21.05.2018

Sodexo z restauracją w zakładzie Flex

ZOBACZ WIĘCEJ

Zarządzanie

Full FM, czyli ekonomia, technika, infrastruktura i prawo w jednym

Korzystanie z usług firmy FM uwalnia właściciela lub zarządcę nieruchomości od niekończących się spotkań i negocjacji z wykonawcami, podpisywania dziesiątków i setek umów, a także kontroli ich realizacji.

Wrocławski kompleks biurowy Pegaz z nowym zarządcą

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield została wybrana nowym zarządcą wrocławskiego zespołu budynków biurowych Pegaz. Właścicielem obiektu jest Warburg-HIH Invest Real Estate (Warburg-HIH Invest).

Antidotum na podwyżki cen energii elektrycznej

Ceny prądu są już dwukrotnie wyższe niż w zeszłym roku, jak szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO), po 2020 r. będziemy mieli najwyższe w Europie hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców.

System alarmowy dopasowany do każdego obiektu

Nowoczesne systemy alarmowe firmy SATEL można z łatwością dopasować nie tylko do potrzeb i oczekiwań właściciela obiektu i osób w nim przebywających, lecz również do wielkości budynków, niezależnie od ich przeznaczenia.

Sodexo Polska On-site Services uruchomiło swoją restaurację w zakładzie produkcyjnym Flex.

Restauracja pod marką ChefWorks zapewnia kompleksowe wyżywienie dla 3,5 tysiąca pracowników zakładu w Tczewie, umiejscowionym na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak podkreśla Marta Diop, Segment Director Corporate IFM Poland w Sodexo Polska, koncepcja nowo otwartej restauracji powstała z myślą o zaspokojeniu potrzeb pracowników firmy oraz w oparciu o wyniki analizy PERSONIXTM.

 – ChefWorks oferuje kuchnię smaczną, zdrową i w przystępnej cenie. Dzięki analizie preferencji żywieniowych PERSONIXTM jesteśmy w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie Klientów z różnych obszarów pracy, aktywności, indywidualnych preferencji, a także w oparciu o zróżnicowane zapotrzebowanie energetyczne  – mówi.

Atutem restauracji jest wygodna i nowoczesna przestrzeń, a także godziny pracy oraz serwisów dań dostosowane do zmian pracowników.

– Szanujemy czas naszych Klientów, dlatego restauracja będzie pracować w takim samym rytmie, jak pracownicy Flex. Jakość życia naszych Kientów jest dla nas wartością nadrzędną, dlatego chcemy, by wszyscy czuli się w ChefWorks swobodnie, przyjemnie, a przede wszystkim w otoczeniu swoich ulubionych smaków – konkluduje Marta Diop z Sodexo Polska.