27.04.2015

Budowanie wartości dzięki efektywności energetycznej

NARZĘDZIOWNIA
Zarządzanie kosztami

Umiejętność sprawnego i skutecznego kontrolowania kosztów to dla osób zarządzających nieruchomościami każdego rodzaju, jedna z podstawowych umiejętności. Wraz z tym cyklem eksperckich artykułów dowiesz się jak zarządzać kosztami na wielu poziomach.

Zobacz treści w tej kategorii:
Oszczędność energii w obiektach magazynowychWycena nieruchomości a koszty eksploatacyjneCzęść II - Zarządzanie kosztami z uwagi na zapisy umowy najmuCzęść I. CapEx czy OpEx w fazie operacyjnej nieruchomości. Zarządzanie kosztami z uwagi na przepisy podatkowe.
Coaching dla zarządców nieruchomości
Serwis czystości

Poznaj najlepsze praktyki utrzymania czystości powierzchni w obiektach komercyjnych. Dowiedz się w jaki sposób współpracować z podwykonawcami i jak sprawić by Twój serwis czystości okazała się efektywny.

Zobacz treści w tej kategorii:
Szorowarki Kärcher!Nie zaniedbuj marmuruPiękne jak naturalne drewno, wytrzymałe jak wykładzina elastycznaTechnologia eco!efficiency Kärcher- więcej za mniejInwestycja w płytki gresowe- dobry wybór?Umowa z serwisem sprzątającym- najważniejsze aspekty współpracy. Część 2Umowa z serwisem sprzątającym- najważniejsze aspekty współpracy. Część 1
Porady prawne dla zarządców

Odpowiedni sposób konserwacji i serwisowania systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji może poprawić komfort użytkowników budynku, przedłużyć cykl życia urządzeń oraz obniżyć zużycie energii i koszty operacyjne.

Daniel Laskowski, inżynier sprzedaży Johnson Controls

Dzięki systematycznemu wprowadzaniu usprawnień i poprawek w działaniach operacyjnych na obiekcie, można wygenerować oszczędności sięgające nawet 20% dotychczasowego zużycia energii.

Współpracując z zarządcami i właścicielami budynków, Johnson Controls natychmiast identyfikuje obszary, w których można uzyskać oszczędności i poprawić efektywność energetyczną – czy chodzi o czyszczenie filtrów, czy o wymianę źródeł światła na bardziej energooszczędne. Możemy także prowadzić rejestr zdarzeń w obiekcie, aby na tej podstawie wprowadzać usprawnienia i przeprowadzać modernizacje prowadzące do optymalizacji zużycia energii i obniżenia emisji dwutlenku węgla. Projekty te mogą obejmować:

  • Podniesienie standardu systemów HVAC w celu obniżenia kosztów zużycia energii poprzez zapewnianie oczekiwanej przez użytkowników temperatury i jakości powietrza dokładnie wtedy i dokładnie tam, gdzie jest taka potrzeba;
  • Montaż agregatów wody lodowej działających w oparciu o najnowszą energooszczędną technologię prowadzącą do obniżenia rocznego zużycia energii nawet o 50%;
  • Wymianę nieefektywnego systemu oświetlenia na bardziej nowoczesne i energooszczędne, co pozwala zaoszczędzić od 25% do 30% zużycia energii;

·         Integrację systemów HVAC, systemów przeciwpożarowych z systemem zarządzania budynkami BMS Metasys®, aby znacznie obniżyć zużycie energii poprzez zmianę nastaw przy pomocy harmonogramu, kontrolę zajętości pomieszczenia, sterowanie wentylacją zgodnie z zapotrzebowaniem czy wykrywanie awarii urządzeń;

  • Optymalizację centralnej maszynowni chłodniczej dzięki zastosowaniu innowacyjnego oprogramowania i zaawansowanych algorytmów, np. takich, jakie stosowane są w systemie Central Plant Optimization (CPO), co pozwala zaoszczędzić nawet 60% wydatków na energię.

 

 

 

 

 

 

 

 

Systemy Informacji o Budynku i Zużyciu Energii

Jeśli szukacie Państwo klucza do poprawy poziomu zużycia energii i podniesienia wydajności swojego obiektu, podpowiadamy, że nie da się zarządzać czymś, co nie jest mierzone. Systemy Informacji o Budynku i Zużyciu Energii stanowią podwaliny dobrego programu efektywności energetycznej. Zbierając i zestawiając ze sobą dane z systemów budynkowych, informacje o kosztach zużytej energii i inne informacje z różnych źródeł, system zarządzania budynkiem jest jak panel sterowania informujący o potrzebie działań w danym obszarze w celu wygenerowania oszczędności i poprawie wydajności obiektu.

 

Retro‑Commissioning

Chcąc jednocześnie podnieść efektywność energetyczną i poprawić funkcjonowanie całego obiektu, można to zrobić poprzez Retro‑Commissioning (RCx) – proces, dzięki któremu systemy budynkowe dostosowują się do bieżącego poziomu użytkowania obiektu. Najczęściej RCx koncentruje się na urządzeniach zużywających najwięcej energii elektrycznej, takich jak urządzenia instalacje sanitarne, systemy oświetleniowe czy systemy sterowania. W procesie Retro‑Commissioning identyfikowane są potrzeby działań operacyjnych, prac konserwacyjnych czy zmiany w systemie sterowania, a także możliwości aktualizacji systemu czy wymiany urządzeń.

Usprawnienia i drobne prace modernizacyjne

Jeśli poszukują Państwo sposobu na poprawę działania swojego obiektu przy minimalnym nakładzie inwestycyjnym, proponujemy usprawnić już istniejący system, wymieniając tylko mniejsze części urządzeń, np. montując falowniki lub wymieniając silniki na bardziej efektywne modele.

Energia odnawialna

Czy Państwa obiekt osiąga najwyższą możliwą wydajność? Jeśli tak, warto rozważyć zastosowanie technologii wykorzystujących energię odnawialną (np. słoneczną) do podgrzewania wody, instalacje fotowoltaiczne czy energię wiatrową. Stosując naturalne źródła energii, demonstrują Państwo zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego.

Modernizacja maszynowni centralnej i inne duże modernizacje

Czy Państwa maszynownia chłodu liczy sobie ponad 10 lat? Jeśli tak, może bardziej opłaca się modernizacja starszych urządzeń albo zmiana konfiguracji maszynowni? Agregaty wyprodukowane 15–20 lat temu osiągały najwyższą wydajność na poziomie 0,7–0,8 kw/t na początku ich użytkowania i nawet przy założeniu, że były odpowiednio konserwowane, ich wydajność spadła w wyniku normalnego użytkowania urządzenia. Nowe agregaty wody lodowej przy częściowych obciążeniach posiadają współczynnik efektywności na poziomie 0,35 kw/t. Jeśli połączymy te działania z zainstalowaniem falowników i optymalizacją centralnej instalacji HVAC, renowacja maszynowni i wymiana starszego sprzętu może mieć ogromny wpływ na podniesienie poziomu efektywności energetycznej, a także obniżyć koszty operacyjne i utrzymania obiektu.