04.06.2019

Firmy w Krakowie przenoszą się bliżej centrum

Inwestycje

Firmy w Krakowie przenoszą się bliżej centrum

Zasoby krakowskiego rynku biurowego wzrosły w ciągu roku o ponad 15% i na koniec pierwszego kwartału 2019 r. wyniosły ponad 1,3 mln mkw. Według raportu firmy Cresa, rynek stolicy Małopolski przyciąga kolejnych najemców.

Savills analizuje globalne zmiany i ich wpływ na rynek nieruchomości na świecie

Które miasta najlepiej odpowiadają na zmiany jakie zachodzą na świecie? Savills prezentuje listę miast, które oferują inwestorom największą długofalową stabilizację na rynku nieruchomości.

Podsumowanie rynku powierzchni handlowych w Polsce w 2018 roku

Aktywność inwestycyjna na polskim rynku nieruchomości handlowych osiągnęła rekordowy poziom wynoszący 2,5 mld euro, wynik ten był najlepszym od 2006 roku.

Łódzki rynek biurowy utrzymuje równowagę

Pomimo prognozowanej dużej fali podaży powierzchni biurowej, rynek łódzki pozostaje w stanie równowagi. Czynsze utrzymują się na stałym poziomie, a najemcy nadal koncentrują swoje poszukiwania powierzchni wokół centrum miasta.

Zasoby krakowskiego rynku biurowego wzrosły w ciągu roku o ponad 15% i na koniec pierwszego kwartału 2019 r. wyniosły ponad 1,3 mln mkw. Według raportu firmy Cresa, rynek stolicy Małopolski przyciąga kolejnych najemców.

- Warto zauważyć, że firmy dotychczas zlokalizowane na obrzeżach miasta przenoszą swoje siedziby bliżej centrum, co w połączeniu z łatwiejszym dostępem do komunikacji miejskiej i bogatszą ofertą usługowo-rozrywkową, pozwala im zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach obecnych i przyszłych pracowników – mówi Artur Sutor, Dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w firmie Cresa Polska. – Jednocześnie rośnie zainteresowanie biurami elastycznymi, o czym świadczy między innymi ekspansja polskiej firmy Rise, która jest już obecna w trzech krakowskich kompleksach biurowych. Ponadto powierzchnia coworkingowa oferowana przez Business Link w budynku High Five cieszy się dużym zainteresowaniem – dodaje ekspert.

Wskaźnik pustostanów w Krakowie na koniec marca osiągnął poziom 10,1%, czyli był o 1,5 p.p. wyższy w porównaniu z poprzednim kwartałem. Czynsze wywoławcze wahają się między 12-15,5 EUR/mkw./mc w centrum, a 9,5-14 EUR/mkw./mc poza centrum.

Na początku tego roku do użytku oddano sześć nowych projektów o łącznej powierzchni ponad 46.000 mkw. Pod względem nowej podaży najbardziej dynamicznie rozwijają się dzielnice południowe i południowo-wschodnie, gdzie w niedługiej przyszłości powstanie m.in. Klimeckiego Office – kolejny budynek firmy Cavatina. W tej okolicy realizowane są również kolejne etapy inwestycji takich jak Bonarka for Business, Wadowicka 3 oraz Zabłocie Business Park.

W pierwszym kwartale 2019 roku wolumen transakcji najmu wyniósł 56.100 mkw., co stanowiło 35% rocznej średniej z lat 2013-2018. Największą transakcją pierwszego kwartału w Krakowie, a także w Polsce była renegocjacja umowy najmu przez firmę Akamai Technologies na 11,200 mkw. w Centrum Biurowym Vinci (w transakcji firmę Akamai reprezentowała firma Cresa).

- Wysoka podaż nowej powierzchni biurowej nie przełożyła się na dobry wynik absorpcji, która wyniosła zaledwie 21.900 mkw. i była o blisko 37% niższa od średniej kwartalnej z ostatnich 3 lat. Nie jest to jednak sygnał odwrócenia koniunktury, a jedynie chwilowa korekta, gdyż wskaźnik ten należy rozpatrywać w dłuższej perspektywie czasowej. Suma krocząca absorpcji z ostatnich czterech kwartałów wyniosła 144.600 mkw., co jest wciąż wynikiem o ponad 10% wyższym niż średnia porównywalnych wartości z lat 2016 – 2018 – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.