15.03.2018

Trójmiejska infrastruktura portowa wspiera rozwój rynku biurowego

Komercjalizacja

10 mln m kw. powierzchni biurowej w Polsce

Do 2028 roku całkowite zasoby biurowe mogą zwiększyć się nawet do 24 mln mkw - podaje firma doradcza Savills, podsumowując rynek nieruchomości w tym sektorze.

CH odwiedzane są najczęściej w czwartki, piątki i poniedziałki

Częstochowianie zyskają nowe miejsce, w którym będą mogli wypoczywać. Przy Galerii Jurajskiej, tuż nad rzeką Wartą, powstaje właśnie miejski ogród z terenami rekreacyjnymi. Jego otwarcie zaplanowano na 1 czerwca.

Wzrost czynszów za powierzchnie biurowe w Europie najwyższy od 6 lat

Z raportu „DNA of Real Estate”, przygotowanego przez C&W, wynika, że czynsze za powierzchnie biurowe w Europie wzrosły w I kwartale bieżącego roku w najszybszym tempie od początku 2012 roku.

Na zakupy na ulice handlowe, osiedla mieszkaniowe i do biurowców?

Zmieniające się nawyki zakupowe Polaków sprawiają, że kawałek handlowego tortu wędruje również do sektora biurowego czy mieszkaniowego i sprzyja ożywaniu ulic handlowych.

W 2017 roku absorpcja powierzchni biurowej na trójmiejskim rynku osiągnęła rekordowy wynik 79.400 mkw., przy średniej wartości dla ostatnich 5 lat wynoszącej ponad 58.000 mkw.

Według najnowszego raportu firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście w 2017 roku” warunki najmu powierzchni biurowej są stabilne.

- Rekordowe wyniki trójmiejskich portów oraz znaczące inwestycje w infrastrukturę portową i transportową nie pozostają bez wpływu na rynek powierzchni biurowej w Trójmieście. Widzimy rosnące zainteresowanie trójmiejskim rynkiem biurowym ze strony firm, które zamierzają wykorzystać bieżącą koniunkturę w sektorze logistyki i produkcji stoczniowej – mówi Michał Rafałowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego w firmie Cresa Polska.

Na koniec 2017 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej Trójmiasta wyniosły 696.400 mkw. W całym roku oddano do użytku 8 projektów w tym Alchemia – faza III (36.000 mkw., Torus), BCB Business Park – B2 (9.250 mkw., Bałtyckie Centrum Biznesu) i Tensor Z (6.600 mkw., Euro Styl). W budowie wciąż pozostaje blisko 149.000 mkw. Kończy się między innymi realizacja najwyższego budynku w Trójmieście – Olivia Star (ok. 40.000 mkw., Olivia Business Centre), którego oddanie do użytku przewidziane jest w bieżącym roku.

Ilość pustostanów na koniec roku wyniosła 56.800 mkw., co stanowiło 8,1% całkowitych zasobów biurowych regionu (spadek o 2,9 p.p. rok do roku). W ubiegłym roku podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 117.700 mkw. (wzrost o blisko 26% w stosunku do wyniku zanotowanego w tym samym okresie 2016 r.).

- Poprzedni rok był rekordowy pod względem aktywności najemców w Trójmieście. Biorąc pod uwagę wielkość planowanej podaży w 2018 r. oraz zakładając utrzymanie poziomu aktywności najemców, stawki czynszowe powinny pozostać na obecnym poziomie, tj. 13-14,5 EUR za mkw. miesięcznie w budynkach klasy A, a 10-11,5 EUR za mkw. miesięcznie w budynkach klasy B – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Analitycy Cresa prognozują, że dzięki wysokiej jakości życia i bogatej ofercie szkolnictwa wyższego sektor SSC będzie się nadal rozwijać. Obecnie w Trójmieście swoje centra operacyjne posiadają inwestorzy z 19 krajów, a usługi są świadczone w 33 językach. Dynamika rozwoju branży nowoczesnych usług dla biznesu w Trójmieście w nadchodzących latach powinna utrzymać trend wzrostowy.