03.08.2018

Dlaczego firmy technologiczne wynajmują elastyczne biura?

ZOBACZ WIĘCEJ

Inwestycje

Nowa siedziba na 20-lecie firmy ESPES

500 mkw. części produkcyjnej, 160 mkw. powierzchni biurowej oraz 70 mkw. części socjalnej – tak będzie wyglądał nowy budynek firmy ESPES, który powstaje z okazji 20-lecia spółki.

Spowolnienie aktywności inwestycyjnej na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie

Wg Savills, w I połowie br. wolumen transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniósł ponad 97 mld euro.

Globalworth osiąga 135% wzrost przychodu operacyjnego netto (NOI)

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku Globalworth, wiodący inwestor nieruchomości biurowych w Europie Środkowej i Wschodniej, zwiększył rozmiar swojego portfolio w Rumunii i Polsce do 920,000 mkw. powierzchni najmu brutto.

Ghelamco Poland wyróżnione tytułem Office Trendsetter of the Year w rankingu Book of Lists

Firma Ghelamco Poland otrzymała prestiżową nagrodę w dorocznym rankingu biznesowym „Book of Lists”.

O podejściu firm IT do przestrzeni biurowej oraz ow spółpracy Microsoft i Spaces, które we wrześniu otwiera pierwsze biuro w Polsce, opowiada Martijn Roordink – współzałożyciel i dyrektor generalny Spaces.

Pierwsze biuro Spaces w Amsterdamie otwieraliśmy w dniu upadku Lehman Brothers – czyli na początku kryzysu finansowego. Od tamtej pory minęło 10 lat, a ja zrozumiałem, że to nie design, najnowocześniejsza technologia, piękne wnętrza naszych biur czy uwielbiana przez klientów sygnowana kawa jest odpowiedzią na to pytanie.

Firmy IT – liderzy dzisiejszego biznesu, innowatorzy naszego życia, de facto, właściciele imponujących siedzib -  masowo najmują elastyczne przestrzenie biurowe by podnieść kreatywności i produktywności swoich pracowników.

Spaces to dom wszelkiej wielkości i narodowości firm z branży technologicznej. W ciągu ostatnich 10 lat odkryliśmy, że to właśnie przez oferowaną pracownikom elastyczność, firmy IT odnoszą wymierne korzyści.

Powodem, dla którego firmy technologiczne decydują się nawiązać z nami współpracę na całe lata, jest fakt, że pomagamy im stworzyć kulturę, która odpowiada ich pracownikom.

Jak to robimy? Kamuflując windy, by zatrzymać tych, którzy zwykle pędząc do biurka przepuszczają okazję na pogawędki; Umieszczając Cafe Deli w centralnych punktach biur, by zapewnić pracownikom więcej możliwości do interakcji. Wg badań takie przypadkowe spotkania — czasem nazywane „kolizjami twórczymi” – wbrew pozorom, zwiększają produktywność. Studium przypadku cytowane w miesięczniku Harvard Business Review opisuje sytuację, gdy pracownicy otrzymali znaczki socjometryczne umożliwiające śledzenie ich ruchów i interakcji. Dane zebrane w ciągu kilku tygodni wykazały, że gdy sprzedawca zwiększył interakcje ze współpracownikami w innych zespołach o 10%, jego sprzedaż wzrosła również o 10%.

„…najlepsze pomysły zaczynają się od rozmowy”

 Zwykło się mówić, że środowiska technologiczne z natury są introwertyczne. Wyzwaniem do tej pory było znalezienie takiego mechanizmu, który sprawi, że pochłonięci pracą informatycy, oderwą się od swoich ekranów i wejdą w bezpośredni kontakt z otoczeniem a w efekcie przeprowadzą takie rozmowy, z których zrodzą się wielkie pomysły. Bez takich interakcji firmy technologiczne nie mogłyby dalej wprowadzać innowacji, bo jak powiedział Jonathan Ive, dyrektor ds. projektowych firmy Apple, „najlepsze pomysły zaczynają się od rozmowy.

W elastycznej przestrzeni do pracy opierającej się na współpracy taki efekt jest spotęgowany. Pracownicy rozmawiają nie tylko z innymi twórcami ze swojej branży, ale także z innych dziedzin. To kluczowy powód dlaczego przedsiębiorstwa technologiczne decydują się na współpracę z nami.

Denis Cassinerio z firmy Bitdefender – klient Spaces w Mediolanie, stwierdził, że takie doświadczenie umożliwia „ludziom pracę w przyjemnym środowisku, gdzie socjalizowanie się i spotykanie klientów staje się łatwe”. Scott Love, dyrektor generalny firmy Lovelytics, podkreślił, że wydarzenia organizowane w punktach Spaces sprawiły, że wynajmował przestrzeń przez rok. Nie tylko zagwarantowały one mojej firmie przychody, ale także zapewniły biznesowe możliwości networkingowe, zwłaszcza z innymi założycielami start-upów – mówi Love.

Kolejny nasz partner, firma Microsoft[1], był pod takim wrażeniem wyników, że ostatecznie zlecił nam wprowadzanie kultury elastycznej przestrzeni do swojej siedziby na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Kolaboracja Microsoft i Spaces ma na celu stworzyć nowe międzynarodowe centrum służące przyspieszeniu innowacji w zakresie badań nad sztuczną inteligencją i analizą danych. Umieszczając w jednym pomieszczeniu najlepszych specjalistów ds. danych i sztucznej inteligencji, stworzyliśmy nowy obszar rozwoju innowacyjności i kreatywności.

Oznacza to, że eksperci ds. Microsoft AI i danych razem z dostawcami, potencjalnymi klientami i innymi twórcami z tej samej dziedziny będą w stanie nawiązać kontakty, współpracować i rozmawiać ze sobą w tym samym budynku, w którym Microsoft skupia swoje własne zespoły. Uważamy, że da to początek takim rozmowom i innowacjom, a także wyzwoleniu kreatywności, jakich potrzebują firmy technologiczne. To niezwykle ekscytujący projekt.

Ostatnim powodem, dla którego przedsiębiorstwa technologiczne sięgają po elastyczne przestrzenie do pracy, jest walka o talenty. Te firmy potrzebują dostępu do najmądrzejszych umysłów o różnych porach dnia i na przestrzeni różnych stref czasowych. Elastyczne przestrzenie do pracy nie tylko pozwalają przedsiębiorstwom stworzyć atrakcyjny pakiet dla kandydatów, ale pozwalają im zachować sprawność i zwinność w dowolnym miejscu. Jak stwierdził David Becker, dyrektor generalny londyńskiej firmy technologicznej Zkipster zajmującej się zarządzaniem zdarzeniami: „Spaces stwarza nam dom, dokądkolwiek się udamy”. Carl Tengberg z firmy Foodora, korzystający z punktu Spaces w Norwegii, dodaje: „Gdy norweskie firmy mają zamiar konkurować na arenie międzynarodowej, potrzebują osób, które potrafią rozwiązywać problemy. Następnie pojawia się pytanie, jak przyciągnąć pracowników, którzy są skupieni, dociekliwi oraz cenią sobie rozwój osobisty i zawodowy bardziej niż stabilizację. Dzięki biurom, jakie mamy w punktach Spaces, gdzie zapewnia się ciągłość, bezpieczeństwo i przestrzeń, wszystko jest czyste i nowe, a także możesz zdecydować, czy chcesz pracować z innymi, czy pozostać nieco z boku, zyskujemy przewagę w przyciąganiu odpowiednich talentów”.

Różne firmy, odmienne doświadczenia, ale wspólna potrzeba. To kwestia kultury Spaces.

 

[1] https://www.spacesworks.com/nl/spaces-en-microsoft-nederland-starten-strategische-samenwerking-op-schiphol/