23.01.2018

Oszczędność energii w obiektach magazynowych

NARZĘDZIOWNIA
Zarządzanie kosztami

Umiejętność sprawnego i skutecznego kontrolowania kosztów to dla osób zarządzających nieruchomościami każdego rodzaju, jedna z podstawowych umiejętności. Wraz z tym cyklem eksperckich artykułów dowiesz się jak zarządzać kosztami na wielu poziomach.

Zobacz treści w tej kategorii:
Oszczędność energii w obiektach magazynowychWycena nieruchomości a koszty eksploatacyjneCzęść II - Zarządzanie kosztami z uwagi na zapisy umowy najmuCzęść I. CapEx czy OpEx w fazie operacyjnej nieruchomości. Zarządzanie kosztami z uwagi na przepisy podatkowe.
Coaching dla zarządców nieruchomości
Serwis czystości

Poznaj najlepsze praktyki utrzymania czystości powierzchni w obiektach komercyjnych. Dowiedz się w jaki sposób współpracować z podwykonawcami i jak sprawić by Twój serwis czystości okazała się efektywny.

Zobacz treści w tej kategorii:
Szorowarki Kärcher!Nie zaniedbuj marmuruPiękne jak naturalne drewno, wytrzymałe jak wykładzina elastycznaTechnologia eco!efficiency Kärcher- więcej za mniejInwestycja w płytki gresowe- dobry wybór?Umowa z serwisem sprzątającym- najważniejsze aspekty współpracy. Część 2Umowa z serwisem sprzątającym- najważniejsze aspekty współpracy. Część 1
Porady prawne dla zarządców

W ostatnich latach rynek magazynowy w związku z dynamicznym rozwojem sektora e-commerce zyskuje na znaczeniu. Niestety, usługi dla tej branży okazują się dość energochłonne. Paweł Ziółkowski z BalticBerg radzi, jakie rozwiązania zastosować, by zoptymalizować zużycie energii zarówno na etapie projektu, jak i użytkowania magazynu.

Rozmawiała: Angelika Majkut

Jakie obszary w obiektach magazynowych zużywają najwięcej energii?

Wyróżnienie ich jest problematyczne, ponieważ obiekty są bardzo różne. Coraz rzadziej możemy spotkać budynki stricte magazynowe, w których odbywa się tylko składowanie produktów. Duże obiekty funkcjonują na zasadzie pewnego rodzaju centrum logistycznego, gdzie nie tylko składuje się towary, ale też przygotowuje dostawę dla klienta. Znacznie upraszczając: skutkuje to takim przełożeniem na energetykę obiektu, że oświetlenie, transport wewnętrzny i czasami ogrzewanie zużywają najwięcej energii. Co prawda dla samego funkcjonowania magazynu i składowania produktów oświetlenie nie jest potrzebne. Spotkałem się już z takim obiektem, gdzie w części zabudowanej regałami wysokiego składowania było ciemno. Oczywiście był to magazyn bardzo zmechanizowany, z układnicami sterowanymi komputerowo, składowanie odbywało się tam do wysokości 25 m, a jedynym obszarem obsługiwanym przez człowieka był dół układnicy. Maszyna nie musi mieć światła, żeby pracować, w nowoczesnych technologiach tkwi duży potencjał oszczędzania energii. Najważniejsze jest, by tak zaprojektować magazyn, żeby możliwa była jego eksploatacja bez oświetlenia. 

Z kolei cała wewnętrzna część logistyki produktu, czyli faza kompletowania dostawy dla klienta, ma bardzo niestandardowe zużycie energii. Tak naprawdę jest ono uzależnione od stopnia zmechanizowania magazynu i ilości pracy, którą trzeba wykonać ręcznie. Ale gdy przychodzi klient i chcemy go jak najszybciej obsłużyć, nie myślimy o tym, jak to zrobić najtaniej. Ma być szybko i sprawnie, bo wtedy klient będzie zadowolony i do nas wróci.

Czasami właściciele magazynów wynajmują przestrzeń kilku klientom o różnych wymaganiach. Jak te potrzeby pogodzić i zoptymalizować wszystkie strefy?
Można wydzielić części magazynów lekkimi przegrodami, które nie są konstrukcyjnie powiązane z resztą budynku – czasami stawia się pewnego rodzaju namiot przemysłowy w dużej hali. Jeśli wynajmujący dostanie możliwość zaaranżowania swojej części magazynu czy centrum logistycznego, wtedy decyduje sam, co mu się najbardziej opłaca, czy jest to np. odizolowanie się od reszty wynajmujących. W tym zakresie raczej panuje duża dowolność.

W jaki sposób można się do tego przygotować pod względem energetycznym?
Wszystko zależy od sposobu, w jaki te różne strefy zostały wyizolowane, jaka jest między nimi wymiana ciepła, jaką należy zapewnić wentylację. Nie demonizowałbym jednak tego problemu, ponieważ wydzielone strefy wewnątrz magazynu nie mają bezpośredniego kontaktu z powietrzem atmosferycznym z zewnątrz, więc siła napędowa strat ciepła jest mniejsza. Należy pamiętać, że istotnym czynnikiem determinującym ruch ciepła jest różnica temperatur. Właściwe zaprojektowanie podziału przestrzeni w magazynie pozwala ograniczyć straty ciepła.

Co trzeba wiedzieć, żeby projektowany magazyn nie generował wysokich kosztów eksploatacji? Jak dobrze zorganizować optymalizację mechaniczną i elektryczną w magazynach?

Tu również nie ma złotego środka czy jednej rady dla wszystkich. Wszystko tak naprawdę zaczyna się od projektowania. Jeżeli wiemy, do czego będziemy używać tego magazynu i jak będzie zaaranżowany, już na tym etapie możemy spowodować, że koszty jego utrzymania będą niższe. Znam przykład obiektu, w którym już na etapie budowy zmieniano aranżację dachu, ponieważ po poznaniu przyszłego rozmieszczenia regałów w magazynie okazało się, że świetliki w dachu będą oświetlać miejsca nad regałami. Dlatego trzeba było zmienić ich umiejscowienie, by oświetlenie było jak najbardziej funkcjonalne. To znakomicie zmniejszyło zapotrzebowanie na energię i doświetlenie magazynu na etapie eksploatacji. Byłoby idealnie, gdyby ta zmiana nastąpiła już na etapie projektu, a nie budowy, bo była to bardzo niekomfortowa sytuacja dla wykonawcy, ale i on pozytywnie odniósł się do tej zmiany.
Inną kwestią jest oszczędzanie na oświetleniu w trakcie eksploatacji magazynu, choć ono też zaczyna się już na etapie projektowania obiektu. Bardzo wygodne rozwiązanie stanowi takie skonfigurowanie oświetlenia, żeby możliwe było strefowe wyłączanie albo zmniejszanie jego natężenia. Możliwość regulacji natężenia oświetlenia generuje bardzo duże oszczędności, ale wiąże się z koniecznością zastosowania źródeł światła dobrze znoszących zmiany parametrów zasilania, jak np. diody LED. Jednak nie zawsze mamy możliwość, aby to wykonać w trakcie eksploatacji obiektu, dlatego dobrze jest się do tego przymierzyć już na etapie projektu.

Jeżeli odpowiednio wcześnie wiemy, do czego obiekt będzie służył i jaka będzie jego kluczowa rola, co i w jaki sposób będzie w nim składowane, a ponadto poznamy jego projekt funkcjonalny, czyli strefy składowania poszczególnych materiałów, ciągi komunikacyjne i sposób poruszania się w nich, to jest to moment, w którym można pewne rzeczy przewidzieć. Osoba, która na wcześniejszych etapach nie wiedziała, co będzie jej potrzebne, będzie musiała się zmierzyć z różnymi problemami w trakcie eksploatacji. W wielu przypadkach przygotowuje się jakieś ogólne oświetlenie obiektu z założeniem, że do głównych torów prądowych będzie można podpiąć się z indywidualną instalacją i dostosować ją do punktowego oświetlania. To też jest jakieś wyjście, remedium na wcześniejszą niewiedzę.

Sektor magazynowy dynamicznie się rozwija przy branży e-commerce. Jaka jest specyfika tej usługi?

Usługi dla branży e-commerce zakłócają energetykę obiektu magazynowego, dość często są to bardzo skomplikowane linie transportu wewnętrznego produktów i opakowań. Zużycie energii w systemach transportowych i maszynach pakujących może być znaczne. Trzeba pamiętać, że celem jest solidne zapakowanie produktu dla klienta, którym może być sklep internetowy na drugim końcu Polski. W takich przypadkach częstokroć wszelkiego rodzaju podajniki pracują przez cały czas. Jeśli ciągi transportowe w magazynach sterowane są przez systemy detekcji ruchu wyposażone w fotokomórki i system płynnie przyspiesza, gdy paczka wjedzie na rolki, mamy możliwość znacznego zoptymalizowania zużycia energii. Tego typu system, w czasie, gdy nic się nie dzieje, zużywa 20% energii w stosunku do wartości nominalnej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jakakolwiek poprawa efektywności energetycznej jest bardzo trudna do wyliczenia. Łatwo ją natomiast określić na podstawie pomiaru zużycia energii dla całej linii transportowo-pakującej.

Z kolei w dużych magazynach przemysłowych istotne jest planowanie miejsca składowania. Operator magazynu nie zawsze od początku wie, jakie rozmieszczenie najbardziej mu się opłaca. Jest to spory problem, bo zużycie energii przez urządzenia transportu bliskiego zwykle nie jest opomiarowane. Zatem osoba odpowiedzialna za obiekt nie jest w stanie oszacować, jak długo w ciągu dnia pracy czy w miesiącu pracowała np. suwnica i z jakim obciążeniem, ile przenosiła i w jakiej proporcji do jej maksymalnego udźwigu.

Zmierzam do tego, że dobra organizacja miejsca składowania przyczynia się do zwiększenia efektywnego funkcjonowania obiektów magazynowych – szukanie produktów w magazynie, jeśli nie jest dobrze zarządzany np. przez system komputerowy, może nie zwiększa istotnie zużycia energii, ale na pewno zabiera więcej czasu, w którym można wykonać inne prace.

Jakie jest znaczenie automatyzacji w magazynach i przełożenie tego na wyniki efektywności energetycznej?

Automat ma kilka zalet. Dobrze zaprojektowany i zaprogramowany robi mniej więcej to samo co człowiek, może trochę wolniej, ale za to bez pomyłek. Automat nie ma złego humoru i nie choruje. Poza tym pozwala efektywnie wykorzystać powierzchnię magazynową – system informatyczny zawsze będzie pamiętał, w którym punkcie magazynu złożono towar, którego dziś poszukujemy.

Czy pod kątem efektywności energetycznej oceniłby Pan pozytywnie automatyzację rynku magazynowego?

Raczej tak, bo jeśli coś nam skraca czas operacji, to powoduje też, że jest ona mniej energochłonna. Wyeliminowanie pomyłek i ustandaryzowanie pewnych operacji powoduje, że zawsze wykonywane są tak samo, nie ma na nie wpływu czynnik ludzki. Oznacza to tyle, że jest to oszczędniejsze, bo pewne czynności zajmują maszynie mniej czasu niż człowiekowi, a poza tym zawsze otrzymujemy informację zwrotną, jeśli jakaś operacja trwała dłużej niż standardowo. To jest materiał, który powinien być wykorzystany w celu dalszej optymalizacji i standaryzacji procedur operowania towarem w magazynie.