04.03.2019

Jak rozpoznać dojrzały Facility Management?

ZOBACZ WIĘCEJ

Facility

Problemy związane z implementacją systemu CAFM

W branży FM w ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej powtarzane zaczyna być określenie CAFM. Na rynku jest coraz więcej firm oferujących systemy CAFM (Computer Aided Facility Management).

Efektywność energetyczna w Facility Management

Zagadnienia dotyczące tematu energochłonności budynków są obecnie jednym z najważniejszych aspektów branych pod uwagę przy projektowaniu i eksploatacji obiektów budowlanych. Dlatego warto zapoznać się z pojęciami, które pozwalają na dosyć precyzyjne określenie własności danego obiektu budowlanego pod względem zużycia energii.

Integracje w SPIE Building Solutions

O planach rozwoju SPIE i branży FM w Polsce rozmawiamy z Arturem Tomczykiem, prezesem spółki, i Olgą Cywińską, odpowiedzialną za komunikację w Europie Centralnej.

Arena widowiskowa na miarę nowoczesnego miasta

Nowe serce sportowego i rozrywkowego Górnego Śląska bije w Gliwicach.

Dobrą praktyką jest zwrócenie szczególnej uwagi na rekomendacje przedsiębiorstw, z którymi do tej pory były (lub nadal są) prowadzone projekty.

Grzegorz Gałka, prezes zarządu, FM Solutions Sp. z o.o.
- Planując długofalową współpracę, a FM do takich należy, nie można zapomnieć o czynniku ludzkim.

Co jest kluczowe z perspektywy „przeciętnego” zamawiającego usługi, aby rozpoznać dojrzały Facility Management?

Na początku podkreślmy, że trudno jest mówić o „przeciętnym” zamawiającym usługi Facility Management. Każdy podmiot w zależności od takich zmiennych, jak wielkość przedsiębiorstwa, rodzaj prowadzonej działalności czy kultura organizacyjna będzie potrzebował zupełnie innych rozwiązań, a tym samym musi zwrócić uwagę na różne aspekty potencjalnego dostawcy usług.

Niewątpliwie jednak firmy z dużym doświadczeniem w FM są w stanie przedstawić rozbudowane opisy dotychczasowych wdrożeń (wraz z wynikami), a także potwierdzić kompetencje członków zespołów projektowych (w tym ukończone kursy i szkolenia facility managerów oraz specjalistów zajmujących się poszczególnymi systemami w budynkach).

Dobrą praktyką jest zwrócenie szczególnej uwagi na rekomendacje przedsiębiorstw, z którymi do tej pory były (lub nadal są) prowadzone projekty. Warto w takim przypadku poprosić o kontakt do osób bezpośrednio odpowiedzialnych za współpracę z facility managerami, aby porozmawiać z nimi o szczegółach i dzięki temu lepiej poznać potencjalnego dostawcę usług.

Planując długofalową współpracę, a FM do takich należy, nie można zapomnieć również o czynniku ludzkim. Jeśli przedstawiający ofertę, a także specjaliści reprezentujący potencjalnego podwykonawcę, na bieżąco reagują na komunikację (odbierają telefony i szybko odpisują na maile), a przy tym wykazują się dużą kulturą osobistą, otwartością, to znak, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z fachowcami, z którymi praca będzie przyjemnością.