26.09.2017

Wyciągnij wtyczkę, nie tylko w kryzysie

ZOBACZ WIĘCEJ

Facility

62% firm planuje więcej inwestować w technologie w swoich biurach

Z raportu CBRE „EMEA Occupier Survey 2018” wynika, że 62% przedsiębiorstw planuje w ciągu najbliższych 3 lat zwiększyć nakłady inwestycyjne na technologie związane z nieruchomościami.

Jak można realizować FM w różnych organizacjach?

W Polsce powszechnie stosowane są 3 podstawowe modele dostarczania usług FM: inhouse, outsourcing lub mieszany. Na rynku dostępne są także inne wariacje tych trzech podstawowych kategorii, które wymagają jednak większej świadomości na temat funkcjonowania relacji na linii zamawiający – dostawca usług FM.

Podniesienie bezpieczeństwa to koszt czy inwestycja?

Jak zdefiniować granicę niezbędnych inwestycji w kwestie bezpieczeństwa, aby nie były one postrzegane jako zbędny koszt? Stosować się do określonego prawnie minimum czy podnieść standard bezpieczeństwa? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, a dyskusja nad stanem oraz jakością bezpieczeństwa często rozwija się dopiero w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, czyli po fakcie.

Najczęściej spotykane problemy techniczne w biurowcach klasy B

Obiekty liczące sobie od kilku do kilkunastu lat wymagają tak samo profesjonalnej obsługi technicznej jak dopiero co wybudowane inwestycje. Prezentujemy przewodnik po najpopularniejszych usterkach w biurowcach klasy B. Podpowiadamy, po czyjej stronie – zarządcy czy najemcy – leży koszt ich naprawy i jak można ich się ustrzec.

Aby uniknąć negatywnych następstw 20. stopnia zasilania, niezbędne jest podjęcie przez właścicieli, administratorów i zarządców nieruchomości konkretnych działań, które poprawią efektywność energetyczną nieruchomości.

dyrektor ds. usług technicznych w Sodexo Polska On-site Services
– W każdym miejscu pracy warto przeprowadzać różnorodne inicjatywy dla pracowników, aby zachęcać ich do codziennych nawyków bardziej przyjaznych środowisku.

Wysokie temperatury na zewnątrz niekorzystnie wpływają na pracę elektrowni i wydajność sieci elektroenergetycznej. Nie bez znaczenia dla energetyki jest niższy poziom rzek latem, a w związku z tym ograniczona dostępność wody do chłodzenia – to wszystko może spowodować ograniczenia w produkcji energii elektrycznej.Aby uniknąć negatywnych następstw 20. stopnia zasilania, niezbędne jest podjęcie przez właścicieli, administratorów i zarządców nieruchomości konkretnych działań, które poprawią efektywność energetyczną nieruchomości.

Choć ograniczenia poboru prądu dotyczą głównie największych odbiorców, takich jak fabryki, huty, centra handlowe czy zakłady przemysłowe, to indywidualni użytkownicy, właściciele firm oraz zarządcy kompleksów biurowych także powinni podjąć odpowiednie działania, które zminimalizują zużycie energii elektrycznej. Eksperci techniczni Sodexo Polska On-site Services, dostawcy kompleksowych rozwiązań i usług dla nieruchomości komercyjnych radzą, jak efektywnie funkcjonować w takich warunkach.

Prądożerne wampiry

Do najbardziej „prądożernych” sprzętów należą przede wszystkim urządzenia klimatyzacyjno-wentylacyjne. Specjaliści Sodexo On-site Services zalecają wyłączenie klimatyzacji i wentylacji w pomieszczeniach rzadko użytkowanych oraz przełączenie ich na niższy, mniej energochłonny bieg w pozostałych częściach obiektów. Warto również wprowadzić ograniczenia związane z oświetleniem, redukując lub całkowicie wyłączając je w pomieszczeniach z dostępem do światła dziennego, na klatkach schodowych, garażach, holach czy przy wejściach i wjazdach do obiektów.

– W zarządzanych przez nas nieruchomościach szukamy oszczędności wszędzie tam, gdzie nie stanowi to zagrożenia dla systemów awaryjnych oraz sprzętu, a jednocześnie jest jak najmniej uciążliwe dla naszych klientów i użytkowników obiektów. Wyłączyliśmy m.in. wybrane strefy oświetlenia, część schodów ruchomych oraz urządzenia klimatyzacyjno-wentylacyjne. Stale monitorujemy także temperatury w pomieszczeniach, w których centrale wentylacyjne pracują na niższych obrotach – mówi Norbert Ślusarczyk, dyrektor ds. usług technicznych w Sodexo Polska On-site Services.

Goodbyestand-by

Panuje błędne przekonanie, że urządzenia pozostające w trybie gotowości praktycznie
nie zużywają prądu. Prawda jest jednak zupełnie inna - specjaliści wyliczyli, że przez tryb stand-by Polacy płacą rocznie rachunki wyższe o 831 mln zł, o czym już w 2012 r. informował jeden z najwiekszych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Najprostszym rozwiązaniem na oszczędzanie energii elektrycznej jest odłączanie od gniazdek kabli zasilających urządzeń, z których nie korzystamy stale, np. drukarek, ładowarek do telefonów, tabletów i laptopów czy niszczarek do dokumentów. Takie rozwiązanie może być dość kłopotliwe, szczególnie gdy w jednym miejscu znajduje się kilka urządzeń. Dlatego warto stosować programatory czasowe, któreodcinają i załączają prąd w wybranych przez nas godzinach lublistwy zasilające z wyłącznikami. Listwy pozwalą nam pogrupować działające razem urządzenia, które mogą być włączane i wyłączane jednym przyciskiem.Dodatkowo chronią sprzęt przed ewentualnymi skutkami wahań napięcia w sieci elektroenergetycznej oraz wyładowań atmosferycznych.

Ekonawyki to podstawa!

Zapobieganie jest łatwiejsze od leczenia, dlatego oszczędzanie energii powinno być naszym codziennym nawykiem, zarówno w domu, jak i w pracy. Co jednak zrobić, gdy nie wszyscy mają świadomość tego, jak najefektywniej korzystać ze źródeł energii i nie marnować jej wtedy, gdy jej nie potrzebujemy?

Odpowiedzią mogą być akcje edukacyjne dla pracowników, które pokazują, że oszczędność energii po prostu się opłaca. Jednym z ciekawych rozwiązań są też naklejki zachęcające do wyłączania oświetlenia czy klimatyzacji w rzadziej używanych pomieszczeniach.

– Mamy świadomość, że zachowanie ciągłości produkcji wymaga nieustannego działania szeregu urządzeń, w tym systemów wentylacyjnych czy klimatyzacji. Niemniej jednak w każdym miejscu pracy warto przeprowadzać różnorodne inicjatywy dla pracowników, aby zachęcać ich do codziennych nawyków bardziej przyjaznych środowisku wszędzie, gdzie tylko się da – w pomieszczeniach biurowych czy pokojach socjalnych – konkluduje Norbert Ślusarczyk.

Zielone zarządzanie nieruchomościami

Zwiększenie efektywności energetycznej nie obędzie się bez skrupulatnej kontroli jej zużycia oraz szeregu działań prewencyjnych. Obecny we wszystkich tzw. inteligentnych budynkach BMS (Building Management System – system zarządzania budynkiem)jest zintegrowany ze stacją pogodową, co pozwala na określenie harmonogramu i celów oszczędnościowych w pracy urządzeń, zarówno w cyklu dobowym, jak i weekendowym, uwzględniając pory roku. System umożliwia także analizę i optymalizację harmonogramu pracy poszczególnych instalacji oraz generowanie raportów na temat zużycia energii elektrycznej i wody w czasie rzeczywistym.

Poza doraźnymi działaniami na rzecz oszczędzania energii Sodexo Polska On-site Services wspiera swoich klientów w procesie ubiegania się o „zielone certyfikaty” dla swoich nieruchomości. Taki certyfikat jest nie tylko potwierdzeniem wysokiej efektywności energetycznej budynku, ekologicznej gospodarki odpadami, ale i stosowania optymalnego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem czy wentylacją. Sodexo Polska udziela wsparcia na każdym etapie certyfikacji – od analizy i przygotowania wszystkich niezbędnych dokumentów do koordynowania audytów certyfikacyjnych. Z tej usługi mogą skorzystać wszyscy klienci Sodexo, którzy ubiegają się o certyfikaty LEED, BREEAM oraz Green Rating.

Z pierwszymi dniami czerwca, w przededniu pierwszych letnich upałów, warto dołożyć wszelkich starań, aby na stałe wprowadzić zasady energooszczędnego użytkowania zarządzanych przez nas budynków. Rozsądne gospodarowanie energią energetyczną to inwestycja o dużej stopie zwrotu oraz jeden drobny krok w kierunku ochrony przyrody.