29.05.2019

Design, który kształtuje dobre nawyki. Jak zaprojektować biuro w duchu Zero Waste?

ZOBACZ WIĘCEJ

Inwestycje

Kuchnia sercem biura?

Kuchnia – słowo, które budzi wiele pozytywnych emocji. Najczęściej kojarzone z domem, przytulnością, jedzeniem, rozmowami. A kuchnia biurowa? Czy również rodzi tak pozytywne skojarzenia? Rzeczywistość pokazuje, że bardzo często… nie.

Colliers International z nowym dyrektorem ds. badań rynku

Kevin Turpin nowym dyrektorem regionalnym ds. badań rynku na Europę Środkowo-Wschodnią w Colliers International.

Daniel Puchalski nowym partnerem zarządzającym w Knight Frank

Z początkiem października Daniel Puchalski objął stanowisko partnera zarządzającego w Knight Frank. Będzie bezpośrednio odpowiadał m.in. za zespoły transakcyjne.

Avison Young przejmuje dyrektora inwestycyjnego z Knight Frank

Do zespołu Avison Young w Polsce dołącza Marcin Purgal – doświadczony dyrektor, który jest od przeszło 15 lat związany zawodowo z rynkiem inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zero Waste to jeden z najgorętszych i najbardziej rozwojowych trendów związanych ze współczesnym stylem życia. W biurze odnosi się nie tylko do oszczędzania papieru.

Spójny wizerunek

Biuro funkcjonujące według zasad zero waste to oczywiście w dużej mierze kwestia wprowadzenia odpowiedniej kultury pracy i budowania świadomości w zespole. Kluczem do sukcesu jest wypracowanie wśród pracowników proekologicznych nawyków i umiejętności zarządzania posiadanymi zasobami. Co prawda projektant przestrzeni biurowej nie ma wpływu na dobre praktyki i zwyczaje panujące w danej firmie, jednak już na etapie projektu może zaproponować rozwiązania, które pomogą je kształtować.

Bardzo istotna jest spójność przestrzeni biurowej z filozofią firmy, która w niej rezyduje. Jeśli marzy nam się ekologicznie funkcjonujące biuro, warto pokazać to pracownikom poprzez design, chociażby stawiając na dużą ilość naturalnych surowców w aranżacji wnętrza. Warto pamiętać, że przemyślany dobór materiałów to nie tylko kwestia estetyki i mody na „zielone” wnętrza. Długości okresów najmów, rozwój i rozrastanie się firmowych struktur sprawia, że regularne przeprowadzki i rearanżacje są nieuniknione. Warto zastanowić się co stanie się wówczas z niepotrzebnym wyposażeniem biurowym – czy będzie je można poddać ponownemu użyciu lub recyklingowi i jak jego utylizacja wpłynie na środowisko – mówi Mateusz Laskowski, architekt, członek zarządu Forbis Group.

Światło z natury

Jednym z istotnych elementów biura funkcjonującego w duchu zero waste jest umiejętne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej. Tu dużą role odgrywa oświetlenie, które odpowiednio zaplanowane na etapie projektu pozwala na oszczędność niekolidującą z komfortem pracowników.

Pamiętajmy, że odpowiednie oświetlenie biura to nie dobra wola, ale obowiązek pracodawcy, nakładany na niego przez polski Kodeks pracy. Nie możemy, zatem realizować „ekologicznych założeń” kosztem wygody, a nawet zdrowia zespołu - mówi Mateusz Laskowski.

Zgodnie z przepisami, poza wyjątkowymi przypadkami, miejsce pracy powinno być wyposażone zarówno w dostęp do światła naturalnego, jak i sztucznego. Odpowiednie zabiegi projektowe mogą sprawić, że tego pierwszego będzie możliwie jak najwięcej. Umiejętne rozplanowanie ścianek działowych, zastosowanie przeszkleń i powierzchni lustrzanych, ustawienie biurek oraz dobór kolorów mogą sprawić, że biuro będzie jaśniejsze, a sztuczne oświetlenie potrzebne znacznie rzadziej.

Z pomocą przychodzą również inteligentne systemy sterowania źródłem i natężeniem światła. Zmienia się ono wówczas płynnie w zależności od godziny, natężenia światła dziennego i przeznaczenia przestrzeni – dodaje ekspert Forbis Group.

Kuchenne zwyczaje

Biurowa kuchnia to nie tylko miejsce spotkań, integracji i powstawania firmowych plotek. To tutaj tworzą się także proekologiczne, biurowe nawyki.

Ciężko zachęcić pracowników do segregacji odpadów, jeśli nie zapewnimy im do tego odpowiednich warunków. Projektując firmowe kuchnie proponujemy klientom różnego rodzaju rozwiązania ułatwiające przestrzeganie eko-zasad. Staramy się przewidzieć na przykład miejsce na kosz samosegregujący odpady. Możliwe jest nawet zainstalowanie maszyny do kompostowania - mówi Mateusz Laskowski.

W biurowej kuchni warto zaplanować również przestrzeń na zmywarkę. Rozwiązanie to, szczególnie w przypadku dużej liczby pracowników, pozwala na znaczną oszczędność wody zużywanej przy okazji zmywania. Dostęp do wody pitnej powinien w biurze zero waste odbywać się za pomocą filtrów podłączonych na stałe do sieci wodociągowej. Pozwoli to na ograniczenie zużycia plastikowych butelek przez pracowników.

Zieleń w biurze

Modny ostatnio biophilic design to trend w projektowaniu związany z głęboko zapisaną ludzką potrzebą kontaktu z naturą. Zapewnia poczucie doświadczania jej także w zamkniętych pomieszczeniach. Nieodłącznym elementem wnętrz biurowych zaprojektowanych w duchu biophilic design jest duża ilość żywych roślin. Nie od dziś wiadomo, że oczyszczają one powietrze, działają jak „nawilżacze” i filtry. W jaki sposób może to jednak wpływać na oszczędność zasobów?

Panujący w polskich miastach smog sprawia, że nie otwieramy okien i coraz częściej spędzamy czas w zamkniętych, klimatyzowanych przestrzeniach. Duża ilość zieleni pozwala kształtować bardziej zrównoważone środowisko pracy, zmniejszyć zużycie energii pochłanianej przez klimatyzatory i urządzenia poprawiające jakość powietrza - mówi ekspert Forbis Group.