18.04.2019

101 dni – tyle średnio trwa wynajęcie biura w Warszawie

Komercjalizacja

101 dni – tyle średnio trwa wynajęcie biura w Warszawie

Dynamika rynku nieruchomości zwiększa zapotrzebowanie na sprawdzone informacje. Real Estate Digital Data na to odpowiada – to źródło danych umożliwiających wyszukanie dostępnych biur w wybranej lokalizacji, a także analizę rynku.

Trójmiasto z najniższym od dekady poziomem pustostanów

W 2018 r. łączne zasoby biurowe Gdańska, Gdyni i Sopotu sięgnęły 775 tys. mkw., co plasuje je na trzecim miejscu wśród rynków regionalnych. Jednocześnie odnotowano najniższy od blisko dekady poziom pustostanów na poziomie 6,1%.

Boom na powierzchnie coworkingowe w Polsce

Obecnie w naszym kraju jest już 77 400 m kw. powierzchni biurowej przeznaczonej pod wynajem elastyczny, a będzie jeszcze więcej.

W Warszawie brak dużych biur dostępnych „od zaraz”.

Na dobrą ofertę trzeba poczekać nawet do 2020 roku.

Dynamika rynku nieruchomości zwiększa zapotrzebowanie na sprawdzone informacje. Real Estate Digital Data na to odpowiada – to źródło danych umożliwiających wyszukanie dostępnych biur w wybranej lokalizacji, a także analizę rynku.

W REDD zarejestrowano już około 1,5 tys. budynków w całej Polsce. W samej Warszawie, w zasobach REDD znajdują się informacje o ponad 700 budynkach i ponad 1 mln m kw. wolnej powierzchni biurowej. Dane te są aktualizowane bezpośrednio przez właścicieli budynków oraz dedykowany zespół konsultantów REDD.

"REDD jest źródłem danych o transakcjach i wolnych powierzchniach biurowych w Polsce. Informacje, które udostępniamy głównym uczestnikom rynku – inwestorom, deweloperom i agencjom nieruchomości – stanowią zaledwie część naszych możliwości. W zależności od obszaru zainteresowania, jesteśmy w stanie zapewnić szyte na miarę raporty oraz dane, które mogą posłużyć do tworzenia strategii wynajmu budynku, planowania przyszłych inwestycji czy analizy konkurencji” – mówi Piotr Smagała, współzałożyciel i lider projektu REDD.

Interesujące dane w REDD znajdą też analitycy rynku, profesjonaliści zajmujący się wyceną nieruchomości, naukowcy i dziennikarze.

Technologie gromadzenia, przetwarzania oraz udostępniania danych pozwalają na tworzenie zupełnie nowych wskaźników na rynku nieruchomości komercyjnych. Jednym z nich jest REDD Index, który określa średni czas, jaki potrzebny jest na wynajęcie powierzchni biurowej. Wskaźnik ten odzwierciedla dynamikę rynku w oparciu o analizę odnotowanych w wybranym okresie transakcji. Według danych z Warszawy za I kw. 2019 roku, średnio 101 dni zajęło wynajęcie powierzchni biurowej.

„REDD to rzetelne źródło danych, które mogą posłużyć zarówno do standardowych, jak i pogłębionych analiz rynku nieruchomości biurowych. Przyglądamy się m.in. popularności konkretnych adresów, wolumenom transakcji w budynkach nowych i już istniejących, a nawet piętrom najczęściej wybieranym przez najemców” – komentuje Piotr Smagała.

Równocześnie, REDD jest praktycznym narzędziem pracy, ułatwiającym agentom nieruchomości m.in. wyszukiwanie dostępnych powierzchni i generowanie ofert swoim klientom. Firma przygotowała także aplikację mobilną REDD Agent, dopełniającą całość rozwiązań, które przekładają się na skrócenie procesu wynajmu.