13.07.2018

Kontrola dostępu – szerokie możliwości, wygodna obsługa zdalna i lokalna

ZOBACZ WIĘCEJ

Zarządzanie

Polska Szkoła FM pod auspicjami IFMA, RICS i PRFM

Powstaje zespół, w skład którego wejdą przedstawiciele najważniejszych organizacji branżowych z rynku FM. IFMA, RICS i PRFM łączą siły, by wypracować wspólny program edukacyjny dla zawodów FM w Polsce i spopularyzować go następnie w całym sektorze nieruchomości komercyjnych, jak i poza nim.

CBRE i RICS wydają wspólną książkę nt. różnorodności

W Międzynarodowy Dzień Kobiet globalna firma doradcza CBRE i RICS ogłaszają wydanie nowej publikacji: „Zarządzanie różnorodnością i inkluzją w sektorze nieruchomości”. Premiera książki odbędzie się podczas MIPIM 2019 w Cannes.

Siedziba firmy buduje jej konkurencyjność

Temat wyboru siedziby firmy jest ważny zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych firm. Okazuje się, że wybór odpowiedniego biura nie jest prosty.

Sodexo Polska zadba o sklepy i biura H&M w Polsce

Firma Sodexo Polska, krajowy lider w dziedzinie obsługi technicznej nieruchomości, podpisała kontrakt na obsługę 182 sklepów i 10 biur popularnej sieci odzieżowej H&M.

Urządzenia mobilne, jeśli tylko mają połączenie z Internetem, mogą z powodzeniem służyć do sterowania nawet złożonymi instalacjami z dowolnego miejsca na świecie.

Producenci różnego typu rozwiązań wykorzystują tę możliwość, oferując zdalne zarządzanie swoimi systemami i ich codzienną, wygodną obsługę.

Tablety i smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia - zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Aplikacje, z których możemy korzystać za pomocą tych urządzeń, oferują bogatą funkcjonalność, dostosowaną do potrzeb użytkownika. Nie inaczej wygląda to w przypadku rozwiązań służących do zdalnego zarządzania systemami kontroli dostępu. Ich nadrzędnym celem jest szybkość dostępu do informacji i natychmiastowej reakcji na zaistniałą sytuację, prostota i intuicyjność obsługi oraz - co najważniejsze - brak ograniczeń co do miejsca dostępu. Przykładem takiego nowoczesnego rozwiązania współpracującego z urządzeniami mobilnymi jest system ACCO NET firmy SATEL.

Wyjątkowa struktura systemu

ACCO NET to zaawansowany system kontroli dostępu wykonany z użyciem wyspecjalizowanych modułów mikroprocesorowych, charakteryzujący się wysokim stopniem bezpieczeństwa przesyłanych danych. Służy do nadzorowania chronionego obiektu poprzez ograniczanie dostępu do jego poszczególnych sektorów użytkownikom i osobom postronnym, z użyciem szeregu powiązanych ze sobą urządzeń mechanicznych i elektronicznych.

ACCO NET bazuje na centralach ACCO-NT i jest określany mianem systemu skalowalnego: liczba central, które mogą go tworzyć jest nieograniczona, a za komunikację między nimi odpowiada serwer ACCO Server. W normalnym trybie pracy ACCO NET bazuje na ciągłej komunikacji pomiędzy serwerem, centralami oraz pozostałymi urządzeniami wchodzącymi w skład instalacji. Urządzenia główne (serwer i centrale) łączą się za pośrednictwem TCP/IP, natomiast centrale z urządzeniami wykonawczymi komunikują się po magistrali RS485. W przypadku awarii łączności, elementy systemu odłączone od serwera czy centrali będą pracować autonomicznie, zapewniając ciągłą kontrolę nadzorowanych przejść.

Ciekawą cechą systemu jest podział chronionego obiektu na strefy dostępu składające się z grup przejść. Pojedyncza centrala ACCO-NT we współpracy z kontrolerami przejść ACCO-KPWG oraz ACCO-KP umożliwia utworzenie do 255 stref. Przy nadzorowanych drzwiach, bramkach dwukierunkowych itp. może znaleźć się szereg terminali służących do identyfikacji użytkowników. Mogą to być manipulatory ACCO-KLCDR, klawiatury ACCO-SCR-BG, czytniki kart, np. CZ-EMM oraz inne urządzenia obsługujące protokół WIEGAND. Jeśli system zostanie wzbogacony o moduły rozszerzeń, do jego obsługi można także wykorzystać piloty.

Rozproszona struktura ACCO NET umożliwia sterowanie systemem i jego konfigurację z dowolnego miejsca na świecie, nawet jeśli zabezpieczane obiekty są bardzo duże. Z takiego systemu mogą równocześnie korzystać dziesiątki tysięcy użytkowników, a uprawnienia każdego z nich mogą być dynamiczne zmieniane.

Szerokie możliwości konfiguracyjne

Możliwości ustawień kontroli dostępu jest wiele: od prostego dodawania użytkowników, nadawania im poziomów uprawnień, po budowanie złożonych schematów dostępu. Mogą one zawierać czasowe harmonogramy i ustalone ścieżki (trasy tworzone przez kolejne przejścia) dla grup lub pojedynczych osób.

Dużą zaletą systemu jest funkcja anti-passback, która blokuje możliwość ponownego użycia jednego identyfikatora w celu wejścia do nadzorowanej strefy bez wcześniejszego jej opuszczenia. Użytkownik musi więc opuścić strefę, aby móc do niej powrócić. Co ważne, jeśli dany identyfikator został zalogowany w strefie, nikt inny nie może go użyć, by do niej wejść.

Wygodna i przejrzysta obsługa systemu

Do bieżącej obsługi systemu służy internetowa aplikacja ACCO Web. Korzystać z niej można bez względu na to, gdzie się aktualnie znajdujemy. Wystarczy dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego ze sprawnym łączem internetowym, co w dobie Internetu mobilnego może oznaczać praktycznie każde miejsce na świecie.

Aplikacja uruchamiana jest w oknie przeglądarki internetowej, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Działa w niemal każdej dostępnej obecnie przeglądarce, niezależnie od systemu operacyjnego komputera czy urządzenia mobilnego. Z ACCO Web można więc korzystać zarówno przez przeglądarkę Opera w smartfonie z Androidem, Safari w urządzeniu Apple z systemem iOS (iTab, iPhone), jak i przez Internet Explorer w tablecie z MS Windows. Niezależnie od wybranej opcji, obraz aplikacji będzie skalowalny i prawidłowo wyświetlany.

ACCO Web umożliwia jednoczesną pracę wielu użytkowników, a każdy z nich może korzystać z szerokiej funkcjonalności aplikacji. Umożliwia ona m.in. przeglądanie wielopoziomowych map nadzorowanych obiektów, a także przełączanie się między nadzorowanymi obiektami, poszczególnymi centralami, a nawet pojedynczymi strefami i znajdującymi się w nich kontrolerami, co daje szybki dostęp do szczegółowych informacji na temat ich stanu. To nie wszystko – przy odpowiednio skonfigurowanym systemie, po wybraniu konkretnego przejścia widocznego na mapie obejrzeć można obraz z kamery IP umieszczonej w jego pobliżu. Ta funkcja, w połączeniu z możliwością zdalnej obsługi danego przejścia, może być bardzo wygodnym narzędziem dla pracowników ochrony obiektu. Rozwiązanie to będzie również przydatne w przypadku np. wystąpienia lokalnego zagrożenia, tak aby zdalnie odciąć kilka wyjść czy nawet całą strefę.

Dzięki aplikacji w łatwy sposób można przygotować raporty zawierające m.in. informacje o monitorowaniu lokalizacji użytkowników i ich obecności w poszczególnych strefach oraz o drodze, którą dany użytkownik przebył, pokonując kolejne przejścia. Możliwe jest także przeglądanie zapisanych zdarzeń z użyciem różnych filtrów ułatwiających odnalezienie interesujących danych.

ACCO NET jest z pewnością rozwiązaniem, które sprawdzi się w bardzo wielu obiektach, spełniając oczekiwania zarówno nadzorców systemu, jak i jego użytkowników.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Satel. Zobacz więcej: www.satel.plhttps://www.satel.pl/