22.06.2018

Kompleksowe zarządzanie budynkiem – prosta droga do wygody i oszczędności

ZOBACZ WIĘCEJ

Zarządzanie

Cresa przejmuje PSG, aby zapewnić klientom usługi zarządzania umowami najmu i rachunkowości

PSG zmienia nazwę na Cresa Lease Administration, która stanie się preferowaną platformą klientów firmy Cresa.

Profesjonalna pomoc medyczna w miejscu pracy od Capital Park

W kompleksach biurowych Eurocentrum oraz Royal Wilanów ruszyła pierwsza w Polsce natychmiastowa pomoc medyczna dedykowana najemcom. Dzięki wdrożeniu usługi - Office Doctor - pracownicy biur mogą liczyć na całodzienną opiekę.

Knight Frank zarządcą SQ Business Center we Wrocławiu

Knight Frank został wybrany na zarządcę realizowanego przez ANTCZAK Investments biurowca SQ Business Center we Wrocławiu. Budynek o powierzchni całkowitej 5 500 m kw. zostanie oddany do użytku w tym roku.

Ekologia w nieruchomościach zaczyna się u podstaw

Myślenie o ekologii staje się standardem. Większość firm aktywnie dąży do zmniejszenia negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko. Każdy nowy projekt musi być wyposażony w kilka sprawdzonych ekologicznych rozwiązań.

Techniczne zarządzanie budynkiem to od dawna nie tylko proste prace konserwacyjne, ale też i wieloaspektowe, specjalistyczne naprawy różnego rodzaju awarii.

Facility Management to dziś usługa w pełni kompleksowa. Dzięki niej możliwe jest, oprócz obniżenia kosztów obsługi oraz zużycia mediów, przede wszystkim uzyskanie maksymalnego komfortu przebywających w nim osób i minimalizacji wpływu na środowisko. Jak w każdej innowacyjnej branży, w FM pojawiają się wciąż nowe, korzystne dla klientów, rozwiązania.

Duże powierzchnie z niskim śladem węglowym

Zrównoważony rozwój i minimalizacja wpływu na środowisko to niezmiennie zadania priorytetowe. Naszpikowanie budynków systemami wymagającymi zasilania nie powinno oznaczać zwiększonego zużycia energii. Przeciwnie, konstruktorzy i administratorzy prześcigają się w poszukiwaniu oszczędności. Efektem ubocznym tych działań jest minimalizacja wpływu na środowisko, a więc niski ślad węglowy budynku.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij w obrazek:

Aż 80% podmiotów korzystających z outsourcingu obsługi obiektów potwierdziło, że dzięki zmianie zarządzania systemami budynku można poczynić znaczne oszczędności [1]. To one stanowią główny powód takiego kroku (dla 94% przedsiębiorców są ważne lub bardzo ważne) obok innowacyjności (86%) i zrównoważonego rozwoju (65%) [2]. Głównym obszarem, gdzie warto ich szukać, są systemy HVAC. To właśnie na instalacji grzewczej i wody lodowej oraz CWU zwykle tracimy najwięcej. Znaczenie ma tu właściwa konserwacja wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych i węzłach cieplnych, przemyślane harmonogramy czasu pracy urządzeń, dobór właściwych parametrów ogrzewania (nawet dla pojedynczych urządzeń w sieci).

– Całościowe spojrzenie na obsługę budynku pozwala wychwycić „gorące miejsca”, w których można poprawić jakość zarządzania i sprawdzić którędy „uciekają pieniądze". – mówi Piotr Dembiński, dyrektor ds. handlu Grupy GPEC - Słowo „gorące” jest nieprzypadkowe – gros kosztów generuje energia cieplna i elektryczna tracona przez brak odpowiedniego nadzoru. Mamy niezbędną wiedzę i doświadczenie, by radzić sobie z takimi problemami.

Warto też zrewidować systemy oświetleniowe i dostosować je do rzeczywistego użytkowania obiektu. W poszukiwaniu oszczędności może pomóc  firma z branży energetycznej – część z nich ma w swojej ofercie usługę ESCO. W ramach niej dostawca wyszuka za nas źródła zbędnych kosztów i pomoże wdrożyć rozwiązania energooszczędne, które już od momentu wprowadzenia zaczną przynosić oszczędności.

Dostawca usług FM spoza branży – to się dzieje

Wartość kompleksowego zarządzania nieruchomościami i oszczędzania energii dostrzega coraz więcej firm  także spoza branży FM, włączając usługi z tego zakresu do swojej oferty. Jedną z nich jest wspomniana Grupa GPEC, która ma doświadczenie w obsłudze skomplikowanych systemów i całodobowej gotowości pogotowia technicznego. Taka wiedza skutecznie przekłada się na rzetelność i wysoki standard świadczonych usług.

85% korzystających z usług zewnętrznej firmy zarządzającej potwierdza możliwość lepszego skupienia na kluczowej aktywności. 75% osiągnęło natomiast dostęp do najlepszej praktyki technicznej [3]

Firma dostarcza również rozwiązania w zakresie ESCO, a więc realizuje modernizację obiektu pod kątem oszczędności energii przy zaangażowaniu finansowym właściciela nieruchomości. Mimo poniesionych kosztów, inwestycje szybko zwracają się ze względu na skokowy spadek kosztów utrzymania, a co za tym idzie oszczędności.

Przestrzeń dla człowieka, nie odwrotnie

Millenialsi i pokolenie Z, czyli dzisiejsi 20- i 30-latkowie to pracownicy oczekujący innych standardów w miejscu pracy niż ich koledzy starsi o dekadę lub dwie. Już dawno z powierzchni biurowych zniknęły boksy z pojedynczymi biurkami, zastąpione przez open space oraz coraz częściej projektowane przestrzenie w oparciu o koncepcję Activity Based Working. Zmienia się zarządzanie w firmach, wraz z nim powierzchnie użytkowe. To wpływa na wymogi wyposażenia budynku i warunków bytowych.

Wśród dominujących trendów istotnym jest też adaptacja systemów bezpieczeństwa do zmieniających się technologii i wykorzystanie rosnącej roli Internetu Rzeczy. Dzisiejsza technologia pozwala z łatwością na otwieranie drzwi przy pomocy telefonu z chipem NFC, w miejsce łatwiejszej do zgubienia karty dostępu. Precyzyjne zbieranie danych z mierników pozwala na sterowanie nie tylko sekcjami urządzeń, ale na przykład regulację temperatury powietrza w pojedynczym urządzeniu na końcu sieci wentylacyjnej.

Podstawy są niezmienne

W zachwycie nowymi, dostępnymi technologiami, niedopuszczalne jest zaniedbanie podstawowych kwestii: higieny i estetyki obiektu oraz przestrzeni wokół niego. Zatrudnianie wielu różnych firm do opieki nad terenami zielonymi, sprzątania budynku i mycia powierzchni zewnętrznych przynieść może niezadowalającą jakość usług. Tymczasem zlecenie tego typu usług jednemu podmiotowi po pierwsze zmniejsza liczbę zamówień do zrealizowania przez właściciela budynku, pozwala zaoszczędzić czas zespołu zarządzającego nieruchomością  oraz ujednolica poziom usług. To tym ważniejsze, że oferta tych świadczonych w ramach FM będzie systematycznie się rozszerzać.

Zarządzanie nieruchomościami nabiera w Polsce rozpędu z każdym rokiem. Użytkownikom zapewnia utrzymanie wysokiego standardu budynku, a właścicielowi oszczędności. Wraz z szybko rosnącą konkurencją można się spodziewać, że jakość świadczonych usług będzie więcej niż satysfakcjonująca także w przypadku firm z branży energetycznej, które na co dzień coraz skuteczniej radzą sobie na rynku FM.

Zobacz wiecej: www.grupagpec.pl

[1] [2] [3] - http://www.interserve.com/docs/default-source/Document-List/services/facilities-management/time-for-change-in-facilities-management.pdf