12.03.2018

Obiekty przemysłowo-logistyczne w Niemczech wciąż w cenie

ZOBACZ WIĘCEJ

Komercjalizacja

Pierwszy milion klientów w galerii w Tychach

W zaledwie trzy i pół miesiąca od otwarcia Gemini Park Tychy zbudował silną pozycję na śląskim rynku galerii handlowych.

Najemcy Gemini Park Bielsko-Biała zostają na dłużej

Najemcy Gemini Park Bielsko-Biała, którym kończą się pierwotne umowy najmu, przedłużają je na kolejne lata. Aktualnie ponad 99% powierzchni obiektu jest wynajęte.

XBS Logistics z nowym magazynem w Hillwood Błonie II

Firma XBS Logistics wynajęła 6 800 mkw. w centrum logistycznym Hillwood Błonie II pod Warszawą. Najemcę reprezentowała firma doradcza Cresa Polska.

Awanse na stanowiskach managerskich i seniorskich w Savills

W ostatnim czasie czterech ekspertów firmy doradczej Savills otrzymało promocje na stanowiska menadżerskie. Firma ogłosiła również awanse na stanowiska seniorskie.

Popyt na nowe nieruchomości logistyczne utrzymuje się na wysokim poziomie. Firma doradcza Bulwiengesa obliczyła, że na przestrzeni ostatnich 5 lat metraż nowo zrealizowanych powierzchni logistycznych rósł w tempie 5,1% rocznie.

Fred-Markus Bohne, Partner Zarządzający Panattoni Europe spodziewa się, że popyt utrzyma się na równie wysokim poziomie w całym roku 2018. „Zmiany strukturalne w przemyśle i handlu wynikające z cyfryzacji i ciągłej ekspansji branży handlu elektronicznego są głównymi czynnikami napędzającymi dalszy rozwój w branży nieruchomości logistycznych.” 

Bohne uważa, że zarówno zapotrzebowanie ze strony użytkowników, jak i zainteresowanie rynków kapitałowych pozostanie stabilne lub nawet wzrośnie, i że tendencja ta będzie zachowana w 2018 r. Z drugiej strony jednak działalność deweloperska może być ograniczana przez deficyt odpowiednich terenów pod inwestycje, szczególnie na obrzeżach większych miast. Obecny boom spowodował również niedobór w branży budowlanej. Ponadto daje się zauważyć, że urzędy potrzebują coraz więcej czasu na rozpatrzenie wniosków o pozwolenie na budowę. „Przedłużające się procedury administracyjne sprawiają, że pozostaje nam mniej czasu na realizację budowy w terminie wymaganym przez klienta. Jest to problem, z którym borykamy się na coraz większą skalę,” wyjaśnia Bohne. Strategia Panattoni na radzenie sobie z takimi sytuacjami polega na pozyskiwaniu odpowiednich terenów - kiedy tylko trafiają na rynek - i budowaniu parków logistycznych w coraz większym stopniu na zasadach spekulacyjnych.

W ciągu ostatnich trzech lat deweloper zrealizował ponad 800 tys. m kw. powierzchni logistycznej na terenie Niemiec. W rankingu deweloperów za rok 2017 sporządzonym przez firmę doradczą Bulwiengesa Panattoni stoi na pierwszym miejscu pod względem wielkości zrealizowanej powierzchni logistycznej. Projekty Panattoni obejmują zarówno „szyte na miarę” obiekty typu BTS dla konkretnych najemców, jak również inwestycje spekulacyjne podejmowane w odpowiedzi na wysoki popyt ze strony rynku.

Inwestycje realizowane przez Panattoni odpowiadają na bardzo różnorodne potrzeby klientów. Przykłady to m.in. biznesowo-logistyczny obiekt typu BTS zrealizowany dla firmy Quip, w którym firma prowadzi usługi montażu i logistyki. Kolejny klient, firma B+S, wprowadziła się do kompleksu logistycznego obejmującego budynek biurowy z powierzchnią logistyczną i przeładunkową w Borgholzhausen. W miejscowości Waiblingen niedaleko Stuttgartu Panattoni przeprowadził gruntowną przebudowę dwukondygnacyjnego budynku i zbudował dwie dodatkowe nowe hale dla firmy Schmalz + Schön Logistics GmbH. Ponadto deweloper  zbudował nową fabrykę materiałów izolacyjnych dla Firestone Building Products w Heinsbergu oraz obiekt logistyczny do składowania substancji niebezpiecznych dla grupy Noerpel w Elsdorfie w Dolnej Saksonii.

Bohne twierdzi, że Niemcy w dalszym ciągu są jednym z kluczowych rynków dla Panattoni. Od czasu restrukturyzacji rynkowej w 2015 r., deweloper zrealizował 32 nowe inwestycje w pożądanych lokalizacjach logistycznych. Fred-Markus Bohne jest bardzo zadowolony z dotychczasowych sukcesów firmy i optymistycznie patrzy w przyszłość. „Niemcy dysponują ogromnym potencjałem a my w Panattoni potrafimy doskonale go wykorzystać. Krótkie ścieżki decyzyjne, szybkość działania oraz gotowość do zaakceptowania pewnego stopnia ryzyka – oto DNA naszej koncepcji.”

Panattoni Europe jest kompleksowym dostawcą nieruchomości przemysłowych i logistycznych. Firma rozpoczęła działalność na rynku europejskim w 2005 r. i od tamtej pory zrealizowała ponad 6,3 mln metrów kwadratowych nowej powierzchni. W Polsce, gdzie Panattoni zbudował szereg obiektów logistycznych na rzecz sklepu internetowego Amazon, Panattoni Europe jest liderem rynku, dzięki realizacji 4,7 mln metrów kwadratowych powierzchni logistycznej i zdobyciu 42-procentowego udziału w rynku.