10.11.2017

W Krakowie powstało Office Inspiration Centre Grupy Nowy Styl

ZOBACZ WIĘCEJ

Zarządzanie

Zima nie może zaskoczyć zarządcy

W związku z aurą za oknami i opadami śniegu Mariusz Łubiński z firmy ADMUS przybliża kwestie związane z odśnieżaniem nieruchomości i obowiązkach wspólnot/zarządców nieruchomości.

Krzysztof Czekalski dołącza do zespołu Cresa Polska

Krzysztof Czekalski, ekspert z niemal 20-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości, dołączył do Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych, obejmując stanowisko dyrektora ds. technicznych.

Nowy dyrektora działów Zarządzania Nieruchomościami w Colliers

Agnieszka Krzekotowska objęła stanowisko dyrektora działów Zarządzania Nieruchomościami oraz Asset Management w Colliers International.

Sukces akcji Przychodzisz - Pomagasz w Posnanii

Przejażdżka sportowym Mercedesem z byłym kapitanem Lecha Poznań, płyty z autografami Young Stars, spotkanie z artystami musicali James Bond i Dirty Dancing – wylicytowano w Posnanii z okazji 26. finału WOŚP.

Biura mają bezpośredni wpływ na ich rozwój, pomagają pozyskać i utrzymać bezcenny kapitał w postaci utalentowanych oraz zaangażowanych pracowników.

Priorytetem staje się więc znalezienie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób stworzyć optymalną przestrzeń biurową, która wzmocni oraz pomoże wykorzystać potencjał firmy? Z profesjonalnym wsparciem przychodzi Grupa Nowy Styl, która stworzyła w Krakowie Office Inspiration Centre – niezwykłe miejsce spotkań, inspirujących dyskusji z ekspertami oraz ekspozycji najnowocześniejszych rozwiązań meblowych w atrakcyjnych aranżacjach. 

Pracownicy, proces, przestrzeń

Świadomość pracowników na temat tego, jak powinno być zaaranżowane nowoczesne, zdrowe i komfortowe biuro, stale rośnie. Jak wskazują badania, już 3 na 4 kandydatów do pracy chce zobaczyć swoje przyszłe biuro, zanim podejmą decyzję o zatrudnieniu. Czy stanowiska pracy są ergonomiczne, a ich otoczenie posiada dobrą akustykę, czy znajdą miejsce na chwilę odpoczynku lub spokojne rozmowy? Troska o biuro jest utożsamiana z troską o pracowników, więc organizacje walczące o talenty nie mogą ignorować znaczenia pierwszego wrażenia, jakie robią na kandydatach ich wnętrza. Jeszcze większą wartość ma optymalna aranżacja biura, tak by trwale motywowało   i angażowało pracowników do efektywnej realizacji zadań. Jak wykazują badania, za satysfakcję pracowników aż w 24% odpowiada miejsce pracy[1].

Grupa Nowy Styl wspiera w aranżowaniu biur firmy z całego świata, międzynarodowe korporacje, architektów oraz wielu innych partnerów. Nie tylko zapewnia kompleksowe wyposażenie oraz usługi, ale posiada również zespół ekspertów, którzy badają środowiska pracy i potrzeby pracowników, doradzając firmom, w jaki sposób zorganizować optymalne biuro „szyte na ich miarę”. W krakowskim Office Inspiration Centre  w pełni prezentuje swoją wiedzę i doświadczenie.

- Powstanie Office Inspiration Centre jest kolejnym etapem naszego konsekwentnego rozwoju - mówi Adam Krzanowski, prezes Grupy Nowy Styl. – Chcemy inspirować i edukować gości. Nasi eksperci z przyjemnością opowiedzą o trendach społecznych wpływających na trendy w biurach, innowacyjnych technologiach zastosowanych w budynku i jego wnętrzach czy różnorodnych i funkcjonalnych przestrzeniach zaaranżowanych naszymi produktami.

W harmonii z naturą: bronowicki park i biophilic design

Projekt Office Inspiration Centre  połączył ponadczasowość i prostotę bryły z aktualnym trendem designu wnętrz. Architekci Marek Dunikowski i Jarosław Kutniowski z krakowskiej pracowni DDJM stworzyli koncepcję polegającą na wykorzystaniu potencjału miejsca, którego walorem jest otaczająca zieleń, a zwłaszcza piękne stare drzewa, będące fragmentem dawnego zespołu parkowo-dworskiego Fischerów-Benisów.

– Główną częścią kompozycji jest budynek – loggia. Jej dopełnienie tworzy kontynuowana od budynku kolumnada, która prowadzi między drzewami do symbolicznej otwartej altany. Wszystkie elementy założenia stanowią jedność przestrzenną, dzięki czemu pracując w biurze czerpiemy przyjemność
z przebywania w ogrodzie – wyjaśniają architekci.

Prosta i regularna konstrukcja kolumnowa z prefabrykowanego białego betonu na tle ścian z ciemnego drewna i w otoczeniu gęstej zieleni sprawiają, że obiekt jest wyjątkowy i klasycznie elegancki.

Z tą klasyką kontrastują wnętrza obiektu, które zaprojektowali Joanna Zapała i Sebastian Wiśniewski, projektanci Grupy Nowy Styl.

Dominującym stylem wnętrz projektanci uczynili biophilic design, którego znakiem rozpoznawczym są liczne rośliny zielone – starannie dobrane gatunki (dracena, palmy Kentia i Areca, monstera) rozstawione w donicach i umocowane w ogrodach wertykalnych –, a także przeszklenia zapewniające dostęp do światła dziennego. Wiedząc, jak bardzo oświetlenie wpływa na produktywność ludzi (dla 77% badanych to najważniejszy czynnik efektywności[2]) zastosowano oprawy z możliwością sterowania temperaturą barwową od ciepłej przez neutralną, po wpadającą w kolor niebieski. Oprawy automatycznie dostosowują barwę światła do parametrów naturalnego światła
w najjaśniejszej porze dnia.

Biuro, które oddziałuje na wszystkie zmysły

- Zapragnęliśmy za pomocą wszelkich możliwych środków stworzyć miejsce, w którym każdy będzie czuł się dobrze. Miejsce, które będzie można odbierać wszystkimi zmysłami. Ubraliśmy ściany zielenią tak, aby natura towarzyszyła nam przez cały rok. Do tego dobraliśmy ciepłe kolory, faktury i dodatki inspirowane stylem home office design, aby stworzyć wręcz domowy klimat - deklarują projektanci. Poza namacalnymi bodźcami oddziałującymi na wzrok czy dotyk, zadbali także o pozostałe zmysły gości oraz pracowników. W powietrzu unosi się zapach 100% naturalnego olejku łączącego aromat białej herbaty z pobudzającymi nutami cytrusów, rozprowadzany przez system wentylacji. Całości wrażeń dopełnia relaksujące tło muzyczne oraz smak włoskiej kawy.

Funkcje przestrzeni

Trzy kondygnacje budynku wprowadziły naturalny podział przestrzeni, wyznaczając strefy dla dedykowanych im celów:

Kondygnacja 0 – MEET&GREET AREA - zgodnie z zasadą, że potrzeba tylko 7 sekund, aby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie, kondygnacja 0 została potraktowana jako klasyczna strefa powitalna, a dodatkowo strefa spotkań, zarówno tych nieoficjalnych, odbywających się w specjalnie zaprojektowanym barze przy kubku kawy, jak i formalnych, w salach spotkań. Każda z wydzielonych przestrzeni spotkań ma swój indywidualny charakter, uzyskany przez odpowiednią aranżację meblową oraz dodatki. Największa z sal może pomieścić do 120 osób. To tutaj będą odbywały się szkolenia, wykłady i warsztaty branżowe dla architektów, przedsiębiorców, zarządców nieruchomości, office managerów czy specjalistów HR.
Kondygnacja +1 – OFFICE AREA to wzorcowe biuro, inspirowane koncepcją Activity Based Working, oparte także o własne badania i doświadczenia. Głównym założeniem było zaprojektowanie zróżnicowanej i łatwej w adaptacji przestrzeni, która będzie aktywnie wspierać pracę pracowników. Efektem tego jest podział biura na strefy funkcjonalne wspierające dane aktywności – komunikacji, koncentracji, administracji i regeneracji. Są więc m.in. open space’y w przyjaznym stylu home office design, zachwycające gabinety w barwnej stylistyce, wyizolowane stanowiska pracy w ciszy i kantyna z… huśtawką. W biurach nie brakuje designerskich „smaczków”. Uzupełnieniem nagradzanych produktów Grupy Nowy Styl (m.in. pufy Tapa projektu Przemysława Mac Stopy, meble Play&Work i Levitate studia WertelOberfell) są wyrafinowane detale: lustra Tafla Oskara Zięty czy lampa Equilibra studia Aquaform i Piotr Jagiełłowicz Design.


Kondygnacja -1 – WORKSHOP AREA, czyli strefa warsztatowa – to strefa testowania produktów i szkoleń poświęconych rozwiązaniom ergonomicznym. Na powierzchni 500 m2 znajdują się niezliczone modele krzeseł, siedzisk, szaf i biurek, także tych z regulacją wysokości, które goście mogą wypróbować, sprawdzić różne rozwiązania techniczne i wybrać odpowiednie dla siebie. Tu też została zainstalowana autorska aplikacja #OfficeVR, która pozwala doświadczyć obecności w wirtualnym biurze Grupy Nowy Styl.

Zgodnie ze swoją nazwą Office Inspiration Centre zostało stworzone jako przestrzeń inspiracji. Grupa Nowy Styl zaprasza do niego architektów, projektantów wnętrz, ale też przedsiębiorców i wszystkich, którzy chcą zaczerpnąć wiedzy i pomysłów na temat urządzania wnętrz biurowych. Obiekt można odwiedzać po wcześniejszym umówieniu spotkania. Szczegóły na http://oic-pl.nowystylgroup.com/.

Informacje techniczne o budynku Office Inspiration Centre

  • Budynek ma kształt kwadratu o wymiarach 30 x 30 m;
  • Powierzchnia użytkowa to 1325 m2;
  • Fasada budynku składa się z konstrukcji z drewna sosnowego, przeszkleń o łącznej powierzchni 474 m2  i okładzin elewacyjnych z materiałów pochodzących z recyklingu i rosnących w Kongo gatunków drzew Ayous i Okume;
  • Sufity podwieszane mają wysokie właściwości akustyczne, a ich rdzeń jest wykonany z wełny pochodzącej w 70% ze szkła z odzysku oraz naturalne spoiwo pochodzenia roślinnego;
  • Instalacje budynkowe (elektryka, oświetlenie, instalacje HVAC i systemy audio-video) są zintegrowane przez system BMS, który zapewnia niemal bezobsługowe i efektywne zarządzanie nimi;

 

[1] M. Brill, S. Weidemann, and the BOSTI Associates. 2001. Disproving Widespread Myths About Workplace Design. Kimball Office Furniture: Jasper, IN. http://www.bosti.com/public.html

[2] „Impact of Office Design on Employees’ Productivity” (w:) Journal of Public Affairs, Administration and Management; Tom 3, Nr 1, 2009