24.04.2015

Technologia eco!efficiency Kärcher- więcej za mniej

NARZĘDZIOWNIA
Zarządzanie kosztami

Umiejętność sprawnego i skutecznego kontrolowania kosztów to dla osób zarządzających nieruchomościami każdego rodzaju, jedna z podstawowych umiejętności. Wraz z tym cyklem eksperckich artykułów dowiesz się jak zarządzać kosztami na wielu poziomach.

Zobacz treści w tej kategorii:
Oszczędność energii w obiektach magazynowychWycena nieruchomości a koszty eksploatacyjneCzęść II - Zarządzanie kosztami z uwagi na zapisy umowy najmuCzęść I. CapEx czy OpEx w fazie operacyjnej nieruchomości. Zarządzanie kosztami z uwagi na przepisy podatkowe.
Coaching dla zarządców nieruchomości
Serwis czystości

Poznaj najlepsze praktyki utrzymania czystości powierzchni w obiektach komercyjnych. Dowiedz się w jaki sposób współpracować z podwykonawcami i jak sprawić by Twój serwis czystości okazała się efektywny.

Zobacz treści w tej kategorii:
Szorowarki Kärcher!Nie zaniedbuj marmuruPiękne jak naturalne drewno, wytrzymałe jak wykładzina elastycznaTechnologia eco!efficiency Kärcher- więcej za mniejInwestycja w płytki gresowe- dobry wybór?Umowa z serwisem sprzątającym- najważniejsze aspekty współpracy. Część 2Umowa z serwisem sprzątającym- najważniejsze aspekty współpracy. Część 1
Porady prawne dla zarządców

Zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność to podstawowe zasady, którymi Kärcher kieruje się w swojej działalności. Znajdują one odzwierciedlenie w licznych rozwiązaniach technologicznych, które mają na celu zminimalizowanie zużycia zasobów naturalnych na każdym etapie produkcji (począwszy od doboru biodegradowalnych surowców, a skończywszy na ekologicznym opakowaniu oraz przyjaznej dla środowiska eksploatacji), a także pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł, takich jak farmy solarne, geotermalne odwierty oraz ciepłownia na biomasę.

W branży utrzymania czystości wciąż jednak pokutuje mit, że to, co ekologiczne i przyjazne dla środowiska, jest gorsze czy wręcz nieskuteczne. Kärcher, jako jeden z największych na rynku dostawców profesjonalnych urządzeń i technologii czyszczących, stara się z tym szkodliwym mitem walczyć. Korzysta na tym klient, bowiem ekologiczne produkty w codziennej eksploatacji są także przyjazne dla kieszeni. 

Kolejną formą realizowania strategii firmy opartej na zrównoważonym rozwoju jest projekt eco!efficiency. Ma on na celu wprowadzenie szeregu usprawnień na etapie produkcji urządzeń i opracowywania technologii czyszczenia po to, by ich wysoka skuteczność szła w parze z obniżeniem kosztów, jakie w związku z ich funkcjonowaniem ponosi środowisko i użytkownik. Idea eco!efficiency jest prosta – uzyskać więcej za mniej.
 
W celu skutecznego wyróżnienia grupy produktów spełniających kryteria eco!efficiency oznaczono je specjalnym logotypem w kolorze niebieskim, tak by na pierwszy rzut oka można było je rozpoznać. Idea eco!efficiency stanowi obecnie integralną część korporacyjnej polityki Kärcher i została zaimplementowana we wszystkich grupach produktowych.

Flagowymi produktami eco!efficiency są profesjonalne odkurzacze na sucho kierowane zarówno do lokali użytkowych (takich jak biurowce czy hotele), jak i prywatnych. Producenci prześcigają się w dodawaniu kolejnych watów turbinom odkurzaczy, dochodząc niekiedy do absurdalnych wartości rzędu 3000 W dla odkurzaczy na sucho. Dlaczego absurdalnych? Bo powyżej 1300 W przepływ powietrza na tyle wzrasta, że następuje przysysanie się do czyszczonej powierzchni, dlatego też musimy redukować przepływ poprzez dodawanie fałszywego powietrza. Tę niezdrową tendencję postanowiła ukrócić Komisja UE, która uznała turbiny o mocach powyżej 900 W oraz zużyciu energii powyżej 43,0 kWh/rok za wysoce szkodliwe dla środowiska i wydała w związku z tym rozporządzenie (NR 666/2013), w myśl którego moce turbin odkurzaczy  muszą zostać ograniczone (oszacowano, że roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacze wynosiło w Unii 18 TWh w 2005 r. oraz że jeżeli nie zostaną podjęte żadne konkretne środki, roczne zużycie energii elektrycznej wzrośnie do 34 TWh w 2020 r.).   

Tymczasem odkurzacze Kärcher eco!efficiency stanowią dowód na to, że urządzenia czyszczące mogą być i skuteczne, i ekologiczne. Linia profesjonalnych odkurzaczy na sucho (T) eco!efficiency została zaprojektowana z myślą o codziennych oszczędnościach, spełnianiu restrykcyjnych norm odnośnie ograniczania emisji C0₂ oraz możliwości pracy w strefach silnie wrażliwych na hałas: szpitalach, hotelach, biurach, przedszkolach czy domach opieki. Hałas generowany przez odkurzacz jest na tyle uciążliwy, że ultraciche odkurzacze profesjonalne na sucho Kärcher coraz częściej są wybierane również przez prywatnych użytkowników. Poziom ciśnienia akustycznego w odkurzaczach eco!efficiency został zredukowany nawet do 56 dB!  

Dzięki wysokowydajnym turbinom (o mocy 750 W) oraz optymalizacji przepływu powietrza, modele eco!efficiency zużywają nawet o 40% mniej energii elektrycznej w stosunku do swoich klasycznych odpowiedników (o turbinach 1300 W). Jednocześnie praktycznie nie tracą nic ze skuteczności usuwania zanieczyszczeń (siła ssąca utrzymuje się na poziomie 98% w stosunku do modeli klasycznych, co stanowi wartość optymalną dla skutecznego odkurzania). 

Poniższy wykres obrazuje optymalną relację pomiędzy jakością czyszczenia a zużyciem energii elektrycznej. 

Dane te brzmią szczególnie imponująco, jeżeli weźmiemy pod uwagę różnicę w zużyciu energii elektrycznej w ciągu roku. Przykładowo, jeżeli w danym obiekcie (hotelu, biurze, szpitalu) pracuje 5 odkurzaczy o znamionowej mocy wejściowej rzędu 1300 W (powszechny parametr wśród odkurzaczy profesjonalnych), a każdy z nich pracuje przez 14 h tygodniowo (2 h dziennie), to roczne zużycie energii elektrycznej będzie plasowało się na poziomie 5096,00 kWh, co w przeliczeniu na złotówki da nam kwotę 2853,76 zł brutto . 

Jeżeli dokonamy tych samych obliczeń dla odkurzaczy eco!efficiency (o znamionowej mocy wejściowej rzędu 750 W), to roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie zaledwie 2730,00 kWh (co daje kwotę rzędu 1528,80 zł brutto). Oszczędzamy więc kwotę 1324,96 zł, co oznacza, że w ciągu roku z 5 zakupionych przynajmniej jeden odkurzacz zdążył się zwrócić

Wśród produktów Kärcher oznaczonych logotypem eco!efficiency znalazły się ponadto liczne szorowarki, wszystkie modele wysokociśnieniowych urządzeń z podgrzewaniem wody, nowe modele zamiatarek oraz środki czyszczące.