08.05.2018

Jak wygląda sytuacja na rynku biurowym w Warszawie? I kw. 2018

ZOBACZ WIĘCEJ

Property

Dojrzały rynek magnesem dla zagranicznych marek

Duże nasycenie nowoczesną powierzchnią handlową przyciągnie do Polski nowych najemców. Nasycenie jest jednym z elementów dojrzałego, stabilnego rynku, na którym handlowcom o wiele łatwiej jest zaplanować obroty sklepów i rozwój całej sieci – mówi Szymon Łukasik, dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Handlowych w firmie Cresa Polska.

Popyt na biura w Warszawie nie zwalnia, a mamy coraz mniej dostępnej powierzchni

Ograniczona nowa podaż, najniższy od pięciu lat wskaźnik pustostanów oraz utrzymująca się na wysokim poziomie aktywność najemców – to biurowa Warszawa na koniec trzeciego kwartału 2018 r. według firmy doradczej Savills.

Wstań od biurka

Anatomia pracy według eksperta Kinnarps

Certyfikaty ekologiczne a komercjalizacja budynków

Jak wynika z analizy dla budynków 5-letnich i młodszych, 78% z nich posiada certyfikat BREEAM, a 23% certyfikat LEED. To oznacza, że wszystkie nowe budynki posiadają co najmniej jeden certyfikat ekologiczny.

Na koniec I kwartału 2018 roku zasoby biurowe w Warszawie wyniosły około 5,3 mln m kw. Na stołeczny rynek dostarczono dwa projekty biurowe o łącznej powierzchni 23.700 m kw.

Karol Grejbus, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy
- Deweloperzy pozostają wciąż bardzo aktywni, zainteresowanie powierzchnią biurową nie słabnie, a współczynnik pustostanów jest najniższy od 2013 roku.

W pierwszym kwartale 2018 deweloperzy rozpoczęli budowę ok. 72.000 m kw. w trzech projektach biurowych. W rezultacie, na koniec marca 2018 roku, w budowie znajdowało się ponad 800.000 m kw. Do największych projektów na etapie realizacji zaliczyć można: Varso, należace do HB Reavis, Warsaw Hub, którego deweloperem jest Ghelamco Poland czy biurowiec Mennica Legacy Tower realizowany przez Golub GetHouse.

Popyt utrzymuje się na wysokim poziomie. W pierwszym kwartale 2018 roku zawarto transakcje na ponad 202 000 m kw. Największą popularnością wśród najemców cieszą się Centrum, Centralny Obszar Biznesu oraz Służewiec.

W okresie od stycznia do marca podpisano najwięcej nowych umów (71% całkowitego wolumenu transakcji), renegocjacje wyniosły 20% zawartych transakcji, natomiast 9% wszystkich umów stanowiły ekspansje.

Dobrą informacją jest dalszy spadek współczynnika pustostanów, który na koniec marca wyniósł 10,8%, co daje około 572 000 m kw. powierzchni dostępnej na wynajem od zaraz. W porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku, wskaźnik pustostanów spadł o 3,2 pp. dla całej Warszawy i 5,8 pp. dla stref centralnych.

Cieszy mnie fakt, że 2018 rok na warszawskim rynku biurowym rozpoczął się samymi pozytywnymi sygnałami. Deweloperzy pozostają wciąż bardzo aktywni, zainteresowanie powierzchnią biurową nie słabnie, a współczynnik pustostanów jest najniższy od 2013 roku.