21.05.2018

Sodexo z restauracją w zakładzie Flex

ZOBACZ WIĘCEJ

Zarządzanie

Początek roku z serią awansów w NAI Estate Fellows

NAI Estate Fellows w nowy rok 2019 wchodzi z serią awansów w dziale leasingu. Zespołem specjalistów ds. wynajmu powierzchni handlowych, biurowych i magazynowych pokieruje Rafał Misiak.

Trzech doświadczonych ekspertów dołącza do Savills

Działającą na rynku nieruchomości komercyjnych międzynarodową firmę doradczą Savills wzmocniło trzech nowych pracowników.

Cushman & Wakefield z nowym szefem działu Asset Services Business Space

Grzegorz Dyląg objął stanowisko szefa działu Asset Services Business Space w polskim oddziale międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Konkurs Top Woman in Real Estate rusza z nowymi kategoriami

Już wkrótce druga edycja konkursu Top Woman in Real Estate. Zgłoszenia można wysyłać do 25 lutego poprzez stronę topwoman.pl. Uroczysta Gala odbędzie się już w maju.

Sodexo Polska On-site Services uruchomiło swoją restaurację w zakładzie produkcyjnym Flex.

Restauracja pod marką ChefWorks zapewnia kompleksowe wyżywienie dla 3,5 tysiąca pracowników zakładu w Tczewie, umiejscowionym na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak podkreśla Marta Diop, Segment Director Corporate IFM Poland w Sodexo Polska, koncepcja nowo otwartej restauracji powstała z myślą o zaspokojeniu potrzeb pracowników firmy oraz w oparciu o wyniki analizy PERSONIXTM.

 – ChefWorks oferuje kuchnię smaczną, zdrową i w przystępnej cenie. Dzięki analizie preferencji żywieniowych PERSONIXTM jesteśmy w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie Klientów z różnych obszarów pracy, aktywności, indywidualnych preferencji, a także w oparciu o zróżnicowane zapotrzebowanie energetyczne  – mówi.

Atutem restauracji jest wygodna i nowoczesna przestrzeń, a także godziny pracy oraz serwisów dań dostosowane do zmian pracowników.

– Szanujemy czas naszych Klientów, dlatego restauracja będzie pracować w takim samym rytmie, jak pracownicy Flex. Jakość życia naszych Kientów jest dla nas wartością nadrzędną, dlatego chcemy, by wszyscy czuli się w ChefWorks swobodnie, przyjemnie, a przede wszystkim w otoczeniu swoich ulubionych smaków – konkluduje Marta Diop z Sodexo Polska.