30.05.2017

Czyste powietrze – czysty zysk

ZOBACZ WIĘCEJ

Facility

Podniesienie bezpieczeństwa to koszt czy inwestycja?

Jak zdefiniować granicę niezbędnych inwestycji w kwestie bezpieczeństwa, aby nie były one postrzegane jako zbędny koszt? Stosować się do określonego prawnie minimum czy podnieść standard bezpieczeństwa? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, a dyskusja nad stanem oraz jakością bezpieczeństwa często rozwija się dopiero w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, czyli po fakcie.

Najczęściej spotykane problemy techniczne w biurowcach klasy B

Obiekty liczące sobie od kilku do kilkunastu lat wymagają tak samo profesjonalnej obsługi technicznej jak dopiero co wybudowane inwestycje. Prezentujemy przewodnik po najpopularniejszych usterkach w biurowcach klasy B. Podpowiadamy, po czyjej stronie – zarządcy czy najemcy – leży koszt ich naprawy i jak można ich się ustrzec.

Czas na nowoczesny BMS

Nadchodzi era rozwiązań BMS (Building Managment System). Eksperci branżowi od dawna prowadzą dyskusję, czym tak naprawdę jest system BMS oraz kiedy się zaczyna i kończy jego rola. Jak nazwa wskazuje, jest to system wspierający zarządzanie infrastrukturą budynkową. W praktyce każdy zarządca obiektu podchodzi do niego inaczej: jedni chcą zapomnieć, że mają takie narzędzie, inni z powodzeniem wykorzystują je w codziennej pracy.

Facility Management dla drapaczy chmur – poznaj 4 złote zasady

Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią jakość usług FM w wieżowcach i poznaj oczekiwania ich zarządców. Jakie kompetencje powinien mieć personel takiego obiektu? Jak powinna wówczas wyglądać wewnętrzna komunikacja w organizacji świadczącej usługi FM? Czy potrzebujesz specjalnego oprogramowania do zbierania zgłoszeń od użytkowników budynku?

Codziennie wdychamy ok. 11 tys. l powietrza, a 90% czasu spędzamy wewnątrz pomieszczeń. Jakość powietrza jest zatem kluczowa zarówno dla komfortu pracy, jak i zdrowia pracowników.

Grzegorz Pollak, konsultant ds. kluczowych klientów, Fellowes Polska
- W okresach grypy i przeziębień niemożliwe jest utrzymanie czystego, wolnego od wirusów i bakterii powietrza w recepcjach, poczekalniach, biurach, czy salach konferencyjnych bez jego oczyszczania.

Rosnąca liczba osób w miejscach publicznych, dzielenie się powietrzem w pomieszczeniach wspólnego przebywania w biurach, salach konferencyjnych, przychodnich, gabinetach stomatologicznych, poczekalniach, kantynach, recepcjach, łazienkach odbija się na zdrowiu, a tym samym ma wpływ na ocenę warunków pracy przez pracowników i poziom świadczonych usług wynajmu.

Kolejnym zagrożeniem, przybierającym w Polsce ekstremalny wymiar, jest smog, odpowiedzialny za skrócenie życia statystycznego Polaka o rok i 45 tys. zgonów rocznie. Przepisy budowlane nie uwzględniają różnic w poziomach zanieczyszczenia powietrza, więc jakość powietrza pompowanego do budynków przez systemy wentylacyjne różni się w zależności od obszarów kraju, miast i lokalnie. 

Jednakże menedżerowie budynków i obiektów mają wpływ na jakość powietrza w fazach zarówno projektu, jak i eksploatacji, a co za tym idzie – przyczyniać się mogą do funkcjonalności budynku i konkurencyjności oferty najmu. Już dziś poszukiwane są obiekty pod wynajem oferujące strefy wypoczynku i relaksu, gdyż najemcy zdają sobie sprawę z wpływu warunków pracy na wydajność i zdrowie pracowników.

Powietrze w pomieszczeniach może być zanieczyszczone nawet do 5 razy bardziej od tego na zewnątrz.  Przykłady złej jakości powietrza w pomieszczeniach widać w poczekalniach, recepcjach, biurach i łazienkach, ponieważ trudno jest je utrzymać w czystości bez zanieczyszczeń, bakterii i wirusów. Najnowsze badania wykazały, że drobnoustroje we wdychanym powietrzu mogą w o wiele większym stopniu odpowiadać za choroby, niż wcześniej sądzono.

Coraz więcej osób dzieli tę samą przestrzeń w miejscach pracy (często na jedną osobę przypadają ok. 3 m kw.), co ma olbrzymi wpływ na koszty pracodawcy. Choroby pracowników kosztują brytyjskie przedsiębiorstwa ok. 14 mld funtów rocznie, a biorą się głównie z zarażania się w pracy i w placówkach służby zdrowia.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. dowodzą, że zanieczyszczone powietrze odpowiada za ok. 17 mln dni absencji w pracy. W okresach grypy i przeziębień niemożliwe jest utrzymanie czystego, wolnego od wirusów i bakterii powietrza w recepcjach, poczekalniach, biurach, czy salach konferencyjnych bez jego oczyszczania.

Rozwiązaniem tych problemów są oczyszczacze powietrza, a urządzeniem, które zdobyło w 2016 r. Europejską Nagrodę Produktu Biurowego Roku w dziedzinie Innowacji, jest AeraMax Professional, wyposażony w czterostopniowy system oczyszczania i nadzoru jakości powietrza, usuwający dzięki temu 99,97% zanieczyszczeń. Na zdobycie głównej nagrody miały wpływ jego skuteczność w oczyszczaniu powietrza oraz energooszczędność możliwa dzięki zastosowaniu inteligentnego czujnika SMART, kontrolującego jakość powietrza oraz obecność osób.

Co jest powodem słabej jakości powietrza w pomieszczeniach?

Powietrze do pomieszczeń czerpane jest z zewnątrz, a więc takie czynniki, jak smog, alergeny, zanieczyszczenie środowiska mają wpływ na czystość powietrza. Już tylko z tych powodów powinniśmy zadbać o jego jakość i poddać je procesowi oczyszczania. Nawet zakładając, że powietrze dostarczane do budynku jest dobrej jakości, wewnątrz staje się ono 2–5 razy bardziej zanieczyszczone.

Dlaczego tak się dzieje? Paradoksalnie jedną z przyczyn są systemy wentylacji i izolacji budynków. Większość projektowanych obecnie budynków jest szczelnie zamknięta i izolowana, by ograniczać straty energii. Strategia ta, skuteczna w aspekcie zminimalizowania kosztów, ma negatywny wpływ na jakość powietrza wewnątrz budynku. Badania jednoznacznie wskazują, że 40% zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach pochodzi z funkcjonujących systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które dostarczają drobnoustroje i wspomagają ich przemieszczanie się. Pozostała część zanieczyszczeń wynika z obecności ludzi, wyposażenia oraz prowadzonych w tych pomieszczeniach działalności. Doświadczenia firm sprzątających dowodzą, że jakość powietrza ma w 80% wpływ na samoistne powstawanie zabrudzeń i plam na ścianach, wykładzinach, posadzkach czy meblach, co w przypadku zastosowania oczyszczaczy powietrza redukuje koszt utrzymania obiektu w czystości!

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu wewnątrz budynków?

Pyły zawieszone PM2,5, PM10 oraz bezno(ae)pireny będące składnikami smogu

Ich wpływ na organizm dobitnie pokazuje wzrost liczby osób w Polsce trafiających do szpitali podczas alarmów smogowych z incydentami: kardiologicznymi (12%), udarami mózgu (16%) i oddechowymi (18%)! Badania przeprowadzone przez „Children with Cancer” dowodzą, że 40-proc. wzrost zachorowań na nowotwory spowodowany jest zanieczyszczeniem środowiska.

 Zarazki i bakterie

W okresach grypy często całe zespoły pracowników są wyłączone z pracy. W słabo wentylowanych pomieszczeniach, przy braku oczyszczaczy, straty firm dotyczą nie tylko kosztów chorobowego, ale i konsekwencji niewykonanej pracy. Falowe i grupowe zachorowania są szczególnie dobrze widoczne w firmach, gdzie pracownicy, czując przymus, przychodzą do pracy nawet podczas choroby.

Alergeny, kurz i pleśnie dostarczane są do pomieszczeń nie tylko przez systemy wentylacji i klimatyzacji, ale również są wnoszone na naszych ubraniach. Temperatura i nadmierna wilgotność stwarzają pleśniom i grzybom idealne warunki do rozwoju.

Lotne związki chemiczne pochodzące z materiałów budowlanych i wyposażenia biur oraz inne związane z nieczystościami i produktami spożywczymi odbierane często jako nieprzyjemne i drażniące zapachy

Z badań marketingowych wynika, że przeszło ¾ ankietowanych odbiera zapach w budynku jako brak czystości, co znacznie obniża jego atrakcyjność. Przykładem firmy, która jako jedna z pierwszych w Polsce postanowiła wykorzystać argument czystego powietrza w swej strategii handlowej, jest Herbewo International S.A., która wyposażyła swoje biura w Krakowie w profesjonalne oczyszczacze powietrza AeraMax Professional.

 

Autor: Grzegorz Pollak, konsultant ds. kluczowych klientów, Fellowes Polska