23.01.2019

Trendy w aranżacji biur – co przyniesie rok 2019?

ZOBACZ WIĘCEJ

Facility

Prace dodatkowe a odchudzony kontrakt – co w cenie, a co poza nią?

Kwestia robót dodatkowych nie jest regulowana przez przepisy – poza Prawem zamówień publicznych – a więc według zasad Kodeksu cywilnego wyznacznikiem charakteru robót powinna być treść umowy. Z reguły jednak jej typowa wersja nie zawiera szczegółowej egzemplifikacji wszystkich robót. Konieczne jest zatem, aby postanowienia umowne sformułować na tyle precyzyjnie, by nie stwarzać wątpliwości co do ich zakresu i realizacji.

Jak rozpoznać dojrzały Facility Management?

Dobrą praktyką jest zwrócenie szczególnej uwagi na rekomendacje przedsiębiorstw, z którymi do tej pory były (lub nadal są) prowadzone projekty.

Trendy w aranżacji biur – co przyniesie rok 2019?

Stworzenie przestrzeni biurowej, która będzie wspierać i pobudzać kreatywność jej użytkowników to cel, jaki obrali sobie architekci i projektanci kilka lat temu.

Czym jest Facility Management?

Znikoma część absolwentów uczelni technicznych czy ekonomicznych ma szansę zetknąć się w teorii z pojęciem „Facility Management”...

Stworzenie przestrzeni biurowej, która będzie wspierać i pobudzać kreatywność jej użytkowników to cel, jaki obrali sobie architekci i projektanci kilka lat temu.

Marcin Lorych, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie ESPES
– Warto zauważyć, że roślinność w biurach nie ogranicza się już tylko do kilku kwiatków postawionych na parapecie czy biurku, jak miało to miejsce w poprzednich latach.

W swoich realizacjach prześcigają się kolejnymi rozwiązaniami, które mają wyzwalać potencjał pracowników. Jakie rozwiązania i realizacje będą królowały w 2019 roku? Co przyniosą najbliższe miesiące?

Oczekiwania pracowników względem przestrzeni biurowej rosną, i jak prognozują eksperci to zjawisko nie ulegnie zmianie. Trendy, które będą obowiązywały w 2019 roku skupią się na jednym, wspólnym aspekcie - dbałości o komfort pracownika oraz o wydajność jego pracy. – Przed architektami i projektantami już od kilku dobrych lat stoi wyzwanie pogodzenia najnowszych trendów w designie z wymaganiami współczesnych pracowników i pracodawców – mówi Marcin Lorych, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie ESPES, która od ponad 20 lat dostarcza szklane ściany działowe do polskiego sektora biurowego. – Nowoczesne miejsce pracy, którego oczekują użytkownicy biur, jest wizytówką firmy, ale nadrzędną wartością są jej pracownicy. I to na nich będziemy skupiać się w 2019 roku, dostarczając rozwiązania, dzięki którym komfort pracy będzie jeszcze wyższy – dodaje.

Udomawianie biura

Ideą nowoczesnych biur jest tworzenie takich przestrzeni, w których pracownicy chcą przebywać. Bieżący rok upłynie pod znakiem „udomawiania biura”, po to by każdy pracownik czuł się, jak u siebie i miał możliwość wyboru najwygodniejszego miejsca do zrealizowania konkretnego zadania. Do przestrzeni wprowadzane będą elementy typowe dla wystroju mieszkań i domów: wygodne meble, takie jak sofy, krzesła i pufy obite przyjemnymi tkaninami. Meble będą posiadały możliwość dopasowania do potrzeb użytkownika. Komfortowe krzesła z możliwością regulacji wysokości siedziska i kąta pochylenia oparcia to podstawa, podobnie jak ergonomiczne biurka. W biurach coraz popularniejsze będą także strefy pracy grupowej i indywidualnej, strefy relaksu, strefy ciszy oraz siłownie.

Relaksująca zieleń i kolor

Projektowanie biofiliczne, które ma zbliżyć ludzi do natury, na dobre zagościło w przestrzeniach biurowych. Nic dziwnego – rośliny poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu, wpływają na poczucie komfortu, a zieleń uspakaja i relaksuje. – Warto zauważyć, że roślinność w biurach nie ogranicza się już tylko do kilku kwiatków postawionych na parapecie czy biurku, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Popularne stają się ściany w całości pokryte roślinami, będące integralną częścią biura. Oprócz tego, że poprawiają one jakość powietrza, tłumią także dźwięki – informuje Marcin Lorych. Zieleń roślin wpisze się kolorystycznie w niemal każdą aranżację, współgra m.in. z kolorem koralowym, który został uznany za kolor roku 2019. W najbliższym czasie można spodziewać się popularności dodatków o tej barwie. Living Coral sprawdzi się w przestrzeni biurowej – nada wnętrzu stonowanej, ale nowoczesnej elegancji. Barwa wyzwala kreatywność, twórcze myślenie i pozytywne emocje.

Komfort przede wszystkim

Dzięki odpowiedniej przestrzeni pracownicy czują się komfortowo i mogą wykonywać swoje obowiązki w warunkach dających poczucie prywatności, w pełnym skupieniu. Właściciele firm chcą, aby ich siedziba była wyjątkowa i  wyróżniała się na tle konkurencji. Bieżący rok i nadchodzące lata będą czasem zmian w podejściu do zadań, jakie ma spełniać biuro. – Komfort i dbanie o potrzeby pracownika będą na pierwszym miejscu. Nacisk niezmiennie będzie kładziony na estetykę biura, ale to podejście będzie ewoluowało. Firmy projektowe coraz częściej przed rozpoczęciem pracy przeprowadzają szczegółowe badania i rozmowy z pracownikami na temat ich oczekiwań względem biura. Ważne zaczynają być aspekty, które wpływają na komfort pracy, czyli np. akustyka i dostęp do światła dziennego – mówi Marcin Lorych. – Szklane rozwiązania będą nadal popularne, bo wpisują się w te potrzeby. Stale pracujemy nad coraz wyższą izolacyjnością akustyczną dostarczanych przez nas szklanych ścian działowych. Dzięki poprawie akustyki wzrasta komfort pracy – dodaje.
Wraz ze zmieniającą się sytuacją na rynku pracy, dbałość o komfort pracownika i o wydajność jego pracy będą wiodły prym w 2019 roku. Trendy skoncentrują się wokół rozpoznania indywidualnych potrzeb jednostki i większej personalizacji. W proces tworzenia nowego biura lub modernizacji obecnej siedziby warto zaangażować firmę zewnętrzną, która zajmie się kompleksowo stworzeniem odpowiedniej przestrzeni dla danego przedsiębiorstwa, uwzględniając jego potrzeby.