05.04.2018

Łódź zmienia się nie do poznania i przyciąga biznes

Co dalej z podatkiem dochodowym od wartości nieruchomości w 2019 r.?

Oswajanie z nową konstrukcją podatku dochodowego, potocznie nazywanym minimalnym podatkiem od nieruchomości komercyjnych, trwa od samego początku bieżącego roku. Nasze dotychczasowe wyobrażenie wymaga jednak znaczącej aktualizacji. Nowy rok upomni się o rozszerzoną podstawę opodatkowania.

Budynki biurowe – strategia na przyszłość

Jak oczekiwania najemców i sytuacja rynkowa wpływają na jakość przestrzeni biurowej?

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji

Zmienia się system narzędzi służących do wspierania inwestycji bezpośrednich w Polsce. Skutkiem tych zmian może być zmniejszenie skali rozpoczynanych projektów w nadchodzącym okresie, jak i sposób ich obsługi.

Nowy standard RICS

RICS zainicjował konsultacje w sprawie nowego standardu, który ma pomóc profesjonalistom rynku nieruchomości w ograniczeniu ryzyka związanego z korupcją, praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Łódź kompleksowo przygotowuje się na przyjęcie kolejnych firm, inwestując w infrastrukturę drogową, transportową oraz rewitalizując historyczne kwartały. Do miasta ściąga coraz więcej nowych inwestorów.

Tomasz Czuba, dyrektor wynajmu powierzchni biurowej, JLL
Warto podkreślić, że głównym najemcą w mieście jest sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Branża upodobała sobie Łódź i w 2017 r. jej udział w popycie osiągnął poziom 80%

W mieście prężnie rozwija się sektor usług dla biznesu, a co za tym idzie – rynek biurowy. W mieście powstają nowe klastry biurowe. Łącznie w 2018 r. przybędzie tu ok. 45 000 m kw. nowoczesnych powierzchni, ale branża usług to nie jedyny motor łódzkiej gospodarki.

Łódź stała się pożądaną lokalizacją dla międzynarodowych firm poszukujących nowej siedziby w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Największych międzynarodowych graczy przyciągają do miasta takie czynniki jak korzystne wskaźniki gospodarcze, doskonała lokalizacja, dostępność wykwalifikowanej kadry oraz nowoczesne powierzchnie biurowe. Łódź stawia na inwestycje infrastrukturalne, rewitalizację, zaprasza kolejnych inwestorów. Miasto przechodzi niezwykłą metamorfozę i dostrzegają to decydenci największych międzynarodowych firm. Tylko w 2017 roku swoją działalność zdecydowali się otworzyć tutaj między innymi: Nokia (docelowo 250 miejsc pracy), Digital Workforce Services Ltd. (docelowo 120 miejsc pracy) czy ZF Group (docelowo 200 miejsc pracy). W Łodzi z sukcesem działają i rozwijają się tacy globalni giganci jak m.in. Ericsson, Fujitsu Technology Solutions, Infosys, Nordea Bank, Whirlpool.

Rynek biurowy w rozkwicie – nowe klastry biurowe

Wraz z rozwojem biznesowej Łodzi rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, co wpływa na wysoką aktywność deweloperską. Jak podsumowuje firma doradcza JLL, od 2010 r. zasoby powierzchni biurowej w Łodzi wzrosły ponad dwukrotnie i wynoszą ok. 438 000 mkw.

Łącznie w 2017 r. na łódzki rynek dostarczono 74 000 mkw. biur, dzięki takim projektom jak m.in. Przystanek mBank (25 000 m kw.) czy Nowa Fabryczna (19 000 m kw.). W budowie znajduje się obecnie ponad 100 000 mkw. Do największych projektów w realizacji należą: Brama Miasta B1&B2 (25 300 m kw.), Ogrodowa Office, Hi Piotrkowska, Imagine A&B i Monopolis.

Ciekawym zjawiskiem na łódzkiej mapie biurowej jest umacnianie się istniejących lokalizacji biznesowych. Szereg inwestycji biurowych ulokowanych jest wzdłuż trasy WZ, szczególnie na odcinku od Al. Kościuszki do Skrzyżowania Marszałków (Piłsudskiego/Śmigłego Rydza), gdzie powstaje m.in. Monopolis. Na trasie WZ zrealizowano do tej pory ok. 120 000 m kw. biur, a popularność tej lokalizacji bierze się ze znakomitej dostępności i centralnego położenia wzdłuż komunikacyjnej osi miasta. Z danych JLL wynika, że jeśli realizowane obiekty zostaną ukończone zgodnie z ogłaszanymi harmonogramami centralna oś Łodzi może urosnąć o kolejne 110 000 mkw. do 2020 r.

Warto również zwrócić uwagę na nowo tworzącą się lokalizację biznesową. Powstający klaster biurowy w okolicach dworca Łódź Fabryczna (Nowe Centrum Łodzi) to obecnie 44 000 mkw., z perspektywą wzrostu o 130 000 mkw. w ciągu najbliższych kilku lat.

Apetyt na biura – sektor usług dla biznesu liderem

Według danych JLL, w 2017 r. podpisano umowy najmu na 58 500 mkw. Dzięki wysokiej absorpcji powierzchni biurowych Łódź charakteryzuje się wskaźnikiem pustostanów na poziomie 9,5%.

– Od kilku lat obserwujemy regularny wzrost zainteresowania inwestorów Łodzią ze względu na dostęp do wykwalifikowanych kadr, a co za tym idzie łódzką ofertą biurową. Warto podkreślić, że głównym najemcą w mieście jest sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Branża upodobała sobie Łódź i w 2017 r. jej udział w popycie osiągnął poziom 80%. Centra usług otwierają tutaj nowi gracze, a ci obecni stale się rozwijają. Zatrudnienie w branży BPO/SSC w Łodzi, zgodnie z danymi ABSL, wynosi aktualnie ponad 18 000 osób i cechuje je dynamiczny przyrost. To oznacza nic innego jak tylko kolejne inwestycje deweloperskie i dalszy rozkwit biznesowej Łodzi – informuje Tomasz Czuba, dyrektor wynajmu powierzchni biurowej, JLL.

W mieście powstają kolejne biurowce, które często wyrastają z industrialnej tradycji tego miejsca. Jednym z najciekawszych przykładów jest najnowsza inwestycja łódzkiego dewelopera Virako.

– Łódź rozwija się w niezwykłym tempie, nie zapominając jednak o swoich przemysłowych korzeniach. Inwestorzy korzystają z industrialnej tradycji Łodzi, adaptując ceglane fabryki do nowych funkcji. Przykładem jest nasz flagowy projekt – Monopolis. W miejscu zabytkowego Monopolu Wódczanego z 1902 r. realizujemy inwestycję, jakiej jeszcze w Łodzi nie było – centrum biurowe z rozwiniętymi usługami, gastronomią, częścią kulturalną i rekreacyjną – mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

Nowe projekty biurowe na mapie Łodzi wpisują się w zmieniające się oczekiwania najemców. Dla pracodawców biuro jest dziś elementem budowania przewagi konkurencyjnej w procesie rekrutacji, szczególnie do centrów usług dla biznesu. Liczy się nie tylko komfort użytkowania, ale również ciekawe, niebanalne otoczenie.

– Jest szereg firm, które szukają nowoczesnego biura w unikalnej designerskiej przestrzeni, z rozwiniętą ofertą usługową, ale też kulturalną. Łódzki rynek odpowiada na te potrzeby – dodaje Krzysztof Witkowski.