23.08.2019

Wadowicka 3 pierwszym zarejestrowanym projektem Fitwel

ZOBACZ WIĘCEJ

Inwestycje

Brain Embassy inspirowane kinem i teatrem

Przy ul. Czackiego 15/17 ruszyły prace budowlane. Fasady zostaną zrestaurowane. Wnętrze budynku, w którym dawniej mieściły się siedziby ikonicznych miejsc na mapie Warszawy zostaną poddane metamorfozie.

Wadowicka 3 pierwszym zarejestrowanym projektem Fitwel

Certyfikat FITWEL to kolejne wyróżnienie, które już wkrótce trafić może w ręce inwestora odpowiedzialnego za realizację kompleksu biurowego Wadowicka 3 w Krakowie.

Mokotowski amfiteatr z pozwoleniem na budowę i z generalnym wykonawcą

W III kwartale 2019 r. rozpoczną się prace przy ogólnodostępnym amfiteatrze zlokalizowanym przy ul. Konstruktorskiej 11 na Biznesowym Mokotowie.

Biurowy Wrocław powiększy się w tym roku o kolejne 100 tys. mkw.

Według raportu firmy Cresa, zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu wzrosły o ponad 13%. W pierwszych trzech miesiącach br. do użytku oddano tylko City Forum: City One, jednak w tym roku ukończonych zostanie tam 9 budynków biurowych.

Certyfikat FITWEL to kolejne wyróżnienie, które już wkrótce trafić może w ręce inwestora odpowiedzialnego za realizację kompleksu biurowego Wadowicka 3 w Krakowie.

Powstające w sąsiedztwie Ronda Matecznego w Krakowie centrum biurowe Wadowicka 3 to najnowsza inwestycja Grupy BUMA. W skład zespołu wchodzą trzy budynki klasy A, za których nowoczesny, nieco futurystyczny wygląd odpowiada renomowana pracownia architektoniczna Medusa Group. Całkowita powierzchnia najmu w trzech obiektach wyniesie 31 200 m kw.

Budynek A, składający się na trio Wadowicka 3, jest pierwszym zarejestrowanym projektem Fitwel w Polsce. Podstawowym celem opracowanego w USA systemu certyfikacji jest poprawa zdrowia i samopoczucia użytkowników budynku. Wyróżnione w ten sposób projekty muszą uzyskać co najmniej 90 punktów w 12 kategoriach:

 • lokalizacja,
 • dostępność budynku,
 • przestrzenie zewnętrzne,
 • wejścia i parter,
 • schody,
 • środowisko wewnętrzne,
 • przestrzeń najemców,
 • przestrzenie wspólne,
 • dostęp do wody,
 • kantyna,
 • automaty vendingowe,
 • procedury awaryjne.

Ocena inwestycji następuje w oparciu o drobiazgowe badania powykonawcze budynku. Wśród korzyści tak złożonego procesu certyfikacji jest przede wszystkim wysoka jakość wykonania budynku i zastosowanych materiałów, co następnie przekłada się na pozytywny wpływ na otoczenie, a przede wszystkich na zwiększoną produktywność pracowników, ich zdrowie i dobre samopoczucie. Wadowicka 3 współpracuje także z ambasadorem projektu Fitwel certyfikującej firmy Sweco, który aktywnie wspiera dewelopera w procesie certyfikacyjnym.

– Atutem inwestycji jest bardzo dobra lokalizacja: bliskość Ronda Matecznego, jednego z głównych węzłów komunikacyjnych w mieście oraz niewielka odległość od przystanków komunikacji miejskiej i ścieżek rowerowych. Warto zauważyć, że nowe budynki stanęły na terenie już wcześniej zagospodarowanym, a poprzez wdrożenie ekologicznych rozwiązań w zakresie bogatej zieleni, budek dla owadów oraz nawadniania kropelkowego, budynek potwierdza swój zielony wizerunek. Obiekty charakteryzuje również ciekawy kształt elewacji. Geometryczna forma fasady stała się inspiracją do stworzenia spójnej identyfikacji graficznej, wykorzystanej we wnętrzach budynków – mówi Kamila Konopczyńska, ambasadorka Fitwel z ramienia Sweco.

Kluczowe elementy, na które zwrócono uwagę w czasie wstępnego oceniania projektu Wadowicka 3, podkreśla także Przemo Łukasik, architekt z Medusa Group, projektant kompleksu.

– Z naszej perspektywy ulica Wadowicka jest jedną z bram wjazdowych do Krakowa. Jej otoczenie w pobliżu Ronda Matecznego nosi jednak liczne blizny historycznych nawarstwień. Nowe budynki projektu Wadowicka 3 mają nieco uspokoić tą trudną przestrzeń. Ustawione prostopadle do ulicy powinny wprowadzić rytm wzmacniając odbiór trzech powtarzalnych brył, które jednak nie zdominują tej przestrzeni.

Inwestycja Grupy BUMA, oprócz rejestracji projektu w certyfikacji Fitwel, na etapie projektowym uzyskała także certyfikację ekologiczną BREEAM na poziomie Excellent. Wykorzystanie nowoczesnych technologii podnoszących funkcjonalność budynków znalazły swoje odzwierciedlenie także w takich rozwiązaniach jak nowoczesny system parkingowy, maksymalnie usprawniający ruch na terenie centrum biurowego, a także liczne udogodnienia dla rowerzystów.

Najemcy centrum biurowego Wadowicka 3 doceniają starania inwestora do nieustannego podnoszenia standardów jakościowych swoich projektów.

Paul Johnson, Wiceprezes ds. Międzynarodowej Transformacji w OEC, wiodącego dostawcy technologii motoryzacyjnej, zauważa, że z uwagi na to, iż rynek pracy w Krakowie jest bardzo konkurencyjny, takie elementy jak strefa relaksu, duża kuchnia, wspólne przestrzenie, itp. będą odgrywać ważną rolę w nowym biurze.  – Mamy nadzieję, że dzięki naszej nowoczesnej przestrzeni biurowej […] przyciągamy utalentowanych pracowników, którzy chcą rozwijać swoją karierę razem z nami – powiedział Johnson.  

– Jesteśmy dumni, z tego, że nasze budynki są tak wysoko oceniane i chętnie wynajmowane. Na tle rynku nasz produkt jest konkurencyjny oraz spełnia rosnące wymagania najemców i pracowników - pointuje Konrad Dziewoński, prezes zarządu Grupy Buma.

Grupa BUMA – lider na rynku biurowym w Krakowie –  zespół firm działających w obszarze inwestycji biurowych, mieszkaniowych, zarządzania nieruchomościami, generalnego wykonawstwa elewacji oraz generalnego wykonawstwa inwestycji. Przez blisko trzydzieści lat firma wybudowała obiekty biurowe o powierzchni wynajmowanej 250 tys. m kw. oraz kilkanaście osiedli mieszkaniowych.