23.01.2019

Trendy w aranżacji biur – co przyniesie rok 2019?

ZOBACZ WIĘCEJ

Facility

Integracje w SPIE Building Solutions

O planach rozwoju SPIE i branży FM w Polsce rozmawiamy z Arturem Tomczykiem, prezesem spółki, i Olgą Cywińską, odpowiedzialną za komunikację w Europie Centralnej.

Arena widowiskowa na miarę nowoczesnego miasta

Nowe serce sportowego i rozrywkowego Górnego Śląska bije w Gliwicach.

EWOLUCJA STYLU PRACY, A RYNEK POWIERZCHNI BIUROWYCH

Trudno nadążyć za trendami. Zwłaszcza, gdy proces powstawania budynku – począwszy od stworzenia projektu skończywszy na jego realizacji – trwa kilka lat. Rynek biurowy stara się jednak nadążać za zmieniającymi się trendami i stylem pracy, oferując rozwiązania dostosowane do potrzeb najemców.

Aktywność deweloperów na warszawskim rynku biurowym nie słabnie

Pomimo niewielkiej nowej podaży w I kw. 2019 roku, na stołecznym rynku biurowym wciąż obserwujemy ożywioną aktywność deweloperów. Stosunkowo niski wolumen transakcji najmu miał wpływ na wzrost współczynnika pustostanów odnotowany na koniec marca, jednak stawki czynszów utrzymują się na stabilnym poziomie w większości projektów. Niewielkie wzrosty stawek wywoławczych odnotowano głównie w centrum Warszawy.

Stworzenie przestrzeni biurowej, która będzie wspierać i pobudzać kreatywność jej użytkowników to cel, jaki obrali sobie architekci i projektanci kilka lat temu.

Marcin Lorych, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie ESPES
– Warto zauważyć, że roślinność w biurach nie ogranicza się już tylko do kilku kwiatków postawionych na parapecie czy biurku, jak miało to miejsce w poprzednich latach.

W swoich realizacjach prześcigają się kolejnymi rozwiązaniami, które mają wyzwalać potencjał pracowników. Jakie rozwiązania i realizacje będą królowały w 2019 roku? Co przyniosą najbliższe miesiące?

Oczekiwania pracowników względem przestrzeni biurowej rosną, i jak prognozują eksperci to zjawisko nie ulegnie zmianie. Trendy, które będą obowiązywały w 2019 roku skupią się na jednym, wspólnym aspekcie - dbałości o komfort pracownika oraz o wydajność jego pracy. – Przed architektami i projektantami już od kilku dobrych lat stoi wyzwanie pogodzenia najnowszych trendów w designie z wymaganiami współczesnych pracowników i pracodawców – mówi Marcin Lorych, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie ESPES, która od ponad 20 lat dostarcza szklane ściany działowe do polskiego sektora biurowego. – Nowoczesne miejsce pracy, którego oczekują użytkownicy biur, jest wizytówką firmy, ale nadrzędną wartością są jej pracownicy. I to na nich będziemy skupiać się w 2019 roku, dostarczając rozwiązania, dzięki którym komfort pracy będzie jeszcze wyższy – dodaje.

Udomawianie biura

Ideą nowoczesnych biur jest tworzenie takich przestrzeni, w których pracownicy chcą przebywać. Bieżący rok upłynie pod znakiem „udomawiania biura”, po to by każdy pracownik czuł się, jak u siebie i miał możliwość wyboru najwygodniejszego miejsca do zrealizowania konkretnego zadania. Do przestrzeni wprowadzane będą elementy typowe dla wystroju mieszkań i domów: wygodne meble, takie jak sofy, krzesła i pufy obite przyjemnymi tkaninami. Meble będą posiadały możliwość dopasowania do potrzeb użytkownika. Komfortowe krzesła z możliwością regulacji wysokości siedziska i kąta pochylenia oparcia to podstawa, podobnie jak ergonomiczne biurka. W biurach coraz popularniejsze będą także strefy pracy grupowej i indywidualnej, strefy relaksu, strefy ciszy oraz siłownie.

Relaksująca zieleń i kolor

Projektowanie biofiliczne, które ma zbliżyć ludzi do natury, na dobre zagościło w przestrzeniach biurowych. Nic dziwnego – rośliny poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu, wpływają na poczucie komfortu, a zieleń uspakaja i relaksuje. – Warto zauważyć, że roślinność w biurach nie ogranicza się już tylko do kilku kwiatków postawionych na parapecie czy biurku, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Popularne stają się ściany w całości pokryte roślinami, będące integralną częścią biura. Oprócz tego, że poprawiają one jakość powietrza, tłumią także dźwięki – informuje Marcin Lorych. Zieleń roślin wpisze się kolorystycznie w niemal każdą aranżację, współgra m.in. z kolorem koralowym, który został uznany za kolor roku 2019. W najbliższym czasie można spodziewać się popularności dodatków o tej barwie. Living Coral sprawdzi się w przestrzeni biurowej – nada wnętrzu stonowanej, ale nowoczesnej elegancji. Barwa wyzwala kreatywność, twórcze myślenie i pozytywne emocje.

Komfort przede wszystkim

Dzięki odpowiedniej przestrzeni pracownicy czują się komfortowo i mogą wykonywać swoje obowiązki w warunkach dających poczucie prywatności, w pełnym skupieniu. Właściciele firm chcą, aby ich siedziba była wyjątkowa i  wyróżniała się na tle konkurencji. Bieżący rok i nadchodzące lata będą czasem zmian w podejściu do zadań, jakie ma spełniać biuro. – Komfort i dbanie o potrzeby pracownika będą na pierwszym miejscu. Nacisk niezmiennie będzie kładziony na estetykę biura, ale to podejście będzie ewoluowało. Firmy projektowe coraz częściej przed rozpoczęciem pracy przeprowadzają szczegółowe badania i rozmowy z pracownikami na temat ich oczekiwań względem biura. Ważne zaczynają być aspekty, które wpływają na komfort pracy, czyli np. akustyka i dostęp do światła dziennego – mówi Marcin Lorych. – Szklane rozwiązania będą nadal popularne, bo wpisują się w te potrzeby. Stale pracujemy nad coraz wyższą izolacyjnością akustyczną dostarczanych przez nas szklanych ścian działowych. Dzięki poprawie akustyki wzrasta komfort pracy – dodaje.
Wraz ze zmieniającą się sytuacją na rynku pracy, dbałość o komfort pracownika i o wydajność jego pracy będą wiodły prym w 2019 roku. Trendy skoncentrują się wokół rozpoznania indywidualnych potrzeb jednostki i większej personalizacji. W proces tworzenia nowego biura lub modernizacji obecnej siedziby warto zaangażować firmę zewnętrzną, która zajmie się kompleksowo stworzeniem odpowiedniej przestrzeni dla danego przedsiębiorstwa, uwzględniając jego potrzeby.