w przestrzeniach biurowych paletę barw: od energetycznej czerwieni, ultravioletu, przez szałwiową zieleń, po szarości i żółcienie. - Projektując nasze stoisko, nie baliśmy się bawić kolorami i chętnie łączyliśmy je w różnych zestawieniach. Projektujemy dla ludzi, a to nie może być nudne – mówi Zuzanna Mikołajczyk.

Ruch w dobrym kierunku

Z roku na rok przybywa firm, które chwalą się tym, że dbają o zdrowie swoich pracowników. Odnosząc się do założeń koncepcji well-being, stawiają przede wszystkim na ruch, świadomi tego, że zbyt długie wykonywanie obowiązków w jednej pozycji może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Na rynku pojawia się coraz więcej biurek, przy których można pracować w trybie sit & stand, w większości są to wersje elektryczne, gdzie konieczne jest podłączenie biurka do zasilania. Alternatywą są biurka z manualną regulacją wysokości blatu, gdzie nie jesteśmy ograniczeni źródłem zasilania. To, co dodatkowo przemawia za tego typu rozwiązaniem, to szybkość i prostota, z jaką zmieniamy wysokość blatu. Jednym z przykładów są biurka Stand Up, wyposażone w opatentowane rozwiązanie firmy Mikomax. Produkt ten został doceniony na arenie międzynarodowej i otrzymał w ubiegłym roku prestiżową nagrodą Red Dot the Best of the Best.

W poszukiwaniu równowagi

Zróżnicowanie przestrzeni biur pozwala na większą swobodę wyboru sposobu pracy, sprzyja wymianie doświadczeń i integracji, korzystnie wpływa na to, jak się w niej odnajdujemy. - Koncepcja well-beingu cały czas ewoluuje. Coraz większą wagę przykłada się do zapewnienia pracownikom takich warunków, które motywują, wspierają, zapewniają bezpieczeństwo i umożliwiają osiągnięcie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym – mówi Michał Mazur, analityk trendów. – Bo przecież im bardziej lubimy miejsce, w którym pracujemy, tym chętniej angażujemy się w swoje obowiązki i identyfikujemy z firmą.