• corees
 • pfrn
 • kols
 • kape
 • fmsolutions
 • ela
 • mdd
 • pzn
 • sodexo
 • wisag
 • gp2
 • okin
 • fever guard
 • kinnarps
 • nai
 • walter
 • prfm
 • prch
 • geodetic
 • pfszn
 • strabag
 • pakar service
 • empirias
 • rics
 • ifma
 • apa
 • integrator
 • knight frank
 • cbre
21.07.2020

TESLA Superchargers: infrastruktura do ładowania samochodów w budynku biurowym

ZOBACZ WIĘCEJ

Facility

TESLA Superchargers: infrastruktura do ładowania samochodów w budynku biurowym

Samochody elektryczne to już nie melodia przyszłości, ale trend, który umacnia się na naszych oczach. Niewątpliwie  w ostatnich latach jesteśmy świadkami pewnej zmiany. 

Ochrona zdrowia czy ochrona danych?

Za nami ponad dwa tygodnie funkcjonowania obiektów handlowych w ograniczonym zakresie określonym przez Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja br.

Jak Covid-19 zmieni sposób naszej pracy

Wraz z sukcesywnym odmrażaniem gospodarki będziemy wszyscy powoli wracali do “nowej normalności”. Wszystko wskazuje na to, że w jej ramach na stałe zmieni się sposób pracy tysięcy osób w Polsce.

Biura będą potrzebne zawsze. Dla biznesu home office to za mało

Home office – który działa w wyjątkowych sytuacjach, w szczególnych branżach i profesjach – na co dzień i na szeroką skalę po prostu się nie sprawdza.

Samochody elektryczne to już nie melodia przyszłości, ale trend, który umacnia się na naszych oczach. Niewątpliwie  w ostatnich latach jesteśmy świadkami pewnej zmiany. 

Łukasz Skowroński, dyrektor zarządzający Global Development w Kazachstanie
"Supercharger to elektryczna stacja ładowania stworzona przez producenta samochodów Tesla dla ich samochodów. Maksymalna moc ładowania wynosi 250 kW. Tesla ma ponad 12 000 stacji doładowania w Ameryce Północnej, Europie i Azji."

Zwolennicy wyboru tego typu aut wskazują na aspekt ekologiczny tego przedsięwzięcia (mniej spalin pozytywnie wpływa na nasze środowisko) i czynnik ekonomiczny (niższe koszty eksploatacji). Twierdzą, że jest to nieunikniona przyszłość. Sceptycy uważają, że to chwilowa moda, podpierając się argumentami o cenie pojazdu, niedostatecznej liczbie stacji ładujących (infrastruktura) oraz dużej ilości czasu potrzebnego na pełne naładowanie baterii. Niektóre państwa, w tym Polska, obiecywały duże ulgi ekonomiczne dla producentów, promocję rozwoju tego typu pojazdów oraz, co ważniejsze, spore ulgi dla nabywców samochodów z napędem elektrycznym. Póki co w naszym kraju na obietnicach się skończyło. Podczas gdy inni szukają odpowiedzi na pytanie, czy „elektrokary” będą w stanie zdominować rynek motoryzacyjny, my możemy zastanowić się, czy i w jaki sposób ta rewolucja może wplynąć na rynek nieruchomości komercyjnych. 


Do Kazachstanu przeprowadziłem się na początku 2012 r. Z firmą Global Development, w której od 2015 r. jestem dyrektorem zarządzającym, związałem się równo osiem lat temu. Firma stanowi część grupy kapitałowej „Verny Capital” i zajmuje się zarządzaniem portfelem nieruchomości będącego własnością Grupy. „Zielone technologie” są dla nas bardzo ważne: cztery budynki z naszego portfolio obiektów biurowych przeszły certyfikację: oprócz Talan Towers (LEED Gold – 70 punktów, 2018) mamy trzy budynki certyfikowane w standardzie BREEAM In-Use International 2015: Park View Office Tower (Building Management na poziomie „Excellent” i Asset Performance z oceną „Very Good”) oraz dwa bloki PRIME Business Park (jeden budynek posiada certyfikat w dwóch kategoriach: „Good” za Asset Performance oraz „Very Good” za Building Management, drugi - „Very Good” w kategorii Building Management). Właściciele pojazdów elektrycznych w Astanie już od dawna mieli swoją własną „zieloną strefę” w Talan Towers, gdzie można było bezpłatnie naładować samochód jeszcze zanim zainstalowaliśmy pierwsze stacje Tesla Supercharger. Obydwa poziomy parkingu podziemnego są wyposażone w 9 ładowarek Evlink Parking wyprodukowanych przez Schneider-Electric jeszcze w 2017 r. Ładowarki o mocy 22 kW są w stanie naładować praktycznie każdy model samochodu elektrycznego, zarówno Teslę, jak i Audi, BMW, Chevrolet, Mercedes, Porsche, Renault, Smart, Volkswagen czy Volvo, w przeciągu 8-9 godzin (w zależności od pojemności akumulatora oraz od stopnia naładowania baterii przy rozpoczęciu procesu). 

 


Geneza inwestycji

Pierwsza stacja z ładowarką Tesla Supercharger w Kazachstanie jest kolejnym dowodem na dotrzymanie obietnic składanych przez Elona Muska. Należy przypomnieć, że podczas eventu promującego nowy model Tesla – Model Y (w czerwcu 2019 r.) ktoś z widowni przerwał występ CEO Tesli, krzycząc „Kazachstan!”, na co Musk odpowiedział: „Rzeczywiście, mamy kilku wielkich zwolenników w Kazachstanie!”, po czym po kilku głośnych okrzykach podążył z obietnicą: „Zbudujemy stacje Superchargers w Kazachstanie! Słyszałeś to tutaj!”. Gorąco polecam obejrzeć krótki film na serwisie YouTube pt. Elon Musk commits to Tesla Superchargers in Kazakhstan. Już cztery miesiace później w Talan Towers zainstalowano pierwsze stanowiska Tesla Supercharger na terenie panstw WNP. Co ciekawe, Kazachstan poszedł w tym kierunku wczesniej niż jego północny sąsiad – Federacja Rosyjska. 13 listopada 2019 r. miało miejsce oficjalne otwarcie sześciu stacji ładowania Tesli Supercharger w Nur-Sultan w Talan Towers, który został pierwszym budynkiem w krajach WNP oferującym daną usługę dla właścicieli Tesli. Superszybkie stacje ładowania Tesla Supercharger to najbardziej zaawansowana infrastruktura dla właścicieli pojazdów elektrycznych Tesla. Ładowarki są dostępne dla wszystkich gości Talan Towers i The Ritz-Carlton, a także dla wszystkich mieszkańców i gości stolicy kraju. Cztery stacje ładowania Tesla Supercharger znajdują się na parkingu naziemnym koło hotelu The Ritz-Carlton (część Talan Towers), dwie kolejne – na parkingu podziemnym na poziomie P1. Z ich pomocą możliwe jest pełne naładowanie samochodów elektrycznych Tesla Model S, Model X i Model 3 w ciągu niespełna godziny.

Tesla Superchargers w liczbach

Supercharger to elektryczna stacja ładowania stworzona przez producenta samochodów Tesla dla ich samochodów. Maksymalna moc ładowania wynosi 250 kW. Tesla ma ponad 12 000 stacji doładowania w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Punkt w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie, jest pierwszą oficjalną stacją w Azji Centralnej oraz na calym terytorium WNP. Dla najemców Talan Towers usługa ta jest bezpłatna. Nierezydenci, aby naładować własną Teslę, muszą zapłacić za wjazd na parking (okolo 3 PLN za godzinę). Supercharger może naładować samochód Tesli do poziomu połowy baterii w 20 minut, a do poziomu 80% baterii – w 40 minut. W praktyce potrzeba od 20 do 45 minut, aby uzyskać naładowanie baterii na poziomie gwarantującym nam przejechanie od 200 do 300 km. Na poziomie P1 dostępne sa cztery kolejne ładowarki Tesla Destination, które mogą naładować samochód elektryczny Tesla w ok. 8 godzin i są przeznaczone dla klientów, którzy mają zamiar spedzic wiecej czasu w budynku. Oba typy ładowarek Tesla są oznaczone w Google Maps, które znajdują się na ekranach dotykowych samochodów. Nasz model ładowarek Supercharger ładuje samochody elektryczne prądem stałym o napięciu 400 V i mocy 250 kW, prostsze ładowarki Tesla Destination umożliwiają ładowanie prądem stałym o napieciu 230 V/32 A.

Podbój kazachskiego rynku przez Teslę nie zakończył się na stolicy kraju – niedawno kolejne stacje Supercharger otworzono w byłej stolicy – w Ałmaty. Zgodnie z zapowiedziamy producenta wkrótce, również w Ałmaty, zostanie otwarty serwis ASO. Dla porównania: jedyny ASO w Polsce znajduje się od niedawna w Warszawie i do momentu jego otwarcia większość zwolenników Tesli musiała udawać się do Berlina. W Polsce na dziś jest 7 działających lokalizacji z Tesla Superchargers oraz 4 kolejne punkty, których otwarcie jest w planach. Obecnie skorzystać z superszybkiej infrastruktury można w hotelu Regent w Warszawie, na parkingach sklepów sieci 
 E. Leclerc w Radomiu i Katowicach, w City Park Hotel & Residence w Poznaniu oraz na stacjach paliw Orlen w Katowicach, Ciechocinku i Kostomłotach. Według danych Tesli do końca 2020 r. otwarte będą kolejne punkty: Rzeszów, Sieradz, Stryków oraz Ostrów Mazowiecki. Ładowarek typu Destination Charger jest w Polsce znacznie więcej – oficjalnie 59 punktów. Po Polsce jeździ niespełna 500 samochodów marki Tesla, ok. 70% z nich to Modele S. Liderami na rynku samochodów elektrycznych są Nissan Leaf (ok. 1000 sztuk) oraz BMW i3 (500 egzemplarzy). Przyglądając się bliżej statystykom Polski i Kazachstanu, możemy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na populację obydwu krajów. Polaków jest ponad dwa razy więcej niż Kazachów (38,4 mln wobec 18,6 mln. 500 zarejestrowanych w Polsce pojazdów Tesli daje ok. 0,0022% wśród wszystkich samochodów osobowych. W Kazachstanie wskaźnik jest dwukrotnie wyższy – 173 zarejestrowane modele Tesli stanowią ok. 0,0043% wszystkich pojazdów osobowych. Jednoznacznie, potencjał obydwu krajów jest zdecydowanie wyższy. Jeśli spojrzymy na powierzchnię krajów, Kazachstan jest niemal dziewięciokrotnie większy od Polski – 312 696 km2 vs. 2 724 900 km2, co także może mieć wpływ na popularność samochodów elektrycznych (w tym Tesli) w obydwu krajach. Ogromne odległości między głównymi miastami w Kazachstanie sprawiają, że Tesla bedzie ograniczać się do roli samochodu do jazdy po mieście. Warto także porównać koszty eksploatacji samochodów w obydwu krajach – cena benzyny w bogatym w ropę naftową Kazachstanie (13. miejsce na świecie pod wzgledem wydobycia ropy naftowej) jest niemal 2,5 raza tańsza – za litr E-95 zapłacimy w Kazachstanie ok. 1,72 PLN, a w Polsce – 4,20 PLN. W Kazachstanie również znacznie mniej zapłacimy za prąd – 1 kWh kosztuje 14,5 gr, natomiast w Polsce – prawie cztery razy drożej, bo 55 gr.

Autor:

Łukasz Skowroński, dyrektor zarządzający Global Development w Kazachstanie

Od 2015 r. pełni funkcję dyrektora zarządzającego w firmie Global Development w Kazachstanie. Wcześniej, od 2012 r., zajmował stanowisko dyrektora komercyjnego. Firma jest częścią grupy kapitałowej Verny Capital i zajmuje się zarządzaniem jej portfelem nieruchomości. Łukasz jest ekspertem w sektorze nieruchomości komercyjnych z prawie 15-letnim doświadczeniem na rynkach w Europie Środkowej i Wschodniej. Ma tytuł magistra ekonomii (specjalność gospodarowanie nieruchomościami) oraz tytuł Fellow of the Royal Institution of Chartered Surveyors (FRICS) i dyplom Certified Property Manager (CPM) wydany przez Instytut Zarządzania Nieruchomościami w Chicago (IREM).

 

O Talan Towers


Talan Towers w Nur-Sułtanie (stolica Kazachstanu, niegdyś Astana) to pierwszy wysokiej klasy kompleks wielofunkcyjny w stolicy Kazachstanu, a także pierwszy tego typu budynek z certyfikatem LEED na poziomie „Gold” zarówno w Kazachstanie, jak i w Azji Centralnej. Jest to nowy punkt orientacyjny, a także symbol nowej stolicy kraju – miejsce, które wnosi nowy poziom jakości życia w Nur-Sutanie. Projekt został opracowany przez amerykańskie biuro architektoniczne SOM, znanej m.in. z realizacji Burj Khalifa w Dubaju, Jin Mao Tower w Szanghaju, Freedom Tower w Nowym Jorku, Trump Tower w Chicago czy lotniska Ben-Gurion w Tel Awiwie. Talan Towers znajduje się w samym sercu stolicy Kazachstanu, idealnie wpisując się w architekturę lewego brzegu i tworząc jedną kompozycję architektoniczną z głównym elementem miasta – pomnikiem „Baiterek". Jest to pierwszy projekt w całości zaprojektowany i zbudowany w oparciu o amerykański program certyfikacji zielonych budynków LEED (LEED BD+C: Core and Shell (v2009) – przyznany w marcu 2018 r.). 
 Zastosowane zostały najbardziej innowacyjne i przyjazne dla środowiska technologie, które pozwalają na efektywne wykorzystanie zasobów i stworzenie zdrowego mikroklimatu wewnątrz budynku. Większość z tych technologii – takich jak „zielony” dach, energooszczędne windy, specjalne energooszczędne okna, panele słoneczne, ponowne wykorzystanie wody deszczowej (odzysk), stacje ładowania samochodów elektrycznych, szatnie i prysznice dla rowerzystów – zostały wprowadzone po raz pierwszy w Kazachstanie i zostały przemyślane podczas projektowania obiektu. Projekt składa się z biurowca klasy A (30-piętrowy Talan Towers Offices), pięciogwiazdkowego hotelu (The Ritz-Carlton, Astana) i ekskluzywnej galerii handlowej z luksusowymi markami i restauracjamii.