21.05.2018

Sodexo z restauracją w zakładzie Flex

ZOBACZ WIĘCEJ

Zarządzanie

Kompleksowe zarządzanie budynkiem – prosta droga do wygody i oszczędności

Techniczne zarządzanie budynkiem to od dawna nie tylko proste prace konserwacyjne, ale też i wieloaspektowe, specjalistyczne naprawy różnego rodzaju awarii.

Utrzymanie czystości to wyzwanie dla galerii handlowej

Na liczbę klientów w galerii i jej wizerunek wpływa nie tylko dobra oferta czy wnętrze obiektu, ale także jego czystość. Z tą bywa różnie, a pracujące serwisy sprzątające nieraz popełniają błędy. Jakie najczęściej?

Savills zarządcą Arkada Business Park

Firma doradcza Savills została wybrana zarządcą Arkada Business Park, najnowocześniejszego biurowca klasy A w Bydgoszczy. Budynek uzyskał już pozwolenie na użytkowanie.

Awanse w polskim oddziale Cushman & Wakefield

W kwietniu br. 12 pracowników międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield otrzymało promocje na nowe stanowiska.

Sodexo Polska On-site Services uruchomiło swoją restaurację w zakładzie produkcyjnym Flex.

Restauracja pod marką ChefWorks zapewnia kompleksowe wyżywienie dla 3,5 tysiąca pracowników zakładu w Tczewie, umiejscowionym na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak podkreśla Marta Diop, Segment Director Corporate IFM Poland w Sodexo Polska, koncepcja nowo otwartej restauracji powstała z myślą o zaspokojeniu potrzeb pracowników firmy oraz w oparciu o wyniki analizy PERSONIXTM.

 – ChefWorks oferuje kuchnię smaczną, zdrową i w przystępnej cenie. Dzięki analizie preferencji żywieniowych PERSONIXTM jesteśmy w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie Klientów z różnych obszarów pracy, aktywności, indywidualnych preferencji, a także w oparciu o zróżnicowane zapotrzebowanie energetyczne  – mówi.

Atutem restauracji jest wygodna i nowoczesna przestrzeń, a także godziny pracy oraz serwisów dań dostosowane do zmian pracowników.

– Szanujemy czas naszych Klientów, dlatego restauracja będzie pracować w takim samym rytmie, jak pracownicy Flex. Jakość życia naszych Kientów jest dla nas wartością nadrzędną, dlatego chcemy, by wszyscy czuli się w ChefWorks swobodnie, przyjemnie, a przede wszystkim w otoczeniu swoich ulubionych smaków – konkluduje Marta Diop z Sodexo Polska.