• prfm
 • gp2
 • nai
 • knight frank
 • wisag
 • empirias
 • fmsolutions
 • kape
 • kinnarps
 • cbre
 • pfszn
 • integrator
 • geodetic
 • menpresa
 • okin
 • strabag
 • sodexo
 • ela
 • rics
 • pzn
 • pakar service
 • fever guard
 • corees
 • apa
 • mdd
 • walter
 • prch
 • pfrn
 • kols
 • ifma
04.06.2019

Zastosowanie drewna w przestrzeni biurowej

ZOBACZ WIĘCEJ

Inwestycje

Certyfikat LEED Platinum dla Business Garden Wrocław II

Vastint otrzymał certyfikaty LEED Platinum dla sześciu budynków drugiego etapu Business Garden we Wrocławiu.

Pałac Młodziejowskiego (Miodowa 10) w Warszawie zmienia właściciela

FFA Real Estate Ltd., działając w imieniu spółki celowej MIDOLUX 2 SA, ogłasza zakup zabytkowego Pałacu Młodziejowskiego, położonego w sercu Starego Miasta w Warszawie.

Polska liderem wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, ale Czechy nas gonią

W I kwartale 2020 roku łączny kapitał ulokowany w nieruchomościach komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 4,25 mld euro.

Skyliner – 10 metrów do szczytu!

Biurowiec Skyliner osiągnął już 185 metrów wysokości, co oznacza, że do docelowej wysokości pozostało jedynie 10 metrów prac konstrukcyjnych.

Drewno to materiał stawiający sporo wyzwań, jednak jego estetyka, ekologiczne walory i prestiż, jaki wnosi, warte są rozważenia. O tym, jak je zaadaptować, opowie Bartosz Trzop, założyciel pracowni Trzop Architekci.

Z czego wynika wzrastająca popularność stosowania drewna w przestrzeni biurowej?

Uważam, że są dwa powody. Pierwszy to bardziej ekologiczne podejście do przestrzeni biurowych, będące elementem certyfikatów (np. Well Certificate dla biur), które są coraz powszechniejsze i pociągają za sobą projektowanie związane z biophilic design. Drugi powód to biura coworkingowe, które są obecnie coraz bardziej popularne i stanowią już kilka procent całej przestrzeni biurowej – również w Polsce. Ten typ biura wywodzi się w większości z przestrzeni postindustrialnych w rewitalizowanych budynkach.

Jeśli biura powstają natomiast w nowym budownictwie, to często inwestorzy oczekują, że projekty będą nawiązywały do industrialnych przestrzeni, stąd można spotkać we wnętrzach dużo twardych okładzin, które nawiązują do takich miejsc – takimi okładzinami będą np. podłogi drewniane. Drewno to obecnie najpopularniejszy materiał na posadzkach, jeśli chodzi o coworkingi – w naszych aranżacjach występuje m.in. w Brain Embassy czy w Mindspace.

Czy drewno w przestrzeniach biurowych jest pod jakimiś względami szczególnie funkcjonalne? Jeśli tak, czy pod względem funkcjonalności przewyższa inne, alternatywne materiały?

Niestety nie, jest zupełnie odwrotnie. Trzeba pamiętać, że drewno to materiał twardy i jeśli chodzi o podłogę w przestrzeni biurowej – słaby, bo w kwestii akustyki sprzyja pogłosowi. Używając drewna na podłogi, należy pamiętać, że trzeba zastosować wtedy w pomieszczeniu inne rozwiązania akustyczne i że drewno to czysto estetyczne zagranie – wrócę tu do swojej poprzedniej wypowiedzi o coworkingach i o tym, skąd wywodzi się ich wygląd. Drewno podlega większej zużywalności niż wykładzina, łatwiej też je zarysować – tak więc kwestia funkcjonalności drewna nie przedstawia się zbyt dobrze. Natomiast w przypadku wyposażenia ruchomego, czyli mebli, inwestorzy często nie chcą już sterylnych białych biurek, tylko drewniane – co rzeczywiście ociepla charakter biura i nadaje przestrzeni bardziej domowy wyraz. W kwestii właściwości izolacyjnych i akustycznych w przypadku drewnianych okładzin ściennych trzeba powiedzieć, że takie właściwości z reguły nie występują – za to drewniane płyty naścienne mogą być akustyczne, jeżeli są perforowane. Takie płyty mogą być np. fornirowane – pokryte bardzo cienką warstwą naturalnego drewna, które jest jednym z elementów płyty, a dokładnie jej wykończeniem zewnętrznym. Wówczas możemy mówić o płycie akustycznej stosowanej w biurach, audytoriach czy salach konferencyjnych.

Jakie rodzaje drewna najlepiej stosować w przestrzeniach biurowych, takich jak hol czy sala konferencyjna?

Na pewno drewno twarde, które nie będzie się rysować – w naszych projektach najczęściej stosujemy dąb. Poza tym trzeba pamiętać, że drewno „pracuje”, więc jeśli mamy podłogę techniczną w biurze, to musi być ona monolityczna. Radziłbym, by na podłogi w biurze stosować parkiety czy deski olejowane i woskowane, a nie lakierowane, ponieważ te pierwsze mniej się rysują, lepiej wyglądają i przy uszkodzeniu można łatwo usunąć zarysowanie bez konieczności cyklinowania i szlifowania całej podłogi w pomieszczeniu.

Czy przewaga drewna w przestrzeni biurowej to dobry pomysł? Czy można stosować drewno jednocześnie w zakresie funkcjonalnym i dekoracyjnym przestrzeni?

Zależy to od konwencji biura – w przypadku funkcji jest to dobry pomysł, jeśli chodzi o okładziny ścienne i elementy mebla, bo nadaje to bardziej przyjazny, ekologiczny, domowy charakter, dzięki któremu lepiej czujemy się w miejscu pracy, co ma konotacje z biophilic design i naturą. Jeśli chodzi o powierzchnie poziome – podłogi, to nie jest to dobrym pomysłem. W przypadku dekoracji to bardzo dobry pomysł – w 80% w przestrzeniach coworkingowych zobaczymy drewno, które się tam świetnie komponuje. Uzyskujemy dzięki niemu charakter loftowy i industrialny. Funkcjonalna podłoga? Nie. Dekoracyjne walory – tak.

Czy drewno sprzyja koncentracji w miejscu pracy? Wydaje się, że przeważnie stosują je Państwo we wspólnych przestrzeniach, takich jak sale rekreacyjne i konferencyjne, natomiast w strefach przeznaczonych do pracy jest go znacznie mniej. Z czego to wynika?

Znowu wrócę do akustyki. Tam, gdzie praca wymaga koncentracji – a więc i ciszy – parametry akustyczne tak naprawdę najbardziej decydują o tym, czy możemy się skupić, czy nie, więc dużo częściej stosujemy wykładziny, które mają większą absorpcję i wyższą klasę pochłanialności dźwięku.

Jeśli chodzi o przestrzenie wspólne, to drewno nadaje charakterystyczny, wizualny sznyt, zależny od charakteru biura. Jeśli chcemy wystrój loftowy w przestrzeniach wspólnych, kreatywnych, to stosujemy drewno. Używamy go też w kuchniach biurowych, aczkolwiek przy blatach, tam, gdzie może mieć kontakt z wodą, np. w coffee pointach, stosujemy tylko imitację drewna wykonaną z PCV. Ze względu na wysoką jakość tych produktów dopiero po dotknięciu ręką możemy się zorientować, że nie jest to drewno.

Które elementy wystroju wnętrz preferują Państwo wykonywać w drewnie?

Biuro biuru nierówne – przestrzenie są szyte na miarę potrzeb klienta i mogą być bardzo różne. Na ogół wykonujemy w drewnie okładziny ścienne i meble, zależy to też jednak od budżetu i życzeń inwestora.

W zależności od jego preferencji i branży znajdziemy w danych przestrzeniach różne rodzaje i zastosowania drewna – inne będą w przestrzeni kancelarii prawniczej, inne w branży IT, a także w coworkingu. W kancelarii drewniane mogą być części wspólne, recepcja, ekskluzywne sale konferencyjne. Tam znajdziemy okładziny z wysokiej klasy fornirów – z palisandru, orzecha amerykańskiego. Z kolei w branży IT – w kuchniach czy w salach konferencyjnych – będą to np. stare deski, pochodzące choćby z rozbiórki wiekowych obiektów, takich jak stodoły. Podobnie będzie w coworkingach, gdzie nawiązujemy do industrialnego, loftowego charakteru.

Jeżeli chodzi o imitacje drewna, to dodam jeszcze, że przy mniejszym budżecie inwestora, który chce przełamać sterylny charakter wnętrza, blaty biurek są wykończone tańszą, drewnopodobną melaminą. W salach konferencyjnych drewno jest rzadziej używane. Jak najbardziej może to być jednak drewno lite, np. w blacie stołu. Coffee pointy czy kuchnie obecnie przypominające bardziej kawiarnie, służą nie tylko do posiłków, ale i do spotkań, czy to wewnętrznych, czy z klientami. Kuchnia biurowa może też być alternatywnym miejscem pracy – duże blaty sprzyjają integracji zespołów i kooperacji. Takie stoły są wtedy drewniane i bardzo się sprawdzają jako element kontaktu z naturą. 

Czy stosowanie drewna w aranżacji wnętrz jest kosztowne?

Na pewno jest droższe niż inne, tradycyjne materiały. Jeżeli drewno ma się pojawić np. na podłodze, będzie samo w sobie droższe od większości wykładzin, a trzeba wziąć pod uwagę, że w pielęgnacji i użytkowaniu również jest droższe. Poza tym w biurach w 99% mamy podłogi techniczne, a do położenia drewna nadają się tylko podłogi monolityczne, czyli prawie dwukrotnie droższe niż zwykłe podłogi techniczne. Jeśli chodzi o okładziny ścienne, to trzeba przeprowadzić rachunek ekonomiczny i na tej podstawie odpowiedzieć sobie, czy w danym biurze je stosować, czy nie. Przy niższych kosztach ściany w biurach są tylko malowane, przy nieco większych możliwościach można wybrać tapetę. Okładziny drewniane  to materiał absolutnie ekskluzywny. Przy mniejszym i średnim budżecie klient może ich użyć co najwyżej w recepcji czy zarządowej sali konferencyjnej – tylko inwestor z grubszym portfelem może sobie pozwolić na drewno w gabinetach czy na open space. Fornir zawsze będzie droższy niż zwykła melamina.

Jednym z ciekawszych wyzwań projektowych jest dostosowanie wizualnej strony projektu wnętrza do wizerunku i wartości firmy zamawiającej projekt. Czy klienci pod tym względem domagają się drewna w przestrzeni biurowej? Państwa projekt dla biura Nutricia Polska i Żywca Zdrój zdaje się stworzony dla drewna.

Bardzo ładnie Pani to ujęła, dziękuję za tę uwagę. W przypadku tego projektu jego początkowym założeniem było, by zastosować materiały naturalne, ponieważ ta firma jest mocno związana z naturą – zarówno przez oferowane produkty, jak i przez bardzo rozwiniętą w tej korporacji Green Politics. Materiały miały więc być naturalne, wnętrza jasne i związane z naturą. Wszystkie zastosowane materiały w większości miały też podlegać recyklingowi i wizualnie od razu kojarzyć się z biofilią – pierwszym nasuwającym się wyborem było więc drewno. Zwróciliśmy się więc w stronę drewna naturalnego, w jasnej kolorystyce. W recepcji wybraliśmy dąb na okładziny ścienne i do wykonania mebli wbudowanych. Jako ciekawostkę dodam, że pierwszy raz w historii firmy Danone logotyp jest wykonany w drewnie. To dębowy, okrągły, bardzo charakterystyczny element z chłopcem i gwiazdką. Przed wycięciem logotypu musieliśmy zadać pytanie do centrali w Paryżu o możliwość jego zastosowania, bo było to sprzeczne z brandbookiem firmy, według którego logo było dotąd wykonywane tylko w białym i niebieskim kolorze. Pomysł na użycie drewna w identyfikacji wizualnej firmy bardzo się jednak spodobał i być może będzie też wykorzystany w biurach firmy w innych krajach.

 

Rozmawiała Aleksandra Nieścioruk