15.03.2018

Trójmiejska infrastruktura portowa wspiera rozwój rynku biurowego

Komercjalizacja

Boom na powierzchnie coworkingowe w Polsce

Obecnie w naszym kraju jest już 77 400 m kw. powierzchni biurowej przeznaczonej pod wynajem elastyczny, a będzie jeszcze więcej.

W Warszawie brak dużych biur dostępnych „od zaraz”.

Na dobrą ofertę trzeba poczekać nawet do 2020 roku.

Pracownicy częściej odrzucają oferty ze względu na zły wygląd biura

Ponad jedna czwarta polskich pracowników biurowych odrzuciła ofertę pracy ze względu na niewłaściwy wygląd biura.

10 mln m kw. powierzchni biurowej w Polsce

Do 2028 roku całkowite zasoby biurowe mogą zwiększyć się nawet do 24 mln mkw - podaje firma doradcza Savills, podsumowując rynek nieruchomości w tym sektorze.

W 2017 roku absorpcja powierzchni biurowej na trójmiejskim rynku osiągnęła rekordowy wynik 79.400 mkw., przy średniej wartości dla ostatnich 5 lat wynoszącej ponad 58.000 mkw.

Według najnowszego raportu firmy doradczej Cresa „Occupier Economics: Rynek biurowy w Trójmieście w 2017 roku” warunki najmu powierzchni biurowej są stabilne.

- Rekordowe wyniki trójmiejskich portów oraz znaczące inwestycje w infrastrukturę portową i transportową nie pozostają bez wpływu na rynek powierzchni biurowej w Trójmieście. Widzimy rosnące zainteresowanie trójmiejskim rynkiem biurowym ze strony firm, które zamierzają wykorzystać bieżącą koniunkturę w sektorze logistyki i produkcji stoczniowej – mówi Michał Rafałowicz, dyrektor Regionu Pomorskiego w firmie Cresa Polska.

Na koniec 2017 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej Trójmiasta wyniosły 696.400 mkw. W całym roku oddano do użytku 8 projektów w tym Alchemia – faza III (36.000 mkw., Torus), BCB Business Park – B2 (9.250 mkw., Bałtyckie Centrum Biznesu) i Tensor Z (6.600 mkw., Euro Styl). W budowie wciąż pozostaje blisko 149.000 mkw. Kończy się między innymi realizacja najwyższego budynku w Trójmieście – Olivia Star (ok. 40.000 mkw., Olivia Business Centre), którego oddanie do użytku przewidziane jest w bieżącym roku.

Ilość pustostanów na koniec roku wyniosła 56.800 mkw., co stanowiło 8,1% całkowitych zasobów biurowych regionu (spadek o 2,9 p.p. rok do roku). W ubiegłym roku podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię 117.700 mkw. (wzrost o blisko 26% w stosunku do wyniku zanotowanego w tym samym okresie 2016 r.).

- Poprzedni rok był rekordowy pod względem aktywności najemców w Trójmieście. Biorąc pod uwagę wielkość planowanej podaży w 2018 r. oraz zakładając utrzymanie poziomu aktywności najemców, stawki czynszowe powinny pozostać na obecnym poziomie, tj. 13-14,5 EUR za mkw. miesięcznie w budynkach klasy A, a 10-11,5 EUR za mkw. miesięcznie w budynkach klasy B – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.

Analitycy Cresa prognozują, że dzięki wysokiej jakości życia i bogatej ofercie szkolnictwa wyższego sektor SSC będzie się nadal rozwijać. Obecnie w Trójmieście swoje centra operacyjne posiadają inwestorzy z 19 krajów, a usługi są świadczone w 33 językach. Dynamika rozwoju branży nowoczesnych usług dla biznesu w Trójmieście w nadchodzących latach powinna utrzymać trend wzrostowy.