13.02.2018

Prologis podsumowuje rok 2017 w Europie Środkowo-Wschodniej

ZOBACZ WIĘCEJ

Inwestycje

JLL doradcą Zalando w procesie poszukiwania terenu inwestycyjnego

Zalando Lounge uruchomi centrum logistyczne o powierzchni 130 tys. mkw. koło Olsztynka. Pracę znajdzie tam nawet 500 osób. Deweloperem obiektu będzie firma Hillwood.

Blisko 32 mld zł na rewitalizacje w Polsce

Rewitalizacje w polskich miastach, realizowane przez samorządy ale także prywatnych inwestorów, coraz częściej ożywiają zaniedbane miejskie tereny. Na ten cel z pieniędzy publicznych w latach2014-2020 wydanych zostanie ponad 25 mld zł.

Wzrost sprzedaży w centrach outlet z portfolio NEINVER

NEINVER kontynuuje wzrost sprzedaży oraz liczby klientów w całym europejskim portfolio centrów outlet. W 2017 r., wartość sprzedaży osiągnęła poziom 917 mln euro, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu do roku poprzedniego.

Avestus Real Estate wyłonił wykonawców Imagine

Avestus Real Estate wybrał firmy odpowiedzialne za realizację inwestycji biurowej Imagine, powstającej u zbiegu ulic Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza w Łodzi. Wykonawcą kompleksu biurowego będzie Eiffage Polska Budownictwo S.A.

Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości logistycznych, przedstawił dziś podsumowanie swojej działalności w 2017 roku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Działalność operacyjna

W Europie Środkowo-Wschodniej firma wynajęła 1,6 miliona metrów kwadratowych. Nowe umowy najmu opiewały na nieco ponad 500 000 metrów kwadratowych, a przedłużone umowy na ponad 1 milion metrów kwadratowych. Pozostałą część stanowiły umowy krótkoterminowe. Wskaźnik zajętości portfolio w Europie Środkowo-Wschodniej był na rekordowym poziomie 97,4 procent.  

Na koniec roku, operacyjne portfolio Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej wynosiło 4,4 milionów metrów kwadratowych.

Kluczowe nowe umowy najmu:

 • 45 100 metrów kwadratowych z Grupą Empik w Sochaczewie w Polsce
 • 21 200 metrów kwadratowych z firmą INTUON w Bratysławie na Słowacji
 • 19 600 metrów kwadratowych z czołowym detalistą zajmującym się sprzedażą odzieży i artykułów gospodarstwa domowego w Budapest-Gyal na Węgrzech
 • 13 200 metrów kwadratowych z firmą PST CLC w Prague-Uzice w Czechach

Kluczowe przedłużone umowy najmu:

 • 37 500 metrów kwadratowych z Auchan w Budapest-Ullo na Węgrzech
 • 36 900 metrów kwadratowych z firmą Moto-Profil w Chorzowie w Polsce
 • 27 600 metrów kwadratowych z firmą NAY w Bratysławie na Słowacji
 • 13 700 metrów kwadratowych z firmą L’Oreal w Prague East w Czechach

Dwudziestolecie działalności Prologis w Europie zbiegło się z kolejnym rekordowym rokiem, jakim był 2017. Poziom zajętości portfolio wyniósł rekordowe 97,4 procent, a przedłużone umowy najmu o 11 procent przekroczyły 1 milion metrów kwadratowych – to wyraźny znak, że nasi klienci cenią wysoką jakość naszych obiektów wspieraną przez usługi zarządzania nieruchomościami na najwyższym poziomie - Martin Polak, senior vice president i szef regionalny Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią.

Działalność inwestycyjna

W 2017 roku Prologis rozpoczął budowę dziewięciu budynków o łącznej powierzchni 170 200 metrów kwadratowych – 32 procent tych inwestycji stanowiły obiekty typu build-to-suit, a 68 procent budynki spekulacyjne. Firma kontynuowała realizację swojej strategii selektywnego rozwoju na kluczowych rynkach, charakteryzujących się wysokim popytem przy jednoczesnym niskim poziomie pustostanów.

Rozpoczęte inwestycje:

 • 62 400 metrów kwadratowych - dwa obiekty spekulacyjne w Prologis Park Nitra na Słowacji
 • 28 300 metrów kwadratowych powierzchni spekulacyjnej w Prologis Park Prague-Uzice w Czechach
 • 23 700 metrów kwadratowych - BTS dla firmy VAFO PRAHA w Prologis Park Prague-Rudna w Czechach
 • 16 200 metrów kwadratowych - BTS dla firmy Textile House w Prologis Park Bratislava na Słowacji
 • 14 500 metrów kwadratowych powierzchni spekulacyjnej w Prologis Park Prague-Airport w Czechach

W 2017 roku Prologis oddał do użytku 15 budynków o łącznej powierzchni 275 000 metrów kwadratowych; budowę trzech z nich rozpoczął i zakończył w tym samym roku. Wszystkie zakończone inwestycje są w 95 procentach wynajęte.

Ukończone inwestycje:

 • 56 000 metrów kwadratowych - BTS dla Tesco w Prologis Park Galanta-Gan w Czechach
 • 42 200 metrów kwadratowych - BTS dla firmy Agata w Prologis Park Piotrków II w Polsce
 • 30 250 metrów kwadratowych - BTS dla firmy HP Tronic w Prologis Park Prague-Jirny w Czechach
 • 21 200 metrów kwadratowych powierzchni spekulacyjnej w Prologis Park Bratislava na Słowacji
 • 18 100 metrów kwadratowych - BTS dla firmy Arvato Polska w Prologis Park Stryków w Polsce

Transakcje kupna i sprzedaży

Prologis nabył grunt o powierzchni 81,59 hektarów w Prologis Park Bratislava oraz 12,75 hektarów dla nowego centrum logistycznego Prologis Park Nitra na Słowacji.
W 2017 roku Prologis sprzedał 10 obiektów o łącznej powierzchni 365 440 metrów kwadratowych oraz grunty o powierzchni 25,86 hektarów w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Zrównoważony rozwój

Budynek 18 w Prologis Park Prague-Rudna, zbudowany dla Sportisimo, wiodącego czeskiego sprzedawcy artykułów sportowych, otrzymał najwyższą ocenę według systemu akredytacji BREEAM -„wybitny” (outstanding), jako pierwszy obiekt dystrybucyjny w Czechach i drugi w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prologis w Polsce

W 2017 roku spółka wynajęła w Polsce rekordową liczbę 940 800 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej. Firma oddała do użytku pięć inwestycji o łącznej powierzchni 93 000 metrów kwadratowych oraz rozpoczęła budowę obiektu typu BTS o łącznej powierzchni 8 260  metrów kwadratowych. Współczynnik zajętości polskiego portfolio był najwyższy w historii i wyniósł 96,2 procent.

Rok 2018 będzie intensywny dla Prologis w Polsce. Planujemy otwarcie trzech nowych lokalizacji na kluczowych magazynowych rynkach oraz zakończenie implementacji Singu FM – elektronicznego systemu do zarządzania i obsługi technicznej naszych obiektów magazynowych w całej Polsce. Te przedsięwzięcia znacząco wzmocnią portfel naszych nieruchomości i ugruntują naszą pozycję lidera na polskim rynku -Paweł Sapek, senior vice president & country manager, Prologis w Polsce

Działając aktywnie w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej z portfolio operacyjnym o łącznej powierzchni 4,4 milionów metrów kwadratowych, Prologis jest wiodącym dostawcą powierzchni logistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej (stan na 31 grudnia 2017).