02.01.2019

Well-being w pracy

ZOBACZ WIĘCEJ

Zarządzanie

Ceetrus z nową strukturą organizacyjną

W Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie zarządza obecnie Tatian Diaconu. Za działalność operacyjną odpowiada Ada Walentek. Laurence Paquet kończy współpracę z polskim oddziałem na rzecz międzynarodowych struktur.

Sodexo HUB – nowa inicjatywa networkingowa

Sodexo uruchomiło projekt Sodexo HUB - spotkania dla liderów biznesowych,sprzyjające wymianie wiedzy i budowaniu kontaktów. Pierwsze spotkanie zrealizowane w końcu maja było dedykowane zarządzającym hotelami i dotyczyło tematyki FM.

Co kryją dane? kilka słów o Big Data

Wszystkie otaczające nas zjawiska mierzymy, analizujemy, wizualizujemy. W tej walce od wielu lat wspomagają nas komputery. Uzbrojeni w narzędzia sztucznej inteligencji wkraczamy w świat Przemysłu 4.0.

Savills zarządcą centrum handlowego w Pabianicach

Firma doradcza Savills została wybrana na zarządcę centrum handlowo-rozrywkowego Tkalnia w Pabianicach. Projekt, którego otwarcie zaplanowane jest na koniec drugiego kwartału 2019 r. powstaje w wyniku rewitalizacji starej fabryki włókienniczej.

Jak sprawić, by biurowe wnętrze pozytywnie wpływało na samopoczucie i efektywność pracowników? Ważne są nie tylko odpowiednie oświetlenie, jakość powietrza, akustyka czy temperatura, ale też udogodnienia, które usprawniają funkcjonowanie w firmie.

Dobrze zorganizowana przestrzeń zapewni optymalne warunki do osiągnięcia równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

Te i podobne zagadnienia poruszone zostały na tegorocznej edycji targów Orgatec 2018, które uznawane są za jedno z najważniejszych wydarzeń w branży wyposażenia wnętrz biurowych. W tym roku targi przebiegały pod hasłem culture@work i dobitnie pokazały, że najnowsze technologie, meble, oświetlenie i usługi koncentrują się na jednym: jak sprzyjać współpracy, kreatywnemu myśleniu i zapewniać najlepsze warunki do rozwijania wizjonerskich idei bez uszczerbku na zdrowiu pracowników. Akustyka, elastyczność rozwiązań, ich mobilność czy rozwiązania typu sit & stand to tematy, które zdominowały rozważania o biurach przyszłości. Film o najnowszych tendencjach, który został nakręcony podczas Orgatec, w pigułce ujmuje prognozowane trendy:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=137&v=ihwxpES-N50

Tematy poruszone na targach Orgatec składają się na szersze zagadnienie, jakim jest idea well-being. Geneza tej koncepcji sięga początku lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to World Health Organization zdefiniowała tzw. sick building syndrome, czyli zespół różnych dolegliwości (takich jak bóle głowy, omdlenia i mdłości) spowodowanych długotrwałym przebywaniem w danym budynku. Wtedy to nastąpił przełom, dzięki któremu uważniej zaczęto przyglądać się warunkom panującym w biurowcach. One to bowiem w zasadniczy sposób decydują o naszym zdrowiu i nastawieniu do pracy. Pytanie, jak w oparciu o narzędzia architektoniczne wpływać pozytywnie na postawę pracowników, zmniejszać ich stres i motywować? Projektanci i producenci mebli z roku na rok proponują coraz ciekawsze rozwiązania.

Sposób na biuro

Tym, co wymiernie poprawia well-being w biurze, są różnego typu kabiny akustyczne: dają możliwość wyboru, zapewniają osobistą przestrzeń, podnoszą komfort nasz i naszych współpracowników, izolują od męczących dźwięków i bodźców z zewnątrz. – Każdy z nas w trakcie pracy wykonuje obowiązki, z którymi wiążą się rozmaite czynności i zadania, jak np. rozmowa telefoniczna, wideokonferencja, spotkanie z klientem czy kolegami z zespołu. Żeby można je było wykonać właściwie, potrzebne jest miejsce, w którym nie będziemy przeszkadzać sobie nawzajem, gdzie w komfortowych warunkach przenegocjujemy warunki umowy czy poprowadzimy wideokonferencję w obcym języku - mówi Zuzanna Mikołajczyk, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. - Tutaj z pomocą przychodzą nasze rozwiązania Hush. Jednym z moich ulubionych jest nowość Hush Meet L, kabina, w której dzięki możliwości zainstalowania niezależnej klimatyzacji możemy dowolnie regulować temperaturę pomieszczenia, co ma ogromne znaczenie przy spotkaniach w gronie 6 czy 8 osób. W przypadku tego produktu wyzwaniem była kwestia gromadzącej się z klimatyzacji wody. Rozwiązaliśmy to w bardzo praktyczny a zarazem ekologiczny sposób. Mianowicie w połączeniu z wertykalną ścianą stworzyliśmy system zamknięty, w którym skroplona woda nawadnia rośliny - tłumaczy. Co ważne, proponowane na rynku rozwiązania akustyczne świetnie odpowiadają również na takie potrzeby współczesnych biur, jak mobilność i elastyczność. W cenie są dziś rozwiązania, które szybko dostosowują się do indywidualnych potrzeb pracowników i dynamicznej pracy w zespołach. Systemy pojawiające się coraz liczniej na rynku są łatwe do przestawienia, przesunięcia, dostosowania do zastanej przestrzeni. Nie krępują, nie ograniczają, dają możliwość wyboru. 

Biurowy „flow”

- Na rynek wyposażenia wnętrz biurowych z powodzeniem wchodzą marki do tej pory kojarzone wyłącznie z przestrzeniami prywatnymi – zaznacza architekt Justyna Smolec. - Meble zyskują organiczne, miękkie kształty, a skórzane tapicerki zostają wypierane przez tkaniny o grubym splocie. Bez wątpienia wnętrza biurowe stają się coraz bardziej przytulne i udomowione - wyjaśnia. Biomorficzne elementy nie pozostają bez wpływu na naszą psychikę. We wnętrzach ciepłych i nastrojowych jesteśmy bardziej rozluźnieni, czujemy się bezpieczni i swobodni. Jeśli do tego możemy zoptymalizować przestrzeń i wybrać uniwersalny design z możliwością personalizacji – sukces jest po naszej stronie.


Orgatec 2018 potwierdził, że formy mebli, podobnie jak ich kolorystyka, podążają za ludzkimi emocjami. Zarówno tegoroczne premiery, jak i ekspozycje wielu marek odsłoniły niespotykaną dotąd w przestrzeniach biurowych paletę barw: od energetycznej czerwieni, ultravioletu, przez szałwiową zieleń, po szarości i żółcienie. - Projektując nasze stoisko, nie baliśmy się bawić kolorami i chętnie łączyliśmy je w różnych zestawieniach. Projektujemy dla ludzi, a to nie może być nudne – mówi Zuzanna Mikołajczyk.

Ruch w dobrym kierunku

Z roku na rok przybywa firm, które chwalą się tym, że dbają o zdrowie swoich pracowników. Odnosząc się do założeń koncepcji well-being, stawiają przede wszystkim na ruch, świadomi tego, że zbyt długie wykonywanie obowiązków w jednej pozycji może mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Na rynku pojawia się coraz więcej biurek, przy których można pracować w trybie sit & stand, w większości są to wersje elektryczne, gdzie konieczne jest podłączenie biurka do zasilania. Alternatywą są biurka z manualną regulacją wysokości blatu, gdzie nie jesteśmy ograniczeni źródłem zasilania. To, co dodatkowo przemawia za tego typu rozwiązaniem, to szybkość i prostota, z jaką zmieniamy wysokość blatu. Jednym z przykładów są biurka Stand Up, wyposażone w opatentowane rozwiązanie firmy Mikomax. Produkt ten został doceniony na arenie międzynarodowej i otrzymał w ubiegłym roku prestiżową nagrodą Red Dot the Best of the Best.

W poszukiwaniu równowagi

Zróżnicowanie przestrzeni biur pozwala na większą swobodę wyboru sposobu pracy, sprzyja wymianie doświadczeń i integracji, korzystnie wpływa na to, jak się w niej odnajdujemy. - Koncepcja well-beingu cały czas ewoluuje. Coraz większą wagę przykłada się do zapewnienia pracownikom takich warunków, które motywują, wspierają, zapewniają bezpieczeństwo i umożliwiają osiągnięcie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym – mówi Michał Mazur, analityk trendów. – Bo przecież im bardziej lubimy miejsce, w którym pracujemy, tym chętniej angażujemy się w swoje obowiązki i identyfikujemy z firmą.