09.04.2019

Wrocław goni Kraków. Ponad 200 tys. mkw. biur w budowie

ZOBACZ WIĘCEJ

Inwestycje

Biurowy Wrocław powiększy się w tym roku o kolejne 100 tys. mkw.

Według raportu firmy Cresa, zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu wzrosły o ponad 13%. W pierwszych trzech miesiącach br. do użytku oddano tylko City Forum: City One, jednak w tym roku ukończonych zostanie tam 9 budynków biurowych.

Zastosowanie drewna w przestrzeni biurowej

Drewno to materiał stawiający sporo wyzwań, jednak jego estetyka, ekologiczne walory i prestiż, jaki wnosi, warte są rozważenia. O tym, jak je zaadaptować, opowie Bartosz Trzop, założyciel pracowni Trzop Architekci.

W Warszawie rośnie najwięcej wież w Europie

Biurowe wieże, które utworzą w Warszawie nowy hub biurowy są najtrudniejszymi z dotychczasowych realizacji deweloperów.

Design, który kształtuje dobre nawyki. Jak zaprojektować biuro w duchu Zero Waste?

Zero Waste to jeden z najgorętszych i najbardziej rozwojowych trendów związanych ze współczesnym stylem życia. W biurze odnosi się nie tylko do oszczędzania papieru.

Wrocławski rynek biurowy intensywnie się rozwija. W 2018 r. istniejąca powierzchnia biurowa przekroczyła tam 1 mln mkw. – to drugi wynik wśród miast regionalnych zaraz po Krakowie. W realizacji pod koniec roku znajdowało się 212 tys. mkw. biur.

Miniony rok był dla stolicy Dolnego Śląska wyjątkowo owocny. Deweloperzy oddali do użytku rekordową ilość 147 tys. mkw. powierzchni biurowej – w sumie 14 projektów. Jest to wynik niemal trzykrotnie lepszy niż w 2017 r. Wśród największych budynków znalazły się m.in. Sagittarius (blisko 25 tys. mkw.), Retro Office House (ponad 18 tys. mkw.), biurowiec Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK, 17 tys. mkw.), West Link (13,9 tys. mkw.) czy Cu Office A (12,9 tys. mkw.).

Wrocław nie zwalnia tempa

Wszystko wskazuje na to, że obecny rok będzie nie mniej interesujący. Wedle szacunków Colliers International, w stolicy Dolnego Śląska do 2022 roku powstanie ponad 360 tys. mkw. nowoczesnych biur. Budują lub będą tam budować najwięksi deweloperzy: Skanska, Echo, Vastint czy Avestus.

— Zdajemy sobie sprawę z ogromnego potencjału Wrocławia i bardzo aktywnie działamy na terenie miasta w sektorze nieruchomości biurowych. Colliers należy do liderów tego rynku. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy w kilku największych we Wrocławiu transakcjach: renegocjacji kontraktu Nokia Solutions and Networks w West Gate (14,1 tys. mkw.) oraz zawarciu nowej umowy Santander Consumer Bank S.A. w Business Garden I (10 tys. mkw.) — mówi Dorota Kościelniak, dyrektor regionalna Colliers International we Wrocławiu.

Sektor IT i telekomunikacji główną siłą napędową rynku

Popyt brutto w minionym roku wyniósł niemal 162 tys. mkw., co stanowi blisko 5-procentowy spadek w porównaniu z rekordowym pod tym względem 2017 r.

— Podaż na nową powierzchnię biurową w 2018 r. kształtowały głównie relokacje i ekspansje dotychczasowych najemców, choć nie brakowało również nowych wejść. Największe zainteresowanie wrocławskimi biurami wykazywały firmy z branży IT i telekomunikacji, które wynajęły w sumie 45% wolumenu powierzchni biurowej, a także sektory finansowy oraz produkcji z najmem na poziomie odpowiednio 26% i 12% — wyjaśnia Dorota Kościelniak.

Z punktu widzenia najemców korzystna jest z pewnością stabilność i przewidywalność wrocławskiego rynku biurowego. Czynsze za powierzchnię biurową utrzymują się na podobnym poziomie od kilku kwartałów. W nowoczesnych projektach klasy A najemcy muszą zapłacić od 13,5 do 15,5 euro za mkw. miesięcznie. W starszych budynkach klasy B stawki miesięczne wynoszą 8 - 12,5 euro za mkw.

Współczynnik pustostanów w  2018 r. również nie podlegał większym wahnięciom. Na koniec IV kw. 2018 r. wyniósł 9,1%, co w porównaniu z IV kw. 2017 r. oznacza spadek o 0,4 p.p.

W najbliższych kwartałach wskaźnik pustostanów może stopniowo wzrastać w miarę oddawania do użytku kolejnych projektów.

Inwestycyjna mapa miasta

We Wrocławiu można wyróżnić kilka obszarów o największej koncentracji powierzchni biurowej. Zdecydowana większość zasobów (45%) zlokalizowana jest w Centralnym Obszarze Biznesu, który można podzielić na ścisłe centrum i obszar okołocentralny. Kolejną lokalizacją jest Zachodni Obszar Biznesu (wzdłuż ul. Legnickiej i ul. Strzegomskiej), na który przypada ok. 32% zasobów. We Wrocławiu funkcjonuje też Południowa Oś Biznesu – wzdłuż ul. Powstańców Śląskich (8% istniejącej powierzchni).

— Szczególną uwagę warto zwrócić na Południową Oś Biznesu, znajdującą się tuż przy obszarze okołocentralnym. Właśnie ruszyły tam prace przy inwestycjach firm Echo Investment oraz Skanska. W niedługim czasie na tym terenie powstanie ponad 100 tys. mkw. powierzchni biurowej, co sprawi, że koncentracja biznesu na południu Wrocławia znacznie wzrośnie — zaznacza Dorota Kościelniak.