04.06.2019

Zastosowanie drewna w przestrzeni biurowej

ZOBACZ WIĘCEJ

Inwestycje

Kuchnia sercem biura?

Kuchnia – słowo, które budzi wiele pozytywnych emocji. Najczęściej kojarzone z domem, przytulnością, jedzeniem, rozmowami. A kuchnia biurowa? Czy również rodzi tak pozytywne skojarzenia? Rzeczywistość pokazuje, że bardzo często… nie.

Colliers International z nowym dyrektorem ds. badań rynku

Kevin Turpin nowym dyrektorem regionalnym ds. badań rynku na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers International.

Daniel Puchalski nowym partnerem zarządzającym w Knight Frank

Z początkiem października Daniel Puchalski objął stanowisko partnera zarządzającego w Knight Frank. Będzie bezpośrednio odpowiadał m.in. za zespoły transakcyjne.

Avison Young przejmuje dyrektora inwestycyjnego z Knight Frank

Do zespołu Avison Young w Polsce dołącza Marcin Purgal – doświadczony dyrektor, który jest od przeszło 15 lat związany zawodowo z rynkiem inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Drewno to materiał stawiający sporo wyzwań, jednak jego estetyka, ekologiczne walory i prestiż, jaki wnosi, warte są rozważenia. O tym, jak je zaadaptować, opowie Bartosz Trzop, założyciel pracowni Trzop Architekci.

Z czego wynika wzrastająca popularność stosowania drewna w przestrzeni biurowej?

Uważam, że są dwa powody. Pierwszy to bardziej ekologiczne podejście do przestrzeni biurowych, będące elementem certyfikatów (np. Well Certificate dla biur), które są coraz powszechniejsze i pociągają za sobą projektowanie związane z biophilic design. Drugi powód to biura coworkingowe, które są obecnie coraz bardziej popularne i stanowią już kilka procent całej przestrzeni biurowej – również w Polsce. Ten typ biura wywodzi się w większości z przestrzeni postindustrialnych w rewitalizowanych budynkach.

Jeśli biura powstają natomiast w nowym budownictwie, to często inwestorzy oczekują, że projekty będą nawiązywały do industrialnych przestrzeni, stąd można spotkać we wnętrzach dużo twardych okładzin, które nawiązują do takich miejsc – takimi okładzinami będą np. podłogi drewniane. Drewno to obecnie najpopularniejszy materiał na posadzkach, jeśli chodzi o coworkingi – w naszych aranżacjach występuje m.in. w Brain Embassy czy w Mindspace.

Czy drewno w przestrzeniach biurowych jest pod jakimiś względami szczególnie funkcjonalne? Jeśli tak, czy pod względem funkcjonalności przewyższa inne, alternatywne materiały?

Niestety nie, jest zupełnie odwrotnie. Trzeba pamiętać, że drewno to materiał twardy i jeśli chodzi o podłogę w przestrzeni biurowej – słaby, bo w kwestii akustyki sprzyja pogłosowi. Używając drewna na podłogi, należy pamiętać, że trzeba zastosować wtedy w pomieszczeniu inne rozwiązania akustyczne i że drewno to czysto estetyczne zagranie – wrócę tu do swojej poprzedniej wypowiedzi o coworkingach i o tym, skąd wywodzi się ich wygląd. Drewno podlega większej zużywalności niż wykładzina, łatwiej też je zarysować – tak więc kwestia funkcjonalności drewna nie przedstawia się zbyt dobrze. Natomiast w przypadku wyposażenia ruchomego, czyli mebli, inwestorzy często nie chcą już sterylnych białych biurek, tylko drewniane – co rzeczywiście ociepla charakter biura i nadaje przestrzeni bardziej domowy wyraz. W kwestii właściwości izolacyjnych i akustycznych w przypadku drewnianych okładzin ściennych trzeba powiedzieć, że takie właściwości z reguły nie występują – za to drewniane płyty naścienne mogą być akustyczne, jeżeli są perforowane. Takie płyty mogą być np. fornirowane – pokryte bardzo cienką warstwą naturalnego drewna, które jest jednym z elementów płyty, a dokładnie jej wykończeniem zewnętrznym. Wówczas możemy mówić o płycie akustycznej stosowanej w biurach, audytoriach czy salach konferencyjnych.

Jakie rodzaje drewna najlepiej stosować w przestrzeniach biurowych, takich jak hol czy sala konferencyjna?

Na pewno drewno twarde, które nie będzie się rysować – w naszych projektach najczęściej stosujemy dąb. Poza tym trzeba pamiętać, że drewno „pracuje”, więc jeśli mamy podłogę techniczną w biurze, to musi być ona monolityczna. Radziłbym, by na podłogi w biurze stosować parkiety czy deski olejowane i woskowane, a nie lakierowane, ponieważ te pierwsze mniej się rysują, lepiej wyglądają i przy uszkodzeniu można łatwo usunąć zarysowanie bez konieczności cyklinowania i szlifowania całej podłogi w pomieszczeniu.

Czy przewaga drewna w przestrzeni biurowej to dobry pomysł? Czy można stosować drewno jednocześnie w zakresie funkcjonalnym i dekoracyjnym przestrzeni?

Zależy to od konwencji biura – w przypadku funkcji jest to dobry pomysł, jeśli chodzi o okładziny ścienne i elementy mebla, bo nadaje to bardziej przyjazny, ekologiczny, domowy charakter, dzięki któremu lepiej czujemy się w miejscu pracy, co ma konotacje z biophilic design i naturą. Jeśli chodzi o powierzchnie poziome – podłogi, to nie jest to dobrym pomysłem. W przypadku dekoracji to bardzo dobry pomysł – w 80% w przestrzeniach coworkingowych zobaczymy drewno, które się tam świetnie komponuje. Uzyskujemy dzięki niemu charakter loftowy i industrialny. Funkcjonalna podłoga? Nie. Dekoracyjne walory – tak.

Czy drewno sprzyja koncentracji w miejscu pracy? Wydaje się, że przeważnie stosują je Państwo we wspólnych przestrzeniach, takich jak sale rekreacyjne i konferencyjne, natomiast w strefach przeznaczonych do pracy jest go znacznie mniej. Z czego to wynika?

Znowu wrócę do akustyki. Tam, gdzie praca wymaga koncentracji – a więc i ciszy – parametry akustyczne tak naprawdę najbardziej decydują o tym, czy możemy się skupić, czy nie, więc dużo częściej stosujemy wykładziny, które mają większą absorpcję i wyższą klasę pochłanialności dźwięku.

Jeśli chodzi o przestrzenie wspólne, to drewno nadaje charakterystyczny, wizualny sznyt, zależny od charakteru biura. Jeśli chcemy wystrój loftowy w przestrzeniach wspólnych, kreatywnych, to stosujemy drewno. Używamy go też w kuchniach biurowych, aczkolwiek przy blatach, tam, gdzie może mieć kontakt z wodą, np. w coffee pointach, stosujemy tylko imitację drewna wykonaną z PCV. Ze względu na wysoką jakość tych produktów dopiero po dotknięciu ręką możemy się zorientować, że nie jest to drewno.

Które elementy wystroju wnętrz preferują Państwo wykonywać w drewnie?

Biuro biuru nierówne – przestrzenie są szyte na miarę potrzeb klienta i mogą być bardzo różne. Na ogół wykonujemy w drewnie okładziny ścienne i meble, zależy to też jednak od budżetu i życzeń inwestora.

W zależności od jego preferencji i branży znajdziemy w danych przestrzeniach różne rodzaje i zastosowania drewna – inne będą w przestrzeni kancelarii prawniczej, inne w branży IT, a także w coworkingu. W kancelarii drewniane mogą być części wspólne, recepcja, ekskluzywne sale konferencyjne. Tam znajdziemy okładziny z wysokiej klasy fornirów – z palisandru, orzecha amerykańskiego. Z kolei w branży IT – w kuchniach czy w salach konferencyjnych – będą to np. stare deski, pochodzące choćby z rozbiórki wiekowych obiektów, takich jak stodoły. Podobnie będzie w coworkingach, gdzie nawiązujemy do industrialnego, loftowego charakteru.

Jeżeli chodzi o imitacje drewna, to dodam jeszcze, że przy mniejszym budżecie inwestora, który chce przełamać sterylny charakter wnętrza, blaty biurek są wykończone tańszą, drewnopodobną melaminą. W salach konferencyjnych drewno jest rzadziej używane. Jak najbardziej może to być jednak drewno lite, np. w blacie stołu. Coffee pointy czy kuchnie obecnie przypominające bardziej kawiarnie, służą nie tylko do posiłków, ale i do spotkań, czy to wewnętrznych, czy z klientami. Kuchnia biurowa może też być alternatywnym miejscem pracy – duże blaty sprzyjają integracji zespołów i kooperacji. Takie stoły są wtedy drewniane i bardzo się sprawdzają jako element kontaktu z naturą. 

Czy stosowanie drewna w aranżacji wnętrz jest kosztowne?

Na pewno jest droższe niż inne, tradycyjne materiały. Jeżeli drewno ma się pojawić np. na podłodze, będzie samo w sobie droższe od większości wykładzin, a trzeba wziąć pod uwagę, że w pielęgnacji i użytkowaniu również jest droższe. Poza tym w biurach w 99% mamy podłogi techniczne, a do położenia drewna nadają się tylko podłogi monolityczne, czyli prawie dwukrotnie droższe niż zwykłe podłogi techniczne. Jeśli chodzi o okładziny ścienne, to trzeba przeprowadzić rachunek ekonomiczny i na tej podstawie odpowiedzieć sobie, czy w danym biurze je stosować, czy nie. Przy niższych kosztach ściany w biurach są tylko malowane, przy nieco większych możliwościach można wybrać tapetę. Okładziny drewniane  to materiał absolutnie ekskluzywny. Przy mniejszym i średnim budżecie klient może ich użyć co najwyżej w recepcji czy zarządowej sali konferencyjnej – tylko inwestor z grubszym portfelem może sobie pozwolić na drewno w gabinetach czy na open space. Fornir zawsze będzie droższy niż zwykła melamina.

Jednym z ciekawszych wyzwań projektowych jest dostosowanie wizualnej strony projektu wnętrza do wizerunku i wartości firmy zamawiającej projekt. Czy klienci pod tym względem domagają się drewna w przestrzeni biurowej? Państwa projekt dla biura Nutricia Polska i Żywca Zdrój zdaje się stworzony dla drewna.

Bardzo ładnie Pani to ujęła, dziękuję za tę uwagę. W przypadku tego projektu jego początkowym założeniem było, by zastosować materiały naturalne, ponieważ ta firma jest mocno związana z naturą – zarówno przez oferowane produkty, jak i przez bardzo rozwiniętą w tej korporacji Green Politics. Materiały miały więc być naturalne, wnętrza jasne i związane z naturą. Wszystkie zastosowane materiały w większości miały też podlegać recyklingowi i wizualnie od razu kojarzyć się z biofilią – pierwszym nasuwającym się wyborem było więc drewno. Zwróciliśmy się więc w stronę drewna naturalnego, w jasnej kolorystyce. W recepcji wybraliśmy dąb na okładziny ścienne i do wykonania mebli wbudowanych. Jako ciekawostkę dodam, że pierwszy raz w historii firmy Danone logotyp jest wykonany w drewnie. To dębowy, okrągły, bardzo charakterystyczny element z chłopcem i gwiazdką. Przed wycięciem logotypu musieliśmy zadać pytanie do centrali w Paryżu o możliwość jego zastosowania, bo było to sprzeczne z brandbookiem firmy, według którego logo było dotąd wykonywane tylko w białym i niebieskim kolorze. Pomysł na użycie drewna w identyfikacji wizualnej firmy bardzo się jednak spodobał i być może będzie też wykorzystany w biurach firmy w innych krajach.

 

Rozmawiała Aleksandra Nieścioruk