27.04.2015

Rewolucja w HVAC- co każdy dyrektor techniczny powinien wiedzieć? cz.II

NARZĘDZIOWNIA
Zarządzanie kosztami

Umiejętność sprawnego i skutecznego kontrolowania kosztów to dla osób zarządzających nieruchomościami każdego rodzaju, jedna z podstawowych umiejętności. Wraz z tym cyklem eksperckich artykułów dowiesz się jak zarządzać kosztami na wielu poziomach.

Zobacz treści w tej kategorii:
Oszczędność energii w obiektach magazynowychWycena nieruchomości a koszty eksploatacyjneCzęść II - Zarządzanie kosztami z uwagi na zapisy umowy najmuCzęść I. CapEx czy OpEx w fazie operacyjnej nieruchomości. Zarządzanie kosztami z uwagi na przepisy podatkowe.
Coaching dla zarządców nieruchomości
Serwis czystości

Poznaj najlepsze praktyki utrzymania czystości powierzchni w obiektach komercyjnych. Dowiedz się w jaki sposób współpracować z podwykonawcami i jak sprawić by Twój serwis czystości okazała się efektywny.

Zobacz treści w tej kategorii:
Szorowarki Kärcher!Nie zaniedbuj marmuruPiękne jak naturalne drewno, wytrzymałe jak wykładzina elastycznaTechnologia eco!efficiency Kärcher- więcej za mniejInwestycja w płytki gresowe- dobry wybór?Umowa z serwisem sprzątającym- najważniejsze aspekty współpracy. Część 2Umowa z serwisem sprzątającym- najważniejsze aspekty współpracy. Część 1
Porady prawne dla zarządców

Modernizować czy wymieniać? Dostosowanie systemów klimatyzacji do nowego czynnika chłodzącego R10A.

Daikin oferuje dość ciekawą aplikację dostępną na smartfony, pozwalającą oszacować oszczędności eksploatacyjne związane z przejściem na nowe urządzenia z czynnikiem R410A.

Jeśli uwzględnimy możliwy spadek wydajności wynikający z zastosowania zamienników, skalkulujemy koszt ich zastosowania oraz uwzględnimy czas, jaki pozostał do nieuniknionej wymiany urządzeń i związane z tym koszty inwestycyjne, to może okazać się, że szybsza wymiana przyniesie większe zyski niż odsuwanie inwestycji w czasie i reanimowanie nieefektywnego i zawodnego systemu.

W poprzednim numerze wspominałem o dwóch rozwiązaniach, jakie oferuje firma Daikin. Tą drugą opcją jest zastosowanie urządzeń na czynnik R32. 1 stycznia 2015 r. to zaledwie początek ograniczeń F-gazów. W najbliższych 10–15 latach czekają nas kolejne. Eksploatacja i serwis dotychczasowych urządzeń z czynnikami HFC (R410A) będą nadal możliwe i aktualnie nie są przewidziane żadne zakazy związane z serwisowaniem HFC, ale przypuszczam, że należy również liczyć się z pewnymi ograniczeniami, podobnie jak to było w przypadku R22.

W roku 2025 pojawi się natomiast zakaz stosowania czynników chłodniczych o współczynniku GWP > 750 w urządzeniach typu split o łącznym ładunku czynnika do 3 kg. Obejmie on więc popularne splity pracujące na R410A. To tylko 10 lat, jednak przed branżą już dzisiaj stoi ogromne wyzwanie związane z wyborem nowych czynników chłodniczych stosowanych w urządzeniach klimatyzacyjnych na skalę masową.

I te wybory właśnie zapadają. Aktualnie jesteśmy na etapie przechodzenia na czynniki chłodnicze nowej generacji (rys. 6 na podstawie Daikin CSR Report), a wymagania im stawiane są dość szerokie. Dlaczego warto przejść na R32? Czynnik chłodniczy nowej generacji powinien być ekologiczny, a więc mieć zerowy wskaźnik ODP (potencjał niszczenia warstwy ozonowej) oraz jak najniższy wskaźnik GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego). Powinien mieć wysoką sprawność energetyczną, być bezpieczny, a więc najlepiej niepalny i nietoksyczny; powinien też być wygodny i prosty w użyciu, zgodny z potrzebami rynku, tak by pasował do aktualnie produkowanych sprężarek i układów chłodniczych. Powinien być także tani w produkcji i obsłudze.

Niestety, w aktualnie dostępnych czynnikach chłodniczyc, wymagania te nie idą ze sobą w parze i są dość skutecznie wymieszane. Im mniejszy wskaźnik GWP, tym rośnie palność. Im lepsze wartości energetyczne, tym wzrasta toksyczność. Ulepszanie parametrów czynników chłodniczych powoduje zatem wzrost szeregu innych kosztów. A im wyższy będzie koszt wytworzenia czynnika, tym mniejsza będzie sprzedaż urządzeń.

Czynnik ekologiczny, jednak o słabych parametrach energetycznych, wymaga droższych i bardziej energochłonnych urządzeń. Nie można więc doprowadzić do sytuacji, w której korzyści płynące z ekologii czynnika będą wielokrotnie mniejsze od strat wynikających z nadprodukcji energii elektrycznej potrzebnej do pracy urządzeń i ich produkcji. A zapotrzebowanie na domowe jednostki klimatyzacyjne jest ogromne i stale rośnie.

Kompromisem wydaje się właśnie R32. Czynnik ten nie jest niczym nowym. Wchodzi w skład mieszanin R407C i R410A, jednak dotychczas nie był stosowany samodzielnie w domowych jednostkach klimatyzacyjnych. Jest nietoksyczny, ma zerowy wpływ na niszczenie warstwy ozonowej (ODP=0), a wskaźnik GWP wynosi 675, a więc jest trzykrotnie niższy od wartości, jaką ma R410A (2088) i nie obejmie go tym samym zakaz, jaki pojawi się w 2025 r. Czynnik ten ma o półtora raza lepsze parametry chłodnicze w stosunku do R410A, przy prawie identycznych ciśnieniach pracy, a w połączeniu z mniejszą o ok. 10% gęstością powoduje to, że ładunek czynnika na 1kW mocy chłodniczej jest ok. 30% mniejszy, a sama wielkość agregatów może zostać zmniejszona o prawie 20%.

Przejście na R32 nie wymaga stosowania innych narzędzi chłodniczych niż te stosowane dotychczas. Układy manometrów, osprzęt do nich, stacje odzysku, pompy próżniowe pozostają te same. Pewnym problemem są tylko skale na istniejących manometrach. R32 jest kompatybilny z olejami syntetycznymi. Minus stanowi palność R32, gdyż jest on określany jako lekko palny. Jednak zdolność do zapłonu i prędkość płomienia są o wiele niższe niż w szeregu innych czynników chłodniczych stosowanych w przemyśle. Wymaga to jednak zwiększonych środków ostrożności w trakcie montażu i serwisu.

Daikin wprowadził R32 w Japonii w listopadzie 2012 r. Początkowo w 4 modelach, a aktualnie w prawie wszystkich produkowanych jednostkach domowych. Tylko w pierwszym roku wprowadzenia R32 na rynku japońskim emisja CO₂ spadła o 46 tys. ton.

Jesienią 2013 r. na rynku europejskim pojawił się pierwszy klimatyzator na czynnik R32, model Ururu-Sarara, wprowadzony właśnie przez firmę Daikin. U nas klimatyzator ten pojawił się wiosną ub. r. Jednostka o mocy 5kW zawiera 1,34 kg R32, podczas gdy analogiczna jednostka z R410A ma go ok. 1,7–1,8 kg. Mieści się w klasie energetycznej A+++ zarówno dla chłodzenia, jak i dla ogrzewania.

Od wiosny br. Daikin wprowadza na rynek kolejne jednostki na R32. Będzie to flagowa Emura (wielkości od 2,5 do 5 kW) oraz jednostki z typoszeregu professional, a więc jednostki ścienne od 1,5 do 5 kW. W najbliższych planach firmy Daikin jest zastosowanie R32 w jednostkach z segmentu commercial, powyżej 5 kW. O konkurencji oferującej urządzenia na R32 lub z innym czynnikiem nowej generacji na razie nie słychać. W najbliższych latach na rynku będą więc równolegle oferowane jednostki na R410A i na R32.

Czy warto przejść na R32? Biorąc pod uwagę możliwości techniczne, czyli lepsze współczynniki sprawności w trybie grzania i chłodzenia – na pewno tak. Dla użytkownika koszty eksploatacyjne są bardzo ważne. Istotny jest również argument, że żywotność typowego systemu domowego czy komercyjnego szacuje się na 10–15 lat. Rozsądniejsze i korzystniejsze wydaje się więc inwestowanie w nowoczesny system z ekologicznym i wysoko sprawnym czynnikiem chłodniczym, który nie zostanie objęty zakazem w 2025 r.

Podsumowując, rok 2015 na pewno będzie tym, w którym szereg użytkowników i firm instalacyjnych podejmie kluczowe decyzje związane z wyborem czynnika chłodniczego.Będzie to dotyczyło i już eksploatowanych systemów klimatyzacyjnych, i tych nowych, projektowanych.