• mdd
 • walter
 • sodexo
 • apa
 • geodetic
 • wisag
 • knight frank
 • rics
 • ela
 • ifma
 • pfrn
 • pfszn
 • cbre
 • prch
 • integrator
 • fmsolutions
 • gp2
 • nai
 • kape
 • prfm
 • strabag
 • okin
 • pakar service
 • kols
 • kinnarps
05.02.2019

Ostatni pierwiastek Alchemii już z wiechą

ZOBACZ WIĘCEJ

Inwestycje

Certyfikat LEED Platinum dla Business Garden Wrocław II

Vastint otrzymał certyfikaty LEED Platinum dla sześciu budynków drugiego etapu Business Garden we Wrocławiu.

Pałac Młodziejowskiego (Miodowa 10) w Warszawie zmienia właściciela

FFA Real Estate Ltd., działając w imieniu spółki celowej MIDOLUX 2 SA, ogłasza zakup zabytkowego Pałacu Młodziejowskiego, położonego w sercu Starego Miasta w Warszawie.

Polska liderem wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, ale Czechy nas gonią

W I kwartale 2020 roku łączny kapitał ulokowany w nieruchomościach komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 4,25 mld euro.

Skyliner – 10 metrów do szczytu!

Biurowiec Skyliner osiągnął już 185 metrów wysokości, co oznacza, że do docelowej wysokości pozostało jedynie 10 metrów prac konstrukcyjnych.

4 lutego zawisła wiecha na czwartym etapie kompleksu Alchemia w Gdańsku, budynku Neon.

Stanowi on architektoniczne i funkcjonalne dopełnienie inwestycji realizowanej przez firmę Torus od 2010 roku. Budynek dostarczy kolejnych 35 tys. mkw. powierzchni najmu, a planowany termin oddania do użytku to IV kwartał br.

- Poszanowanie tego, co było, i otwartość na to, co nowe - taka postawa wpisuje się w mentalność gdańszczan. Mimo że nasze biurowce stawiane są według najnowszych technologii, nie zapominamy o tradycji. Na początku budowy wmurowujemy kamień węgielny, a kiedy inwestycja zbliża się do końca – wieszamy na budynku wiechę. Wiecha na Neonie oznacza, że za kilka miesięcy zakończy się budowa kompleksu biurowego Alchemia, z którego jesteśmy bardzo dumni. Projekt powstał w 2010 roku. W ciągu zaledwie kilku lat udało nam się gruntownie zmienić tę część miasta. Powstało ważne miejsce dla rozwoju przedsiębiorczości i biznesu – mówi Małgorzata Dobrowolska, właścicielka firmy Torus.

Neon wieńczy „alchemiczne” dzieło Torusa

Neon to ponad 35 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 33,5 z przeznaczeniem na biura. Powierzchnia typowej kondygnacji biurowej wyniesie ponad 3 tys. mkw., jednak w ofercie będą też mniejsze moduły (od 300 mkw.). Nieco ponad 1,5 tys. mkw. to powierzchnie usługowe zlokalizowane na parterze, które dopełnią pasaż – atrakcyjne miejsce spotkań i spędzania czas zaprojektowane pomiędzy Neonem, a wcześniejszym etapem Alchemii, Argonem. Budynek posiadać będzie 319 miejsc parkingowych dla samochodów (wewnątrz i na zewnątrz) oraz 374 dla rowerów (z pełną infrastrukturą sanitarną dla rowerzystów).

- Postawiliśmy na jakość. Nasze budynki spełniają najwyższe wymagania, dzięki czemu w Gdańsku pojawiły się biura wielu znanych, światowych firm, tworząc tysiące nowych miejsc pracy. Biurowce Alchemii zapewniają komfort pracy, ale jest też możliwość skorzystania z basenu, sali gimnastycznej, klubu fitness, licznych restauracji, kawiarni, sklepów, banków, a niebawem również przedszkola.  Z tej bogatej oferty mogą też korzystać mieszkańcy Gdańska, a w szczególności pracownicy i studenci Uniwersytetu Gdańskiego. Mają do dyspozycji miejsce nowoczesne i atrakcyjne, a jednocześnie przyjazne. To dla nas ogromna satysfakcja, mamy świadomość, że przyczyniamy się do rozwoju „najcudowniejszego miasta na świecie” – dodaje Małgorzata Dobrowolska.

- Dobiega końca największy i najważniejszy do tej pory projekt, jaki realizowaliśmy. Pytanie oczywiście co dalej, co po Alchemii. Mamy zabezpieczone grunty w Trójmieście pod budowę kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, w ramach kilku projektów o mniejszej skali. Jeden z nich, Officyna już jest realizowany, kolejne są w fazie przygotowania. Cały czas przyglądamy się też innym rynkom regionalnym i poszukujemy możliwości rozwoju poza Trójmiastem. Zwiększamy również swoją aktywność w obrębie inwestycji hotelowych – realizujemy już projekt we Wrocławiu, przygotowujemy w Warszawie, a także w Trójmieście. Trzeba oczywiście przyglądać się rynkowi, bo ten jest dzisiaj szczególnie wymagający dla inwestorów, ale też dalej, konsekwentnie robić swoje – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Alchemia wpisuje się w szeroki kontekst rewitalizacji terenu (powstała w dużej mierze na miejscu byłych zakładów Chemia). Wszystkie budynki certyfikowane są w amerykańskim systemie oceny wysokowydajnych inwestycji LEED na najwyższym poziomie, Platinum. Oznacza to, że spełniają najwyższe standardy jakościowe, uwzględniają aspekty środowiskowe oraz zdrowotne (w odniesieniu do ich bezpośrednich użytkowników). Rzut powierzchni biurowej budynku, podobnie jak w przypadku Argonu (III etap) ma kształt litery H. Architektonicznie elewacja budynku będzie klamrą kompozycyjną łączącą elementy pierwszego i trzeciego etapu. Projektantem całego kompleksu Alchemia jest pracownia APA Wojciechowski.

Alchemia, a rynek w biurowy

Powierzchnia najmu Alchemii łącznie z Neonem wyniesie ponad 122 tys. mkw., w tym biura to blisko 112 tys. mkw. Jak duża jest to skala, świadczy chociażby to, że całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście to obecnie niecałe 800 tys. mkw. Według danych JLL w budowie jest obecnie blisko 150 tys. mkw., z kolei w planach deweloperów aż 220 tys. mkw. W 2018 roku wynajęte zostało 85 tys. mkw. (wg danych JLL na ten moment). Trójmiasto pozostaje trzecim co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce poza Warszawą (po Krakowie i Wrocławiu). Wśród rynków regionalnych, aglomeracja wyróżnia się niskim współczynnikiem pustostanów (obecnie 6,3%), szczególnie w porównaniu z Wrocławiem i Krakowem. Co więcej, w tym roku Gdańsk po raz pierwszy w historii zakwalifikował się do rankingu Tholons „Services Globalisation City Index”. Doceniona została zarówno dynamika rozwoju gospodarczego oraz biznesowego, jak i wysoka jakość życia w aglomeracji.

Alchemia, a rynek pracy

W budynkach Alchemii funkcjonuje obecnie blisko 50 najemców, głównie międzynarodowe firmy, jak State Street Bank Polska, Lufthansa Systems Poland, Luxoft, Kemira, Wipro IT Services, Nippon Seiki, Damen Engineering Gdańsk, Laureate Online Education, ale także dobrze znane polskie marki, m.in. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Grupa Wirtualna Polska, również Torus (deweloper obiektu). Przekłada się to na liczbę blisko 8 tysięcy osób pracujących na co dzień w Alchemii na ten moment. Warto zaznaczyć, że blisko połowę z tych miejsc pracy (4 tysiące) firmy stworzyły już po wprowadzeniu się na swoją powierzchnię w Alchemii, a Neon znacznie zwiększy jeszcze te liczby. Według danych Invest in Pomerania zatrudnienie w całym sektorze nowoczesnych usług biznesowych Trójmieście wynosi obecnie ponad 26 tys. osób i wciąż dynamicznie rośnie.