20.03.2017

Budynek G w kompleksie Bonarka for Business został przekazany do użytku

Inwestycje

Spory apetyt na polskie nieruchomości

Krajowy rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych zakończył ubiegły rok z rekordowym wynikiem transakcji szacowanym na około 5,1 mld. euro, co stanowi wzrost r/r o 11 proc.

Rekordowe tempo rozwoju rynku magazynowego w Polsce

Na koniec 2017 roku całkowite zasoby rynku przekroczyły 13,5 mln mkw. Deweloperzy dostarczyli rekordowe 2,36 mln mkw., aż dwukrotnie więcej niż w 2016 roku.

Wielka Brytania światowym liderem na rynku elastycznych miejsc prac

Z najnowszego raportu „Co-working 2018”, przygotowanego przez firmę Cushman & Wakefield, wynika, że w 2017 roku popyt na elastyczne miejsca pracy wzrósł do rekordowego poziomu.

Jest drogo, ale chętnych nie brakuje

Szykuje się gorący koniec roku na rynku inwestycyjnym. Fundusze i deweloperzy szukają nieruchomości, robią wyceny oraz domykają transakcje.

Umowy najmu na 8000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej wzmacniają obecność firmy TriGranit w Europie Środkowej.

Budynek G, siódmy element Bonarka for Business (B4B), jednego z najpopularniejszych kompleksów biurowych w Krakowie, został właśnie oddany do użytku. Zbudowany w 100% na miarę, ośmiopiętrowy biurowiec klasy A ma 10 000 metrów kwadratowych powierzchni i będzie siedzibą Euroclear, belgijskiej firmy z branży usług finansowych. Odzwierciedleniem bieżących pozytywnych prognoz gospodarczych dla regionu środkowoeuropejskiego jest również duże zainteresowanie najmem w B4B, którego rezultatem jest przedłużenie dotychczasowych umów najmu i podpisanie w ostatnich miesiącach nowych umów na łączną powierzchnię ok. 8000 metrów kwadratowych. W związku z dużym i stabilnym popytem TriGranit planuje w najbliższej przyszłości oddać kolejne trzy budynki biurowe w B4B.

Siódmy element kompleksu Bonarka for Business, budynek G, został niedawno oddany do użytku. Ośmiopiętrowy biurowiec klasy A o łącznej powierzchni najmu około 10 000 metrów kwadratowych jest w 100% realizacją typu built-to-suit. Jego przyszły najemca, Euroclear, belgijska firma z branży usług finansowych, od 2012 r. wynajmuje biura w budynku C i postanowił przenieść się do budynku G. Tak jak wszystkie biurowce TriGranit, budynek G został zaprojektowany w sposób przyjazny dla środowiska, co zostało potwierdzone certyfikatem BREEAM z oceną „bardzo dobry”.

Od 2010 r. Kraków przekształcił się z drugorzędnego rynku w rozpoznawalne na całym świecie zagłębie biurowe ze względu na rosnące zatrudnienie w sektorze BPO/SSC. Obecnie prawie 40% nowej regionalnej przestrzeni biurowej w Polsce mieści się w Krakowie, co potwierdza potencjał miasta w sektorze BPO. Podążając za tym wyjątkowym zapotrzebowaniem na przestrzeń biurową w Krakowie, planujemy w najbliższej przyszłości realizację budynku H z kolejnymi 10 000 metrów kwadratowych – powiedział Árpád Török, prezes TriGranit.

Te pozytywne trendy potwierdza również duże zainteresowanie najmem w kompleksie biurowym B4B – w ostatnich miesiącach przedłużono dotychczasowe umowy najmu i podpisano nowe na łączną powierzchnię ok. 8000 metrów kwadratowych. Pegasystems Inc., amerykańska firma informatyczna, przeniesie swoje biuro z budynku A do budynku C, powiększając zajmowaną przestrzeń biurową o prawie 4000 metrów kwadratowych. Po przeprowadzce firma będzie wynajmować łącznie około 5300 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Obecny najemca budynku C, CryptoTech, polska firma informatyczna specjalizująca się w bezpieczeństwie informacji, postanowił przedłużyć swoją umowę najmu. Do budynku F wprowadzi się jako nowy najemca polska firma tłumaczeniowa lidolang, która wynajmie około 550 metrów kwadratowych powierzchni biurowej na pierwszym piętrze.

W grudniu 2016 r. firma SolarWinds, czołowy dostawca wydajnych i przystępnych cenowo rozwiązań do zarządzania IT, postanowiła powiększyć swoją obecną przestrzeń biurową. Firma zajmie w kwietniu 2017 r. całe trzecie piętro w budynku E.

Poza tym firma Express, największa wypożyczalnia samochodów w Polsce, zajmuje dodatkowe 431 metrów kwadratowych w budynku F.